انتخاب ظرفیت مناسب داکت اسپلیت

انتخاب داکت اسپلیت مناسب
انتخاب ظرفیت مناسب داکت اسپلیت

با تغییر فصل و لزوم تامین دمای مناسب محیطی لازم است هوای مطبوع با استفاده از سیستم های سرمایشی و گرمایشی تامین شود. یکی از محبوب ترین انواع دستگاه های سرمایشی و گرمایشی، داکت اسپلیتها هستند که بسیاری از کارشناسان از آنها به عنوان اسپلیتهای کانالی یاد می کنند که امروزه به عنوان یکی از رایج ترین سیستم های سرمایش و گرمایش در آپارتمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. از سوی دیگر به دلیل بازار خوب خرید این محصول، افراد سودجو با ورود کالاهای بی کیفیت سبب ایجاد مشکلاتی برای افراد مختلف می شوند. در این محتوا سعی شده تا با ارائه اطلاعات کافی به نحوه انتخاب داکت اسپلیت مناسب پرداخته شود تا مخاطبان بتوانند بهترین انتخاب و خرید را داشته باشند. با ادامه این محتوا همراه باشید.

فهرست مطالب:

 1. محاسبه ظرفیت 
 2. روش‌های محاسبه ظرفیت سرمایشی
 3. ظرفیت داکت اسپلیت های موجود در بازار
 4. راهنمای نصب

 

داکت اسپلیت خرید و قیمت

محاسبه ظرفیت داکت اسپلیت

تنوع در این بازار بسیار زیاد است و اگر قرار باشد که انتخاب به عهده افراد باشد، کار بسیار سخت خواهد بود. از سوی دیگر توجه به نیازهای واقعی خریداران این سیستم ها، مهم ترین عامل انتخاب آگاهانه و به دور از تاثیر گرفتن از تبلیغات جذاب این حوزه است. پس بهتر است تا با بررسی کامل نیاز های محل و یا مکان مورد نظر، اقدام به انتخاب و خرید گرفته شود.

یکی از مهم ترین فاکتورهای انتخاب یک داکت اسپیلیت خوب، انتخاب ظرفیت آن است. با توجه به تنوعی که وجود دارد لازم است تا با در نظر گرفتن محیطی که نیاز است تا دمای آن تامین شود، دستگاه مناسب انتخاب شود.

در ادامه نوبت به تصمیم گیری در مورد استفاده از مدل معمولی یا نوع اینورتر می رسد که مهم ترین تفاوت آن ها در میزان مصرف انرژی و مدیریت قبض هاست.

نکته مهمی دیگری که باید بعد از خرید به آن توجه شود، موضوع اجرای درست و اصولی کانال کشی و لوله مسی است. درست اجرا شدن این کار ارتباط مستقیمی بهره مندی موثر و کارایی سیستم دارد. برای تعیین ظرفیت مورد نیاز لازم است ابتدا نسبت به پلان معماری واحدها و طبقات با مشاوران متخصص این حوزه ارتباط گرفته شود تا با ارائه یک نقشه فنی کارهای مورد نیاز مدیریت و انجام شود.

 

انتخاب ظرفیت و برند داکت اسپلیت

داکت اسپلیت گرین قیمت و خرید

روش‌های محاسبه ظرفیت سرمایشی داکت اسپلیت

در صورتی که ظرفیت دستگاه کمتر از میزان ظرفیت مورد نیاز انتخاب شود، در نتیجه دستگاه کشش کافی برای تامین سرمایش و گرمایش محیط را نخواهد داشت و همین موضوع سبب کاهش طول عمر دستگاه خواهد شد. و در صورتی که دستگاه بیشتر از میزان ظرفیت مورد نیاز انتخاب شود، با افزایش  مصرف برق مواجه خواهید شد. پس به دلایل گفته شد، بهتر است ظرفیت دستگاه به درستی انتخاب شود.

 

روش محاسبه با نرم افزار به روش دقیق:

در این روش، اتلاف حرارتی از پنجره‌ها، دیوارها، درب اصلی، سیستم روشنایی و کامپیوتری، زاویه تابش آفتاب، طبقات میانی یا آخر بودن و … مورد بررسی قرار می‌گیرد. این محاسبات بصورت دستی یا از طریق نرم‌افزارهایی همچون کریر هپ انجام می‌گردد و باید توسط یک مهندس مکانیک انجام گردد.

از این روش برای پروژه‌هایی که در ابعاد بزرگ ساخته می‌شوند (مراکز تجاری و اداری بزرگ یا پروژه‌های مسکونی بزرگ) استفاده می‌گردد. چون، در اینگونه پروژه‌ها از سیستم‌های بزرگ مرکزی همچون چیلر و VRF استفاده می‌کنند و مصرف انرژی بسیار اهمیت دارد تا هزینه‌های نگهداری و مصرف برق را کاهش دهند. برای سیستم‌های داکت اسپیلت مجزا این روش متداول نیست و از دو روش دیگر برای محاسبه ظرفیت سرمایشی و گرمایشی بیشتر استفاده می‌کنند.

