هیتر های گازی چگونه کار می کنند
هیتر های گازی چگونه کار می کنند؟

استفاده از سیستم‌های گرمایشی با تغییر فصل و سرد شدن هوا از ضروریات به شمار می رود. اما برای بسیاری از افراد انتخاب سیستم‌ها و نوع کارکرد آنها هنوز مسئله ای مهم به شمار می رود. در مجموعه محتواهای قبلی به معرفی انواع سیستم‌های گرمایشی اشاره شده است که می توان با مطالعه آنها ضمن آشنایی با آن سیستم ها، نیاز های خود را نیز مد نظر قرار داده و با نوع عملکرد آنها تطابق داد که در صورتی که نیاز فرد را تامین می نماید، آنها را خریداری نمود.

اما در این مقاله به هیترگازی پرداخته شده است که عملکردی به روشی منحصر به فرد دارد و به دلیل نوع کاربری، به یکی از گزینه‌های محبوب تبدیل شده است و عملکردی کمی متفاوت از سایر مدل‌های معمول دارند.در ادامه با این دستگاه بیشتر آشنا خواهید شد.

 

فهرست مطالب:

 1. عملکرد بخاری گازی
 2. معرفی انواع بخاری گازی
 3. نحوه گرمایش بخاری گازی
 4. بهترین برند بخاری گازی موجود در بازار

 

قیمت و خرید هیتر گازی و برقی

 

عملکرد هیتر های گازی

یکی از محبوب ترین سیستم‌های مناسب برای فصل‌های سرد سال هستند. در ادامه به مهم ترین بخش این دستگاه اشاره می شود که اغلب به عنوان یک کوره شناخته می شود. این امر به این دلیل است که آنها به طور معمول در خانه‌ها نصب می شوند تا تامین حرارت دمایی خانه را بر عهده داشته باشند. با توجه به میزان گرمایی که این وسیله تولید می کند، برای هر میزان مساحت نیاز متفاوت است. از مهم ترین دلایلی که این سیستم‌ها را منحصر به فرد می کند این است که به طور دائمی نصب می شوند و طی چند سال تغییر شکل داده تا با استانداردهای زیست محیطی مطابقت داشته باشند. برخی از مدلهای اولیه این دستگاه‌ها برای گرم نگه داشتن مناطق خاص، طیف وسیعی از مواد را از جمله زغال سنگ، روغن یا چوب می سوزاندند که این موضوع سبب شده است تا دغدغه‌ها برای تبدیل هیترهای معمولی به گازی وجود داشته و در نتیجه تولید این محصول را داشته باشد.

 

عملکرد هیتر های گازی

معرفی انواع هیتر گازی

هیترهای گاز طبیعی یکی از اولین مدل‌ها در نوع خود هستند اما معمولاً سوخت این دستگاه‌ها گاز متان پروپان و حتی بیوگاز است. درک نحوه کار انواع این دستگاه‌ها، به یادگیری اجزای مختلف آنها بستگی دارد. قسمت اول شامل تخلیه، القای القایی، مبادلات حرارتی و مشعل است. دستگاه‌های کنترل و ایمنی قسمت دوم آن را تشکیل داده و قسمت نهایی از دمنده تشکیل شده است. تمام این بخشها، عملکردی یکپارچه عم دارند تا سطح گرمایی مطلوب را برای هر خانه یا ساختمان فراهم نمایند. از مهم ترین نکاتی که باید توجه داشت، استفاده از روش گرمایشی تابشی است. استفاده از این نوع سیستم‌ها در نوبه خود منحصر به فرد است. زیرا شامل ترکیبی از گاز و هوا برای ایجاد شعله ای گرم کننده است و آرام آرام هوا را گرم می کند.

