افزایش بازدهی کولر آبی
افزایش بازدهی کولر آبی

با وجود بازدهی نه چندان بالا و امکانات تنظیم هوای اندک، کولرهای آبی هنوز هم در ایران به عنوان پرمصرف ترین ابزار سرمایشی به شمار می روند. بخشی از این امر به خاطر هماهنگی این نوع محصول با آب و هوای گرم و خشک اکثر مناطق ایران است، اما عامل مهمتر را می توان قیمت پایین این تجهیزات دانست که در مقایسه با دیگر وسایل تهویه مطبوع بسیار کمتر است.
اگر هزینه خرید و راه اندازی پایینی برای محصول صرف شود، نمی توان انتظار داشت بازدهی بالایی از آن بدست بیاورید. اینجاست که هر روشی برای بهبود بازدهی دستگاه بدون صرف هزینه اضافی جذابیت بسیار زیادی برای افراد پیدا می کند. در این محتوا به تعدادی از راه های افزایش بازدهی کولر آبی می پردازیم که چندان پیچیده یا پرهزینه نیستند و هرکسی با هر میزان دانشی می تواند از آنها استفاده کند. با ما همراه باشید.

ترفند های افزایش بازدهی کولر آبی

کولر را هر سال قبل از استفاده سرویس کنید

این موضوع شاید برای بسیاری از افراد بدیهی به نظر برسد، اما اهمیت آن چنان بالاست که نمی توانیم از ذکر کردنش صرف نظر کنیم. هر سال قبل از اینکه کولرتان را در فصل گرما روشن کنید، آن را به طور کامل نظافت کرده و سرویس کنید. چک کنید پوشال ها یا پدهای سلولزی سالم باشند و در صورت نیاز آنها را تعویض کنید. این کار کمک می کند تا گرد و خاکی که در فصل سرد در داخل کولر تجمع کرده است از داخل آن تخلیه شود و قطعاتی که فرسوده شده اند و می توانند عملکرد دستگاه را تحت تأثیر قرار دهند، تعویض گردند.

بهترین روش برای افزایش بازدهی کولر آبی

روی کولر را بپوشانید

یکی از روش های دیگری که می تواند به شما کمک کند تا بازدهی کولرتان را بالا ببرید، پوشاندن آن با یک سایه بان است. تابش آفتاب باعث داغ شدن بدنه کولر می شود که بازدهی آن را به شدت پایین می آورد. اگر از سایه بان هایی از جنس پلی کربنات استفاده کنید، اشعه UV هنگام برخورد با سایه بان بازتابیده می شود و راندمان کولر بالا می رود.
اگر می خواهید کم هزینه و موثر این کار را انجام دهید، می توانید از حصیر هم استفاده کنید. دور تا دور کولرتان را با حصیر بپوشانید و بعد آن را خیس کنید. حصیر خیس از ورود گرد و خاک جلوگیری می کند و باعث حتی خنک تر شدن باد کولرتان هم می شود.

در داخل ساختمان تهویه مناسبی فراهم کنید

اگر تمام در و پنجره ها را بعد از روشن کردن کولرتان ببندید، تنها رطوبت فضای ساختمان را افزایش می دهید. کولرهای آبی از قطرات آب استفاده می کنند تا گرمای هوا را بگیرند و اگر اجازه ندهید بخار آب تولیدی به این روش از ساختمان خارج شود، به مشکل برمی خورید. راه حل این است که یک مسیر خروجی کوچک در هر اتاق برای انتقال هوای داخل به بیرون در نظر بگیرید. با این کار هوای تازه وارد ساختمان شده و رطوبت را کاهش می دهد.

از روشن کردن دستگاه های متعدد گرمازا به طور همزمان خودداری کنید

در محیط خانه های امروزی تجهیزات متعددی وجود دارند که تولیدکننده حرارت هستند. انواع لوازم پخت و پز، جارو برقی و از همه مهمتر لامپ های رشته ای قدیمی مهمترین وسایلی هستند که گرما تولید کرده و به راحتی می توانند دمای محیط را بالا ببرند. در تابستان وقتی می خواهید از کولرتان استفاده بهینه داشته باشید، سعی کنید چراغ های کمتری را همزمان روشن کنید. خواهید دید که با رعایت این نکته چقدر کیفیت سرمایش تولیدی دستگاه تهویه مطبوع تان بهبود می یابد.

هنگام روشن کردن، اول بگذارید پمپ کار کند

اگر چند دقیقه قبل از روشن کردن موتور بگذارید پمپ پوشال ها یا پدهای سلولزی کولرتان را کاملاً خیس کند، هم مصرف برق کمتری خواهید داشت و هم سرمایش بهتری دریافت می کنید. پوشال های خشک چندان کاری برای خنک کردن محیط نمی کنند، پس روشن کردن دستگاه بدون خیس کردن آنها عملاً چیزی جز هوای گرم و خشک برایتان به ارمغان نمی آورد.

اول موتور را روی دور تند روشن کنید

در مدل های قدیمی تر کولرهای آبی خازنی نصب شده بود که می توانست سرعت راه اندازی را بالاتر ببرد. این کار به موتور فشار کمتری وارد می کرد و باعث می شد که بازدهی دستگاهتان افزایش پیدا کند. در مدل های کنونی بازار این قابلیت حذف شده است، اما برای ایجاد کردن حالتی شبیه به آن می توانید پس از اینکه پمپ کار خیس کردن پوشال ها یا پدهای سلولزی را تکمیل کرد، کولرتان را با دور تند روشن کنید و بعد از چند دقیقه آن را روی دور کند بگذارید. علاوه بر فشار کمتر به موتور، این روش سرمایش بیشتری هم تولید می کند و باعث می شود در نهایت خروجی بهتری از دستگاهتان بگیرید.