دستگاه تصفیه آب خانگی و سنگ کلیه
دستگاه تصفیه آب خانگی و سنگ کلیه

یکی از مهم ترین ارگان های بدن کلیه ها هستند که به عنوان یک فیلتر در بدن عمل می کنند. مهمترین عملکرد اصلی کلیه ها را می توان در دفع مواد زائد و مایعات اضافی از بدن خلاصه کرد. از همین رو بروز هر نوع مشکل می تواند می تواند این ارگان بسیار حیاتی و مهم را با مشکل روبرو کند. سنگ کلیه، قطعات کوچک سنگ، از مواد معدنی و نمک هستند که در ادرار دیده می شوند و با توجه به نوع و شدت سنگ سازی، فرد را درگیر می کند. شایعترین علامت این بیماری را درد شدید در ناحیه پهلوهاست که بعضا فرد را از پا می اندازد و او را راهی بیمارستان می نماید. عموم سنگ های تشکیل شده در کلیه به صورت طبیعی دفع می شوند و اما برای دفع بعضی از سنگ های تشکیل شده، نیاز به متوسل شدن به راهکارهای پزشکی است. اکثر سنگ های کلیه از نوع کلسیمی هستند که با تغییر میزان کلسیم در مجرای اداری، به وجود می آیند. در فرآیند دفع، ذرات کلسیم به دلیل انحلال پایین بر روی دیواره کلیه، جمع شده و با گذشت سالها سنگ کلیه تشکیل شده و مشکلات کلیوی برای فرد به همراه دارد. اما مهم ترین عامل برای پیشگیری از این بیماری استفاده از آب سالم و سبک است که با استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی ممکن است.

آیا آب آشامیدنی موجب سنگ کلیه می شود؟

علائم سنگ کلیه چیست؟

ابتلا به سنگ های کلیوی، از شایع ترین بیماری ها در مناطقی که آب سخت یا دارای املاح زیاد به شمار می رود که عموما به دنبال اشباع ادرار مبتلا می شوند. نوشیدن آب به میزان کافی و به شکل مداوم جهت جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه اقدامی ضروری محسوب می شوند. اما موضوع مهمی که می توان از بروز سنگ جلوگیری نمود. استفاده زیاد از آب سالم و سبک است زیرا کمبود آب در بدن، میزان ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می دهد. همچنین نقش دیگر عوامل موثر در ایجاد سنگ کلیه به جنسیت، ژنتیک، عادات غذایی، شرایط اقلیمی و اجتماعی اشاره کرد.

آب سخت چیست؟

آب سخت به آبی گفته می شود که دارای غلظت بالای مواد معدنی است و سختی آن بین 120-180 ppm در آزمایشگاه نشان می دهد. عناصر کلسیم و منیزیوم، بیشترین ثاثیر را در ایجاد سختی آب دارند و از این لازم است تا این عناصر را در آب کنترل نمود. این در حالیاست که اگر میزان سختی بیش از این مقدار باشد، به آن آب بسیار سخت گفته می شود.جالب است بدانیدکه آب های زیر زمینی مانند چاه آب، در مقایسه با آب های سطحی مانند رودخانه ها میزان سختی بالاتری دارند که مهمترین دلیل آن حجم بالای این عناصر است. آب های زیر زمینی مانند یک حلال عمل می کنند به این معنی که املاح موجود در زمین را در خود حل نموده و دارای میزان املاح و مواد معدنی بالایی هستند. باید توجه داشته باشید که غلظت عناصر کلسیم و منیزیوم در آب های زیر زمینی بالا هستند.

آب آشامیدنی سخت و سنگ کلیه

با توجه به میزان استاندارد مصرف معمول کلسیم و منیزیوم در رژیم غذایی، به ترتیب 1000 و 300 میلی گرم در روز، حدود 5 تا 20% از این مقدار، لازم است تا با نوشیدن آب تامین می شود. به دلیل عادت های غذایی در اکثر کشورها، بسیاری از افراد، موفق به اجرای آن از طریق رژیم غذایی و خوردن خوراکی ها نمی شوند و از این رو تامین این مواد از آب آشامیدنی، امکانپذیر می شود. آب سخت به تنهایی برای سلامتی ضرری نداشته و با توجه به آن چه که شورای تحقیقات ملی اعلام نموده است، آب آشامیدنی سخت به میزان جذب کلسیم و منیزیم در رژیم غذایی کمک می نماید. سختی بسیار زیاد (بالاتر از 300 ppm) در آب آشامیدنی، در مواردی بسیار زیادی منجر به ایجاد سنگ کلیه می گردد زیرا در اکثر موارد در سنگ کلیه، خون انسان بیش از میزان مورد نیاز، کلسیم موجود در آب و غذا را جذب نموده است و در نتیجه جذب بالا، میزان کلسیم اضافی در زمان دفع، به دیواره کلیه رسوب کرده و با گذشت زمان سبب تشکیل سنگ کلیه می گردد.

چگونه سختی آب را تشخیص دهیم؟

  • یکی از راهکارهای شناسایی سختی آب، استفاده از خصوصیات فیزیکی آب مانند مزه و طعم آب است که می توان سختی آب را تشخیص داد. آب سخت عموما دارای طعم ناخوشایندی است.
  • یک روش ساده برای تشخیص سختی آب، بررسی میزان کف آن با صابون است زیرا آب سخت در مقابل آب نرم، کف کمتری را به وجود میاورد.
  • برای تشخیص میزان سختی آب، می توان آزمایش کل جامدات محلول TDS را انجام داد. این آزمایش ساده میزان نمک ها، مواد معدنی و سایر ناخالصی های محلول در آب را نشان می دهد. اگر میزان آب بیش از 500 ppm باشد، احتمال داشتن طعم نامطلوب بسیاری زیاد است.در ادامه شرکت ها با توجه به میزان سختی آب، دستگاه مناسب را به افراد پیشنهاد می دهند.

پس از به دست آوردن نتیجه آزمایش های انجام شده بر روی آب نوبت به خرید دستگاه مناسب تصفیه است. از آن جایی که مصرف آب سخت دارای میزان بالایی از کلسیم و منیزیوم، مشکلاتی مختلفی چون تشکیل سنگ کلیه را به همراه دارد. در مواردی که میزان TDS آب بالاتر از 500 ppm باشد، بایستی از دستگاه تصفیه به روش اسمز معکوس RO، برای کاهش میزان املاح آب استفاده نمود. اما در زمان استفاده از دستگاه باید به موارد مختلفی توجه نمود. دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس، کمک می کند تا سختی آب کاهش پیدا کند، املاح و ناخالصی ها و عوامل میکروبی از بین بروند همچنین پس از تصفیه آب به روش RO برای گندزدایی آب و حذف موثر ویروس ها و باکتری ها، با قرار دادن یک دستگاه UV می توان . بنابراین با استفاده از این دستگاه ها و تبدیل آب سخت به آب نرم، از خطرات احتمالی تشکیل سنگ کلیه به دلیل استفاده از آب سخت جلوگیری می شود. استفاده از آب تصفیه شده در دیگر مصارف خانگی نیز، کاربرد زیادی دارد.