نحوه محاسبه مصرف برق فن کویل
نحوه محاسبه مصرف برق فن کویل

مصرف برق در سیستمهای تهویه مطبوع و همچنین سیستم های گرمایشی از اهمیت بالایی برخوردار است. از همین رو برای محاسبه میزان مصرف برق فن‌کویل به عوامل مختلفی توجه کرد، زیرا این دستگاه‌ها به برق نیاز دارند و تا قطعاتی همچون الکتروموتور و فن دمنده یا بلور و فن سیستم بتوانند به بهترین شکل فعالیت نمایند. توزیع مناسب جریان برق درون دستگاه، سبب کارایی بهتر آن ها می شود. این دستگاه‌ها را می توان در انواع و اندازه های مختلفی از جمله کاستی، سقفی، دیواری و.. در بازار خریداری نمود. علاوه بر این هر کدام نیز دارای ظرفیت هوادهی متفاوتی هستند که بر اساس آن ظرفیت سرمایشی و گرمایشی و همچنین حجم هوادهی بر روی میزان مصرف برق تاثیر می گذارد. برای محاسبه، توان الکتریکی فن کویل را با w نامگذاری کرده اند که هر چه این توان بیشتر باشد، بیانگر قدرت و در نتیجه مصرف برق بیشتر است. در ادامه به چگونگی محاسبه مصرف برق این مدل دستگاه‌ها اشاره خواهد شد.

مصرف برق انواع فن کویل

این دستگاه ها،انواع مختلفی و ظرفیت‌های متفاوتی دارند. در نتیجه مصرف برق یکسانی نیز نخواهند داشت. این موضوع بستگی به توان و ظرفیت دستگاه دارد. در انتخاب این دستگاه می بایست توجه نمود که مدلی را انتخاب نمود که مناسب مکان مورد نظر باشد. به عنوان مثال، استفاده از فن کویل دیواری برای فضای بزرگ، سبب افزایش مصرف برق می شود چرا که ظرفیت هوادهی دستگاه با ظرفیت مکان مورد نظر یکسان نیست.

مصرف برق انواع فن کویل

محاسبه مصرف برق فن کویل

مصرف برق در سیستمهای سرمایشی و گرمایشی از اهمیت بالایی برخوردار است. از همین رو برای محاسبه میزان مصرف برق فن‌کویل به عوامل مختلفی توجه کرد، زیرا این دستگاه‌ها به برق نیاز دارند و تا قطعاتی همچون الک;”>برای حساب کردن، مقدار مصرف برق انواع دستگاه های ایرانی و خارجی لازم است تا مجموعه ای از شاخص‌ها و پارامترها مورد بررسی قرار بگیرند. اما از سوی دیگر مهم‌ترین فاکتورها در این زمینه، ظرفیت و حجم‌هوادهی دستگاه محسوب می شود به گونه ای که اندازه‌گیری این شاخه با واحد CFM بیان می شود. از همین رو برای مشخص نمودن ظرفیت سرمایشی و گرمایشی از واحد btu/hr استفاده می‌کنند. همچنین پارامتر دیگری که برای محاسبه نیز استفاده می شود، توان الکتریکی دستگاه است که با حرف w آن را مورد بررسی قرار می دهند. برای دریافت اطلاعات مرتبط با توان الکتریکی و ظرفیت گرمایش و سرمایش سیستم، از دفترچه راهنما دستگاه استفاده شود.. برای محاسبه دقیق میزان مصرف برق از دو فرمول ظرفیت برودتی و موازنه حراراتی از فرمول زیر استفاده می نمایند:

qc=0.5 (qtca + qtcw – qe)

برای به دست آوردن موازنه حرارتی دستگاه لازم است تا از فرمول ریاضی HB=100 (qtca – qtcw + rc)/qc استفاده نمود. در این حالت، حرف H در فرمول، بیانگر وضعیت گرمایشی و حرارتی است. آزمون دستگاه در وضعیت برودتی و سرمایشی با حرف C در فرمول مشخص شده که با استفاده از فرمول های عنوان شده امکان اندازه گیری شاخص های دستگاه را فراهم کرده است. برای به دست آوردن دقیق میزان مصرف برق و انرژی دستگاه، اطلاعات زیر لازم است:

  • ظرفیت گرمایشی
  • ظرفیت برودتی
  • حجم هوادهی

مصرف برق فن کویل در تابستان

برای تامین گرما و سرما در فصل های مختلف، فرآیندهای مختلفی در این مدل دستگاه ها اتفاق می افتد. در فصل تابستان فرایند سرمایش، با تامین آب سرد و با روان شدن آب در لوله‌ها و برخورد هوا با سطح خنک و سرد دستگاه باعث پراکنده شدن هوای خنک از دریچه‌های خروجی در دستگاه می‌شود. در این فرایند فن دمنده و الکتروموتور اهمیت زیادی دارند و تنها منبعی تامین انرژی آن ها، برق است. این دو بخش را می توان اصلی‌ترین مصرف‌کنندگان برق در دستگاه دانست که در مقایسه با بقیه قطعات سایر دستگاه‌ها دارای مصرف برق کمی هستند. بنابراین می‌توان گفت که مصرف برق فن کویل در فصل تابستان در مقایسه با بقیه دستگاه‌ها هزینه پایین و اقتصادی دارد.در فصل زمستان نیز به جای آب سرد از آبگرم در لوله‌های کوئل‌ها استفاده می گردد. جالب است بدانید که تامین آبگرم دستگاه عموما از طریق شوفاژ و موتورخانه تامین می شود و از همین رو لازم است تا آن مجموعه حتما دارای این زیرساخت های تاسیساتی باشد. فن دمنده سیستم، با عملکردی بهینه الکتروموتور و با استفاده از برق به فعالیت خود ادامه می دهند، در حالی که الکتروموتور و بلوور فن از برق بهره می برند و نسبت به بقیه سیستم‌های گرمایشی کم مصرف هستند و همین موضوع سبب شده تا میزان مصرف برق درفصل زمستان هم پایین‌تر باشد. محاسبه میزان مصرف برق این نوع دستگاه ها، از اهمیت بالایی برخوردار  است که باید درهنگام خرید به آن توجه شود تا انتخابی دقیق و درست، نتیجه این خرید باشد.