نحوه و زمان تعویض سیلیس و فیلتر شنی استخر قسمت دوم
نحوه و زمان تعویض سیلیس و فیلتر شنی استخر قسمت دوم

یکی از پرکاربردترین انواع فیلترهای استخر برای تصفیه آب و تصفیه خانه‌های صنعتی مدلهای شنی است که در در بسیاری از موارد به عنوان جایگزین مدل سیلیس مورد استفاده قرار می‌گیرد. از نمونه های شنی به عنوان پرکاربرد‌ترین سیستم برای جداسازی املاح معلق می شود که قابلیت برطرف کردن کدری آب،‌ ذرات معلق موجود در آن را تا قطر ۵۰ میکرون را دارا هستند. فیلترهای کربنی نوع دیگر از انواع filter هستند که برای پاکسازی مواد رنگی آب بوی و طعم آب بعد از شنی قرار می گیرند و از اهمیت بالایی برخوردارند که ایجاد شفافیت بیشتر در رنگ آب به دلیل استفاده از آن هاست. نمونه شنی تحت فشار نیز یکی دیگر از انواع این filter به شمار می رود که با فشار بالا باعث رفع کدورت و جداسازی املاح آب می‌شود. در استخرهای شنا آب به وسیله پمپ از اسکیمرها و کف‌شورهای استخر به شنی تحت فشار وارد شده و بعد از انجام فرایند تصفیه دوباره به استخر بازگردانده می‌شود. عموما اندازه سیلیس درون فیلتر شنی برای استخر بین قطر ۵/۰ تا ۵/۱ لایه بالایی/لایه میانی ۵/۱ تا ۳/ لایه زیر ۵ تا ۳ میلی‌متر بهترین سایز است. در کف مخزن نازل های فیلتر شنی متصل به یک صفحه جداگانه بنام صفحه نازل تعبیه شده که وظیفه این صفحه جلوگیری از خروج سیلیس از شنی است. شیار خروجی نازل ها حدود ۵/۰ میلیمتر است. عموما میزان یک سوم شنی را برای معلق بودن املاح خالی قرار داده تا بکواش با شرایط بهتری صروت بگیرد.

بیشتر بدانید:

نحوه و زمان تعویض سیلیس و فیلتر شنی استخر قسمت اول

بکواش فیلتر شنی(BACKWASH)

یکی از مراحل مهم در تعویض filter ها،‌ بکواش است.بکواش به حالتی اطلاق می شود که در اصل همان پس شویی در شنی است و بعد از نمایش نشانگرها، فشار ورودی و خروجی شنی افت را نمایش می دهند،‌می توان زمان بکواش را مشخص نمود. این کار به راحتی و از طریق باز و بسته کردن شیرهای تهویه در شنی امکانپذیر است.در بخش شنی چهار فلکه وجود دارد که در زمان تصفیه دو عدد شیر و دو عدد شیر بسته، و در زمان نیاز به بکواش شنی عمل باز و بسته کردن به صورت برعکس تصفیه انجام می دهد. اما با این حال لازم است تا به پارامتر عملیاتی فیلترشنی توجه ویژه ای شود:

  • فشار کاری شنی تحت فشار روی ۲ تا ۵ bar است.
  • آلوم (ماده منعقد کننده) را قبل از فیلتر به درون آب استخر تزریق شود تا بهتر مواد معلق آب را منعقد نماید.

ویژگی‌های فیلتر شنی تحت فشار

  • تحمل فشار تست تا ۱۰ bar
  • مجهز به شیر هواگیری و فشارسنج
  • سند بلاست فیلترشنی
  • رنگ امیزی اپوکسی با ضخامت ۱۸۰میکرون
  • امکان بکارگیری سیلیس با خلوص 99 درصدی

از جمله مهم ترین ویژگی های این نوع قطعه های به شمار می رود که استفاده از آن ها می تواند تا میزان زیادی تاثیر مثبتی را به همراه داشته باشد. همچنین انواع شیرهایی که در مدل های شنی و کربنی استفاده می شود نیز با هم تفاوت دارند که از جمله مهم ترین ان ها می توان به موارد زیر اشاره کرد که در سه گروه عمده می توان ان ها را تقسیم بندی نمود:

  • شیر پروانه ای و فلکه ای که به شکل چهار فلکه خطی یا موازی دارای قابلیت نصب سیستم اتومات
  • شیر دستی چهارکاره با قابلیت نصب از بالا و بغل
  • شیر چند کاره تمام اتوماتیک که این نوع قابلیت تنظیم زمانی و گذر آب با امکان برنامه ریزی کاملا خودکار

تعویض سیلیس فیلتر شنی

زمان تعویض سیلیس استخر با مورد توجه قرار دادن کیفیت سیلیس در فیلترشنی زمانی بین ۴ تا ۸ سال را برای تعویض توصیه شده است که در این زمان زمان هم با توجه به درست کارکردن و استفاده مناسب از بخش شنی و انجام بکواش به موقع،‌ امکان طول عمر سیلیس تا 10 سال را افزایش می دهد. در ابتدا آب توسط کف شور‌های کف استخر و اسکیمرهایی که در سطح آن با کمک پمپ آب استخر به فیلتر شنی هدایت شده و بعد از عبور دادن لایه های سیلیس که باعث رفع تیرگی و نو تازه شدن آب استخر می شود، دوباره آب زلال به استخر بازمی گردد. همین امر سبب می شود آب نو و شفاف شود و شنی تصفیه آب بهترین عملکرد خود را دارد. استفاده از این مدل فیلترها کمک می کند تا دفعات تعویض کلی آب به شکل بسیار زیادی پایین بیاد و از اتلاف آب و هزینه های اقتصادی به دارندگان سازه های آبی جلوگیری شود.