چگونه فشار آب خانه را افزایش دهیم
چگونه فشار آب خانه را افزایش دهیم؟

برای بسیاری از ما این سوال پیش آمده است که چرا فشار آب های خانگی دیگر مانند گذشته نیست. بعضی از افراد به فکر تعویض پمپ می افتند وبرخی دیگر به دنبال وجود نشتی و یا مشکلات داخل ساختمان هستند و این در حالی است که به طور قطع می توان گفت این اتفاق ساده تر از آن چیزی است که به آن فکر می کنید. یکی از مهمترین علت افت فشار آب خانه وجود رسوب در لوله ها و نیاز به رسوب گیری از شیرآلات است. از این رو شاید نیاز به صرف هزینه های بسیار زیاد برای تامین این موضوع نباشد و با میزان بسیار کمتری نیز بتوان این مشکل را از این طریق حل نمود. از همین رو در این محتوا به بررسی این موضوع پرداخته شده است اما قبل از آن پیشنهاد می شود تا قبل از هر چیز برای افزایش فشار آب رسوب گیری شیرآلات حمام و روشویی یا شلنگ‌ها اقدام شود و حتی ممکن است نیاز باشد تا شیرآلات تعویض شوند.

دلایل کاهش فشار آب خانه چیست؟

دلایل کم شدن فشار به عوامل مختلفی بستگی دارد که به شکل خلاصه به مهم ترین این عوامل اشاره خواهد شد:

تراکم منطقه: برخی از محله ها بسیار پرتراکم هستند و همین موضوع سبب شده است تا فشار آب کم شود. از این رو بهترین حالت برای رفع این مشکل استفاده و قرار دادن یک پمپ آب و منبع آب برای ساختمان است.

رسوب لوله ها: از دیگر عوامل متداول کم شدن فشار آب، وجود رسوب در لوله هاست و این مشکل برای خانه‌هایی که لوله آب آن‌ها از جنس لوله‌های گالوانیزه است، بسیار بیشتر از سایرین اتفاق می افتد. برای حل این مشکل، لوله کشی دوباره و یا تعویض لوله‌هاست. با استفاده از لوله های پولیکا این مشکل به بهترین شکل ممکن حل می شود.

وجود نشتی در سیستم آب: از دیگر احتمالاتی است که نمی توان آن را نادیده گرفت. البته برای تشخیص این مشکل ابتدا تمام شیرهای آب ساختمان را بسته و سپس عدد کنتور را بررسی نموده و پس از ۱ تا ۲ ساعت و سپس دوباره عدد کنتور را چک کنید. به شکل عادی نباید این عدد تغییری کرده باشد و در صورت تغییر حتما در قسمتی از مسیر لوله کشی نشتی وجود دارد.

دلایل کاهش فشار آب خانه

گرفتگی صافی: رسوب گرفتن سافی شیرهای آب از پیش پا افتاده ترین مشکلاتی است که سبب کم شده فشار می شود که می توان با باز کردن آن ها با استفاده از آچار فرانسه، اقدام به تمیز کردن صافی و نصب دوباره آن نمود.

نصب مستقیم پمپ: اگر واقعا این موضوع سبب ناراحی و عدم آسایش ساکنان ساختمان شده است، یکی از راه کارهای افزایش فشار آب خانه و ساختمان نصب مستقیم پمپ به لوله ورودی آب ساختمان است که فشار آب را چند برابر می نماید.

دلایل کاهش موقتی فشار آب

باید توجه داشت که در برخی از موارد، آب به شکل مقطعی، فشار خود را از دست می دهد که می توان با چند کنترل و روش ساده، فشار را دوباره به حالت قبلی باز گرداند. از جمله مهم ترین روش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کنترل نشتی: در لوله ها که چکه آب و نم گرفتگی از نشانه های وقوع این اتفاق است از دیگر عوامل افت فشار آب در داخل ساختمان است. از این رو توصیه می شود تا چک کردن لوله را به صورت دوره ای در برنامه خود قرار دهید. همچنین می توان به قطع کردن آب ساختمان و بررسی کنتور از زمان قطع تا دوساعت بعد به کمک شماره انداز کنتور، به بررسی و اطمینان خاطر از عدم وجود نشتی در ساختمان، از تحمیل هزینه های بالا به ساختمان جلوگیری نمود. حتی در برخی موارد نیز می توان با تعویض چند لوله این مشکل را حل نمود.

کنترل پکیج و آبگرمکن: در برخی از مواقع این اتفاق افتاده است که فقط آب گرم افت فشار پیدا کرده است و آب سرد هنوز هم مثل سابق فشار مناسبی دارد. در این حالت لازم است تا مستقیما به سراغ آبگرمکن یا پکیج بروید و این دو سیستم گرمایشی را بررسی نمایید. بررسی چشمی و در صورت احساس بروز مشکل برای سیستم ها لازم است تا با تماس با تکنسین مجاز، این مشکل را حال نمایید. وجود رسوب، اختلال در آب رسانی و … می تاوند از مهم ترین دلایل این نوع مشکل باشد. در صورتی که همه این کارهای که گفته شد را انجام دادید، احتمالا مشکل دیگر از سوی قسمت شما نیست و لازم است تا با کمک از دفتر آب و فاضلاب منطقه، اقدام به ثبت درخواست برای رفع مشکل خود نمایید.