نحوه نصب داکت اسپلیت صفر تا صد
نحوه نصب داکت اسپلیت صفر تا صد

داکت اسپلیتها گونه ای از کولرهای نوع گازی با دو یونیت که مجزا هستند که برای تأمین سرمایش و گرمایش در فضای ساختمان ها به کار می روند. گرچه یونیت خارجی این محصول عملاً مشابه یونیت های خارجی اسپلیت‌های دیگر است، برخلاف کولرهای گازی عادی یونیت داخلی آن داخل سقف کاذب نصب شده و فضای خاصی در محیط را اشغال نمی کند. این امر باعث می شود که نیاز به لوله کشی، کانال کشی و نصب بسته به محیط وجود داشته باشد، پس ضرورت آشنایی با چگونگی نصب این دستگاه مطرح می گردد.

بیشتر بدانید:

تفاوت اسپیلت و داکت اسپیلت

 

قیمت و خرید داکت اسپیلت

 

آموزش نصب داکت اسپلیت

چند نکته در آشنایی با نحوه نصب این دستگاه مطرح است. ظرفیت این محصول نسبت به کولرهای نوع گازی در ابعاد مشابه بیشتر است و به لطف کویل آب گرم نصب شده روی آن، می تواند با اتصال به موتورخانه در فصول سرد گرمایش هم تولید نماید. یونیت خارجی آن، همان طور که از نامش مشخص است، باید بیرون از ساختمان تعبیه شود و از طریق لوله کشی به یونیت های داخلی متصل گردد. کلیت این فرآیند آنقدر مهم و آنقدر تخصصی است که اغلب دوره هایی برای آموزش نصب این محصول برگزار می شود.

آموزش نصب داکت اسپلیت

 

قیمت و خرید داکت اسپیلت وستن ایر

مراحل نصب و راه اندازی داکت اسپیلت

  1. برنامه ریزی: در گام اول باید محیط را بررسی کنید و تشخیص دهید که بسته به شرایط موجود به چه نوع سیستم با چه میزان ظرفیت نیاز دارید. همچنین باید مشخص شود که محل نصب یونیت داخلی در ساختمان کجا باید باشد. یونیت های داخلی صدای قابل توجهی تولید می کنند، پس در اتاق نشیمن، اتاق خواب یا سرویس بهداشتی نباید وصل شوند. ترجیح داده می شود آنها را در راهروها با فرض داشتن فضای عملیاتی کافی نصب کنید. این مرحله از این نظر بسیار مهم است که به دلیل نصب داخل سقف کاذب، باید با حداقل طول لوله کشی و کانال کشی موقعیت یونیت ها را طراحی کنید.
  2. خرید محصول: در این مرحله باید بسته به شرایط مرحله قبل و نتایج آن اقدام به خرید محصول مناسب نمایید.
  3.  نصب یونیت خارجی: یونیت خارجی باید بیرون از ساختمان نصب شود و مرتب با هوای آزاد در ارتباط باشد. بخشی از این امر به نحوه عملکرد کندانسورهای آن و بخش دیگر به سر و صدای تولیدی توسط این بخش از سیستم برمی‌گردد. یونیت های خارجی نباید در معرض تابش مستقیم آفتاب باشند، چون آفتاب فرآیند کار کندانسور را مختل کرده و باعث کاهش عمر یونیت خارجی می شود.
  4.  لوله کشی: اتصال لوله های مسی میان دو یونیت در این مرحله انجام می شود که باید متناسب با نوع، ارتفاع و طول مجاز دستگاه شما باشد.
  5. برق کشی: کولرهای نوع گازی برخلاف نام خود، از برق برای کار کردن استفاده می کنند و این دستگاه هم از این امر تبعیت می نماید. بعد از پایان برق کشی حتما لازم است که عملکرد سیستم را چک کنید و مطمئن شوید که برق بدون مشکل خاصی به تمامی قسمت های دستگاه می رسد.
  6. کانال کشی: انجام صحیح و اصولی کانال کشی تعیین کننده میزان تأثیرگذاری استفاده از دستگاه شماست. برای این منظور، ابعاد، مکش، کشش و دهش دریچه ها باید به طور دقیق بررسی و برآورد شده و بر اساس آن تصمیم گیری گردد. به طور کلی کانال ها با ابعاد 70 در 100 استاندارد هستند و در اکثر ساختمان ها کاربرد بهینه ای از خود نشان می دهند.
  7. نصب یونیت داخلی: آخرین مرحله پیش از تست نصب یونیت داخلی است که همان طور که گفته شد، باید داخل سقف کاذب نصب شود. اگر مراحل نصب را به درستی طی کرده باشید، این مرحله ساده ترین و بدیهی ترین قسمت کار شما خواهد بود. دقت کنید که نشتی لوله، اتصال محکم به کانال ها و اطمینان از برق رسانی صحیح به یونیت را بررسی نمایید.
  8. امتحان سیستم: پس از اینکه نصب همه قطعات تمام شد، باید سیستم تهویه مطبوع خود را تست کنید. دستگاه را روشن کنید و اجاه دهید چند دقیقه کار کند. در صورتی که سر و صدای غیرطبیعی به گوش نرسد و عملکرد محصول بدون اشکال انجام شود، می توانید به نصب صحیح اطمینان داشته باشید.

قیمت و خرید داکت اسپیلت گرین

نکته اساسی در تمام مسیر نصب و راه اندازی داکت اسپلیت، این است که بهتر است از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید. راه اندازی این سیستم نیازمند تجربه قبلی است و به خصوص در زمینه طراحی و برنامه ریزی سیستم به کمک نیاز خواهید داشت. پس سعی کنید به طور اصولی این کار را انجام دهید تا از هزینه کرد بی دلیل و بیش از حد جلوگیری نمایید.