روش محاسبه ظرفیت براساس متراژ :

 1. محاسبه فضای مفید: یعنی فضایی که نیاز به خنک شدن دارد مثل اتاق ها و پذیرایی و آشپزخانه
 2. تعیین نوع کاربری فضا: یعنی مسکونی، اداری، تجاری، بیمارستانی یا هرنوع کاربری دیگر به اضافه تعداد وسایل‌های گرما‌زا و کارمندان در فضای اداری.
 3. تعیین ضریب شهر: هر شهری آب و هوای متفاوت را دارد و برای هر شهر ضریبی تعیین شده است.
 • مازندران، گیلان، گلستان: 380 (Btu/hr)
 • تهران، اصفهان ،مشهد، شیراز: 400(Btu/hr)
 • کیش، بوشهر، بندرعباس: 550 (Btu/hr)
 • اهواز، یزد: 600 (Btu/hr)

 

فرمول واحدهای مسکونی:

بار برودتی برحسب Btu/hr: مساحت مفید محیط (برحسب متر مربع)*ضریب شهر

فرمول واحدهای اداری:

بار برودتی برای واحدهای اداری برحسب Btu/hr :(مساحت مفید محیط*ضریب شهر)+(تعداد رایانه*600)+(تعداد کارکنان*400)

فرمول واحدهای تجاری:

بار برودتی برحسب Btu/hr برای واحدهای تجاری :مساحت مفید محیط (برحسب متر مربع)*ضریب شهر*2

 

 

ظرفیت داکت اسپلیت های موجود در بازار

ظرفیت‌ها بر حسب Btu/hr:

 • 24000
 • 30000
 • 36000
 • 42000
 • 48000
 • 60000

محاسبه ظرفیت داکت اسپلیت

 

داکت اسپلیت وستن ایر قیمت

برای انتخاب و خرید این نوع از  تجهیزات تهویه مطبوع، باید به نقشه معماری آن واحد مسکونی توجه نمایید. اگر واحد مسکونی سه خوابه است و بار برودتی محاسبه شده شما برابر با 50000 Btu/hr بود، بهتر است دو دستگاه با خریداری کنید که یک دستگاه برای اتاق خواب ها باشد و یک دستگاه دیگر برای پذیرایی.یعنی یک دستگاه 24000 برای اتاق ها و یک دستگاه 36000 برای پذیرایی. در ادامه روش ساده برای محاسبه ظرفیت دستگاه در نظر گرفته شده است که برای استان‌های شیراز و اصفهان و  تهران، مازندران، مشهد و برای واحدهای مسکونی می توان استفاده کرد.

 • از 0 تا 60 متر مربع 24000(Btu/hr)
 • از 60 تا 90 متر مربع30000 (Btu/hr)
 • از 90 تا 120متر مربع36000 (Btu/hr)
 • از 120 تا 150 متر مربع 30000+24000(Btu/hr)
 • از 150 تا 200 مربع30000(Btu/hr)*2

راهنمای نصب اسپلیت های کانالی

قبل از انتخاب و سفارش خرید هر یک از اسپلیتهای کانالی باید علاوه بر موضوع ابعاد هواساز یا پنل داخلی، نکته تک فاز یا سه فاز بودن برق مورد نیاز آن و آمپر (A) برق مصرفی آن، با توجه به توان و مشخصات کنتور برق واحد مشخص شود. باید به این نکته توجه نمود که هزینه اجرای کانال های توزیع و برگشت هوای داخل واحدها و اجرای لوله های مسی بین داکت داخلی و پنل بیرونی داکت اسپلیتها بر اساس فاصله و طول ها محاسبه می گردد و مسیر بین این دو قسمت متفاوت است. اما با توجه به نگرانی سازندگان واحدهای مسکونی به عنوان یک براورد کلی می توان از هزینه ها، اجرای کانال کشی را می توان حدود 20 % تا 30% از قیمت اولیه یک دستگاه تخمین زد.

 

از سوی دیگر با توجه داشتن به اهمیت بالانس فن هوادهی در عملکرد داکت اسپلیتها و ارتباط مستقیم آن با طول عمر بلبرینگ موتور، لازم است تا تداوم تعادل دینامیکی فن هوادهی دستگاه، نسبت به نصب کاملاً افقی و تراز شده انواع دستگاه ها در محل نصب، نهایت دقت به کار گرفته شود.در هنگام نصب و اجرای کانال کشی ها، محل نصب دریچه های برگشت هوای داکت اسپلیتها نسبت به دریچه های رفت هوا باید دارای بیشترین فاصله باشد. همچنین اهمیت تعیین دمای هوای داخل و فرمان های قطع و وصل ترموستات جهت کنترل عملکرد داکت اسپلیت، تعیین صحیح محل نصب ترمو ستات از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و باید هنگام تعیین محل نصب ترمو ستات با رعایت ارتفاع 140 سانتی متری از کف قرار بگیرد.

 

لازم به یادآوری است که ترموستات را در محلی که دارای امکان تابش مستقیم نورخورشید یا جریان هوای خروجی از خود داکت اسپیلیت باشد، نصب نگردد تا ترمو ستات بتواند دمای واقعی محیط را بنا به آن چه واقعا هست شناسایی نماید و دمای مکان را مدیریت کند. برای اجرای لوله های مسی در ارتفاع نیز، به ازای هر 6 متر طول لوله مسی از یک تله روغن OIL TRAP استفاده شود که تاثیرات مثبتی را در انجام این پروژه به همراه دارد.

بیشتر بدانید:

بایدها و نبایدهای داکت اسپلیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0
شما این محصولات را انتخاب کرده اید  0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.