راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب
راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب

در مناطقی که کیفیت آب پایین است، استفاده از تجهیزات تصفیه آب یک الزام بدیهی است. این تجهیزات آبی که از لوله وارد ساختمان می شود را از فیلترهای متعددی عبور می دهند و با گرفتن ذرات معلق درشت و آلودگی های آن، آبی تمیز و شفاف به شما ارائه می دهند. در مناطقی که استفاده از منابع آب زیرزمینی مانند چاه و قنات رواج دارد یا به طور کلی آب منطقه ای از نظر سختی و املاح بیش از حد غنی است، عدم انجام این کار می تواند در درازمدت باعث بیماری هایی مانند سنگ کلیه شود.
در این مطلب به مهمترین نکاتی که هنگام خرید دستگاه و تجهیزات تصفیه آب باید به آنها توجه کنید می پردازیم تا راحت تر بتوانید محصول برتر خود را پیدا و تهیه کنید. با ما همراه باشید.

نکات مهم در خرید دستگاه تصفیه آب

به نوع دستگاه توجه کنید

بسته به نحوه نصب و راه اندازی، دو نوع کلی دستگاه تصفیه آب خانگی وجود دارد که عبارتند از:

 • دستگاه های فاقد پمپ و مخزن (مکانیکی)
 • دستگاه های دارای پمپ و مخزن (برقی)

دستگاه های مکانیکی که برقی نیستند و به تبع آن از پمپ هم استفاده نمی کنند، بین 1 الی 10 فیلتر داشته و در واقع محدودیتی برای تعداد فیلتر آنها وجود ندارد. قیمت آنها نسبتاً پایین است و رابطه مستقیمی با نوع و تعداد فیلترهایشان دارد. با این حال، این تجهیزات نمی توانند سختی آب را بگیرند یا خواص اسیدی و بازی آن را تغییر دهند. پس با استفاده از آنها در درازمدت، رسوب شیرآلات یا کتری و سماور را به وفور مشاهده خواهید کرد. همچنین آلودگی هایی مانند نیترات هم توسط این تجهیزات از آب حذف نمی شود.

دستگاه های برقی بسته به عملکرد و محل کاربرد (مسکونی، صنعتی و…) خود دسته بندی های بسیار متنوعی دارند، مانند دستگاه های تبادل یونی، دستگاه های متکی به فیلتراسیون و UF و دستگاه های مجهز به فناوری اسمز معکوس یا RO. در کاربردهای عمومی و مسکونی بیشتر از سیستم های RO استفاده می شود که به اسمز معکوس هم مشهورند. نوع RO دارای یک فیلتر ممبران اختصاصی است که قدرت قابل توجهی در پالایش آب داشته و قادر است سموم و مواد مضر را از آب حذف کند. دقت کنید که گرچه اکثر مدل ها در این دسته 5 یا 6 فیلتر دارند، اما فیلتر ممبران مختص این مدل است.
یکی از نکات بسیار مهم در هنگام خریداری، توجه به تفاوت دستگاه های فیلتراسیون شش مرحله ای و دستگاه شش مرحله ای RO است. به نحوه عملکرد دقت کنید، چون نمونه اول فاقد پمپ و ترانس است در حالی که نمونه دوم به برق نیاز دارد.

نکات مهم در خرید دستگاه تصفیه آب

نوع و تعداد فیلترها را بررسی کنید

دستگاه های اسمز معکوس اغلب بین 5 تا 7 مرحله برای پالایش آب نیاز دارند که هر مرحله نیازمند یک فیلتر مخصوص است. تجهیزات مکانیکی می توانند تا 10 فیلتر هم داشته باشند، اما دقت داشته باشید کیفیت در اینجا مهمتر از کمیت است. برای مثال همان طور که گفتیم، فیلتر ممبران که اغلب در مرحله چهارم دستگاه های RO قرار می گیرد، یک فیلتر اختصاصی بسیار منحصر به فرد است که می تواند سموم و مواد مضر داخل آب را به خود جذب کند. مهمترین فیلترهایی که در فرآیند تصفیه آب به کار می رود عبارتند از:

 •  فیلتر پلی پروپیلن
 •  فیلتر کربن اکتیو
 •  فیلتر کربن بلاک (CTO)
 •  فیلتر ممبران
 •  فیلتر کربن خطی
 •  فیلتر مینرال (مواد معدنی)
 •  فیلتر آلکالاین

پس پیشنهاد ما این است که به سراغ تجهیزاتی با محدوده تعداد 5 الی 7 فیلتر بروید و فیلترهای مهم را در میان آنها جستجو کنید.

رومیزی یا زیرسینکی بودن دستگاه هیچ اثری در عملکرد ندارد

از نظر محل نصب ما با دو مدل روبرو هستیم:

 • دستگاه هایی که زیر سینک ظرفشویی نصب می شوند.
 •  دستگاه هایی که روی کابینت قرار می گیرند.

دقت داشته باشید که به جز بحث هماهنگی با فضای خانه شما، هیچ تفاوتی در عملکرد این دو دسته وجود ندارد. نوع رومیزی اغلب شکیل تر است و سعی شده است با فضای آشپزخانه همخوانی داشته باشد، اما کیفیت کاری آن صد درصد مشابه نمونه زیر سینکی است. با این حال، قیمت آنها به خاطر طراحی ظاهری برترشان بیشتر است. به طور کلی اگر ظاهر سیستم برایتان اهمیتی ندارد و با مشکل کمبود جا زیر سینک هم روبرو نیستید، پیشنهاد ما نوع زیرسینکی است.

گارانتی و خدمات پس از فروش را از یاد نبرید

گارانتی و خدمات پس از فروش تضمین می کند که محصول شما اصل باشد و بتوانید به تولیدکننده آن اعتماد کنید. این امر به خصوص با حضور سیستم های متعدد با نام های ناشناخته در بازار ایران که عقبه و حمایت مناسبی ندارند، اهمیت بیشتری پیدا می کند. می توانید قطعات را چک کنید و اگر برند سازنده آنها با هم یکسان نبود، اصل بودن دستگاه هم محل تردید است. خرید از نام های شناخته شده بازار هم ایده خوبی است، اما دقت کنید بسیاری از برندها همچنان در ایران مونتاژ می شوند و ممکن است کیفیت متفاوتی با محصولات تمام خارجی داشته باشند.