نحوه تمیز کردن فیلتر هود
نحوه تمیز کردن فیلتر هود قسمت اول

داشتن یک هود با کیفیت برای هر آشپزخانه ای ضروری است. فن هود برای کاهش رایحه های آشپزی و بوهای ماندگار، مواد شیمیایی سمی، دود، چربی و تمیز کردن هوا وجود دارد، دستگاهی ضروری به شمار می رود. اما، این سیستم ها به شکل دوره ای تمیز نشوند، دوام زیادی نمی آوردند و خیلی زود خرابی های جدی را متحمل صاحبان خود می نمایند. هنگام تمیز کردن فیلترها، لازم است تا از استفاده ابزارهای خشن مانند پشم فولادی یا پدهای بریلو خودداری شود، زیرا این وسایل می توانند به این بخش دستگاه آسیب بزنند. همچنین در استفاده از مواد شوینده ظروف نیز باید دقت کرد. برخی از مواد شوینده حاوی مواد شیمیایی مضر یا حتی سفید کننده هستند که ممکن است به روکش هود آسیب بزند. تمام فیلترهای فولادی ضد زنگ دارای دانه هستند. هنگام تمیز کردن و خشک کردن فیلتر خود، در جهت دانه حرکت کنید تا ظاهری صاف و براق داشته باشید. در این محتوا به آموزش تمیز و پاک کردن فیلترهای هود اشاره خواهد شد که می توان با استفاده از راهکارهای مختلف این کار را انجام داد.

بهترین روش تمیز کردن فیلتر هود

سریع ترین و ساده ترین راه برای تمیز کردن، قرار دادن آنها در ماشین ظرفشویی است. آنها را در قفسه پایینی قرار داده و با استفاده از برنامه شستشو عادی آن ها را بشویید. توجه شود که از پاک کننده های خشن یا آنهایی که دارای سفید کننده هستند، در زمان شستشو استفاده نشود. پس از اتمام، قطعات را با یک حوله نرم کاملاً خشک نموده و در جهت دانه های فولادی ضد زنگ پارچه را برای خشک کردن حرکن دهید. اگر می خواهید این قطعات را با دست بشویید، این کار نیز نیازی به زمان زیادی ندارد و می توان با استفاده از یک فرچه مناسب این کار را انجام داد. در زمان شستشو به لبه های تیز قطعات توجه نمایید تا آسیبی نرسید.

 1. بردهای خود را از دستگاه جدا نمایید.
 2. سینک را تا نیمه با آب گرم یا داغ و صابون پر کنید.
 3. اجازه دهید قطعات به مدت 15 تا 20 دقیقه خیس بخورند.
 4. اگر فیلتر کاملاً در آب فرو نرفت، آن را بچرخانید.
 5. دوباره به مدت 15 تا 20 دقیقه خیس کنید.
 6. فیلتر را به آرامی با اسفنج یا برس اسکراب تمیز کنید.
 7. قطعات را با آب گرم بشویید.
 8. آن را با یک حوله ظرفشویی یا پارچه میکروفیبر خشک کنید.

تمیز کردن فیلتر هود

تمیز کردن عمیق هود آشپزخانه

ممکن است که آلودگی ها با شستن دستی و یا ماشین لباسشویی تمیز نشود. آنها ممکن است نیاز به تمیز کردن عمیق داشته باشند تا تمام چربی و کثیفی را از بین ببرد. در اینجا نحوه تمیز کردن عمیق فیلترها در تنها 10 دقیقه آورده شده است. برای از بین بردن و پاکسازی عمیق به وسایل زیر نیاز هست:

 1. 1/2 فنجان جوش شیرین
 2. صابون چربی زدا
 3. آب گرم یا داغ
 4. برس اسکراب یا اسفنج اسکراب (نوع برس به گونه ای نباشد که خراش ایجاد نماید)
 5. حوله ظرفشویی یا پارچه های میکروفیبر
 • فیلترها را از هود خارج کنید. بیشتر فیلترها باید به راحتی از قسمت زیرین هود بیرون بیایند. اگر فیلترهای لانه زنبوری هستند، معمولاً یک حلقه فلزی برای فشار دادن فیلتر به سمت بالا و بیرون کشیدن آن تعبیه شده است. به سادگی می توان پشت این قطعات را باز نمود و آن را به پشت هود خود ببرید و ابتدا فیلتر را با لبه جلویی به بیرون بکشید. مراحل پاکسازی عمیق به شکل زیر است:
 • سینک خود را حدود ⅓ پر از آب گرم یا داغ کنید. هرچه آب گرمتر باشد، تمیز کردن فیلترها آسان تر خواهد بود. اما، از دمایی استفاده کنید که با آن راحت هستید.
 • ½ فنجان جوش شیرین و چند قطره مایع بریزید. این را با برس اسکراب خود یا با قاشق هم بزنید. اگر آب گرم است مراقب باشید. هم بزنید تا حباب ها را ببینید و یک مخلوط صابونی درست کنید.اگر آب جوش شیرین را حل کرد یا حباب نداشتید، کمی جوش شیرین و آب اضافه کنید.
 • فیلترهای خود را در آب قرار دهید. آنها لازم نیست کاملاً در آب غوطه ور شوند. اگر سینک خود را تا آخر پر نکنید، تمیز کردن فیلترها آسان تر است. اگر سرریز می شود، نمی توان با آن آشفتگی کنار آمد. با یک انتهای فیلتر در آب گرم شروع کنید. سپس پس از خیس کردن فیلتر و تمیز کردن آن، انتهای دیگر فیلتر را در آب قرار دهید.
 • اجازه دهید فیلترها به مدت 10 تا 15 دقیقه خیس بخورند تا چربی و باقی مانده اضافی از بین برود.
 • فیلترها را با برس اسکراب یا اسفنج خود به صورت دایره ای تمیز کنید. اگر فقط یک اسفنج دارید، قبل از اینکه دستان خود را در آن قرار دهید، مطمئن شوید که آب به اندازه کافی خنک شده است.
 • برای محافظت از دستان خود در برابر گرما نیز می توانید از دستکش لاستیکی استفاده نمایید.
 • بردها را با آب گرم بشویید.
 • قطعات را با حوله ظرفشویی یا پارچه میکروفیبر خشک کنید.
 • فیلترهای هود تمیز خود را در هود برد خود قرار دهید.
 • توجه شود که آخرین زمان نظافت خود را بر روی یک کاغذ نوشته و در جلوی دید قرار بدهید و هر سه ماه یکبار اقدام به تمیزکاری نمایید تا نیازی به پاکسازی عمیق نباشد.

بیشتر بدانید:

تمیز کردن فیلترهای هود قسمت دوم