نحوه گرمایش هیتر گازی

  1. استفاده از ترموستات: ترموستات سیستم به عنوان سنسور برای تعیین دمای اتاق و محیط استفاده می شود و این بستر را فراهم می کند که چه درجه ای از آن به زیر یک درجه مشخص کاهش یافته است. اگر اتاق در یک نقطه حرارتی خاص قرار گرفته باشد،ترموستات تشخیص می دهد تا دریچه گاز را باز نماید و گاز را به قسمت گرم کننده وارد نماید. این بدان معنی است که یک ترموستات در حال کار،برای عملکرد کلی هر هیتر گازی حیاتی است.
  2. ورود گاز به کوره: گاز برای تولید شعله با هوای سرد روبرو می شود. در تماس بودن هوای خنک با هیتر در بالا یا پایین تماس حاصل نموده و هوایی که وارد دستگاه می گردد از طریق لوله های گرم حرکت نموده و منجر به ایجاد هوای گرم می گردد. این مرحله برای عملکرد کلی دستگاه از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا این بخشی است که در واقع هوای گرم مورد نیاز برای تأمین گرما در هر مکان را ایجاد می نماید.
  3. فرآیند حرکت هوا: این امر نیاز به عبور هوای گرم از طریق تبادل گرما و سپس انتقال آن از راه دریچه دارد. تبادل گرما از دستگاه انجام می شود که گرما را از یک محیط منتقل نموده و به محیط دیگر انتقال داده می شود. این نوع دستگاه رایج است و در بسیاری از لوازم مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. با عبور هوای گرم از تبادل گرما و انتقال آن از طریق دریچه و در ادامه ورود گرما به خانه امکان پذیر می شود. البته باید به این موضوع نیز توجه داشت که عموما این دستگاه‌ها با برندهای مختلف و همچنین مدل‌های پرتابل از این نوع سیستم‌ها پیروی نمی کنند.
  4. مدل های ثابت (دائمی) یا قابل حمل (پرتابل): هر دو مدل این دستگاه‌ها (گازی دائمی و قابل حمل) می توانند روشی موثر برای گرم نمودن محیط خانه داشته باشند اما اطلاع از این موضوع ضرورت دارد که مدل‌های نصب شده دائمی نیازی به استفاده از منبع حرارتی دوم نداشته و از همین رو بسیاری از افراد تمایل به این سیستم‌ها دارند. مدل‌های قابل حمل، گزینه مناسبی برای گرم کردن فضای کوچکتر به روشی مقرون به صرفه دارند این مدل ها به جای منافذ هوا، برای گردش هوا از فن استفاده می نمایند اما با بهره مندی از روشی مشابه مدل‌های نصب شده دائمی، عمل می کنند. مدل‌های قابل حمل ارزان ترند، اما عیبی که دارند،تهویه کمتری دارند. مدل‌های دائمی باید به طور منظم از سوی یک متخصص گرمایشی بررسی و سرویس شود تا عملکرد مناسبی داشته باشند.

 

بهترین برند هیترهای گازی

بهترین برند هیتر گازی

از تولید کنندگان برتر این محصولات در بازار  می توان به برند انرژی اشاره کرد چرا که علاوه بر متنوع در تولید انواع مدل‌های صنعتی و خانگی، از نظر کیفی نیز در صدر قرار دارند. برند انرژی یکی از بهترین برندهای تولید کننده این محصولات گرمایشی در ایران است. هیتر انرژی بر اساس سوخت مصرفی در مدل‌های مختلف موجود هستند از جمله می توان به هیتر برقی انرژی، هیتر تابشی انرژی، جت هیتر انرژی و … اشاره کرد.

نتیجه گیری:

انتخاب و خرید هیترهای گازی نیازمند این است که فرد اطلاعات کافی و درستی از فضای مورد استفاده داشته باشد مانند نوع منطقه آب و هوایی محل زندگی، ارتفاع سقف، نوع عایق کاری، نوع اتاق و نور گیر بودن یا نبودن آن، سایز پنجره‌ها و نوع پنجره‌ها و … شما عزیزان می توانید جهت اطلاع دقیق از قیمت‌ها و همچنین مشاوره تخصصی رایگان با مجموعه خانه تاسیسات تماس بگیرید.