کاهش مصرف انرژی پمپ استخر
کاهش مصرف انرژی پمپ استخر

راه کارهایی برای کاهش مصرف انرژی پمپ استخر

صرفه جویی در مصرف انرژی، یک موضوع داغی است که در مورد استفاده از استخرها شایع است. به این دلیل که استخرها می توانند مقدار زیادی انرژی مصرف کنند، در واقع ، مصرف انرژی پمپ استخر پس از کولر گازی در رده دوم قرار می گیرد. صاحبان خانه هایی که استخر دارند، گزینه هایی برای صرفه جویی در هزینه انرژی دارند و این خبر خوبی است. برخی از روش های صرفه جویی در مصرف انرژی نیاز به سرمایه گذاری در تجهیزات به روز دارند و با توجه به مقدار هزینه قبض های برق در طول زمان، مطمئناً این روش ها قابل تأمل است. اما علاوه بر این موضوع روش ها و راه حل های منطقی زیادی جهت جلوگیری از اتلاف روزانه انرژی از طریق پمپ آب استخر وجود دارد که در ادامه به آنها پرداخته شده است:

کاهش مصرف انرژی پمپ استخر

9 روش کاهش مصرف انرژی پمپ استخر

  • استفاده از یک پمپ کوچکتر و کم مصرف

هرچه پمپ بزرگتر باشد ، هزینه های پمپاژ و نگهداری نیز بیشتر می شود، بنابراین از کوچکترین پمپ قابل استفاده برای اندازه استخر می توان استفاده نمود. با یک فروشگاه لوازم استخر تماس گرفته تا پمپ مناسب استخر خانه را انتخاب و خرید نمایید. در بسیاری از موارد ، پمپ 0.75 اسب بخار برای اکثر استخرهای مسکونی کار می کند.

  • کاهش زمان مصرف پمپ

کاهش زمان مصرف پمپ نیز باعث کاهش انرژی مورد نیاز می شود. کاهش زمان فیلتراسیون به شش ساعت در روز باید منجر به آب تمیز شود، اما با کمتر از شش ساعت شروع کنید و هر بار 30 دقیقه زمان پمپ را افزایش دهید تا اینکه به عدد جادویی که به شما آب زلال می دهد برسید.

  • استفاده از مواد ضدعفونی کننده در حد متعادل

اگر مواد شیمیایی در تعادل با هم نباشند، فرآیند فیلتراسیون بیشتر می شود که نیازمند افزایش فعالیت و مدت زمان روشن بودن پمپ استخر می شود. اگر مواد شیمایی در تعادل باشند و فرآیند ضدعفونی کردن به خوبی انجام شود دیگر نیازی نیست پمپ تصفیه استخر برای مدت زیادی کار کند.

  • استفاده از سیستم اتوماسیون استخر

در زمان اوج استفاده از استخر، از کنترل کننده خودکار استفاده کنید تا سیستم تصفیه ، پاک کننده، روشنایی، پمپ ها را خاموش و روشن کند تا حداکثر بهره وری انرژی و کاهش هزینه های آب و برق حاصل شود.

  • تعمیر و نگه داری روزانه استخر

تعمیر و نگهداری روزانه استخر ممکن است خسته کننده به نظر برسد، اما مطمئناً در کل هزینه کمتری جمع می شود. بنابراین ، سیستم های تخلیه را از طریق شستشوی متناوب انام دهید، در هنگام شنا می بایست دمای استخر را کاهش داد و فیلتر را به طور مرتب تمیز نمود. همه این وظایف باعث می شود استخر به طور کارآمد کار کند و هزینه های انرژی را پایین نگه دارد. همچنین می توان اجرای سیستم فیلتراسیون استخر در ساعات کم مصرف – هنگامی که تقاضای برق کمتر است – می تواند به کاهش هزینه ها کمک کند.

9 روش برای کاهش مصرف انرژی پمپ استخر

  • استفاده بهینه از پمپ آب استخر

هرچه پمپ تصفیه استخر کمتر و بهینه کار کند به همان میزان می توان در هزینه های نگهداری از استخر، صرفه جویی کرد. اما لازم به ذکر است که خاموش بودن یا کاهش بی دلیل استفاده از پمپ سبب افزایش بار فیلتراسیون می شود. به دلیل اینکه اگر پمپ کمتر کار کند زحمت فیلتراسیون و ضدعفونی نیز بیشتر می گردد.

  • جایگزینی پمپ های سرعت متغیر به جای پمپ های تک سرعته

سرمایه گذاری در یک پمپ با سرعت متغیر بهترین روش برای کاهش مصرف انرژی است. چرا که می تواند با حداقل سرعت مورد نیاز برای تمیز کردن ، گرم کردن و غیره برنامه ریزی شود. پمپ های با سرعت متغیر که اغلب با هشت سرعت متفاوت در دسترس می باشند، در دوره های مختلف چرخه نگهداری، انرژی مصرفی خود را با توجه به نیاز استخر تنظیم می نمایند. در واقع به وسیله نصب پمپ های چند سرعته میتوان تا ۸۰ درصد در مصرف انرژی در تاسیسات استخر صرفه جویی کرد.

  • انتخاب فیلترهای تصفیه کننده آب بزرگتر

توصیه می شود از فیلترهایی استفاده شود که کارایی و بازده بسیار بالایی و سایز بزرگتری دارند، استفاده شود. چرا که از حیث کارایی و بازده بسیار مناسب و مقرون به صرفه می باشند. در ضمن قدرت تصفیه و فیلتراسیون در این فیلترها بالا بوده و زحمت کار پمپ تصفیه استخر را کاهش می دهد. لازم به ذکر است که فیلترهایی که دارای سایز بزرگی هستند بهتر از فیلترهای کوچک اقدام به فیلتراسیون می کنند و در عمل اینها هم کار پمپ آب استخر را کاهش می دهند.

  • استفاده از الکتروموتورهای پر بازده

در واقع فناوری های استفاده شده در این الکتروموتورها کارایی و عملکردشان را نسبت به موتورهای معمولی بالاتر برده و باعث کاهش مصرف انرژی می شوند.