راه اندازی سیستم گرمایشی اسپلیت در زمستان
نحوه راه اندازی سیستم گرمایشی اسپلیت در زمستان

با نزدیک شدن به فصل سرما، تأمین گرمایش برای خانه‌ها، ادارات و محل‌های کار تبدیل به نگرانی‌های مهم و دست اول شده اند. تجهیزات متعددی برای فراهم کردن این گرمایش می توانند به کار بروند، اما هر کدام از آنها پیش نیازها، هزینه‌ها و دردسرهای راه اندازی خاص خودشان را دارند. یکی از این تجهیزات که کاربرد گسترده ای داشته و افراد بسیاری در حال حاضر در جای جای ایران از آن بهره برداری می کنند، اسپلیت یا کولر گازی است.

گرچه این تجهیزات اغلب به عنوان خنک کننده شناخته می شوند، اما تحت شرایط معینی می توان از اسپلیتها برای تأمین گرمایش نیز استفاده نمود. این مطلب نیز دقیقاً با هدف بررسی همین موضوع تهیه شده است. چه زمانی و تحت چه شرایطی می توانیم از اسپلیتها برای گرم کردن محیط استفاده کنیم؟ با ما همراه باشید تا به این سوال پاسخ بدهیم.

فهرست مطالب:

  1. کولرگازی چطور گرما تولید می کنند؟
  2. آیا کولرهای گازیمی تواند گرما تولید کنند؟
  3. فعال کردن سیستم گرمایش کولرگازی چگونه است؟

اسپلیت ها چطور گرما تولید می کنند؟

دانستن اینکه این تجهیزات چطور به تولید گرما می پردازند نقش مهمی در نحوه استفاده از آنها بازی می کند. به طور کلی اسپلیتها از یک چرخه یا سیکل عملیاتی با تغییر حالت یک گاز منحصر به فرد به نام گاز مبرد انجام می شود. در حالت گرمایش، گاز داغ خروجی از کمپرسور به جای حرکت به سمت پنل خارجی، به سمت اواپراتور پنل داخلی هدایت می شود. پس از گرم شدن لوله‌های اواپراتور و کار کردن فن داخلی آن، هوای اتاق با عبور از روی لوله‌ها گرم می شود. سپس مبرد موجود در سیکل که حال سرد شده است به سمت پنل خارجی هدایت شده و با جذب گرمای محیط دمای آن افزایش می یابد و مجددا به کمپرسور وارد می شود. به این شکل سیستم گرما را به داخل ساختمان هدایت می کند تا اتاق به دمای تنظیم شده از سوی شما برسد.
اما سوالی که حالا مطرح می شود این است که آیا همه کولرهای نوع گازی هم می توانند عامل تأمین گرمایش باشند؟ جواب خیر است. پس از کجا باید بفهمیم یک مدل معین قابلیت تولید گرما دارد؟ این موردی است که در ادامه به آن می پردازیم.

تنظیم گرمایش اسپلیت

بیشتر بدانید:

اسپلیت سرمایشی و گرمایشی + بهترین برندهای ایرانی و خارجی

آیا اسپلیت ها می تواند گرما تولید کنند؟

همان طور که گفتیم، اسپلیتها تحت شرایط خاصی می توانند تولیدکننده هوای گرم باشند. مهمترین مسئله در تعیین این موضوع، طراحی آنهاست. بسیاری از برندهای داخلی و خارجی در هنگام تولید کولرهای گازی، مدل‌های مخصوصی تولید می کنند که به نام دو فصله شناخته می شوند. این مدل‌ها قادرند از گاز مبرد خودشان هم برای سرما و هم برای گرما استفاده کنند و بنابراین می توانید از آنها در زمستان برای گرم کردن محیط بهره ببرید.

با این وجود، الزاماً تمام مدل‌های موجود در بازار دو فصله نیستند. مشخص کردن این ویژگی نیازمند آن است که یک منبع قابل اعتماد آن را در خصوص دستگاه شما تأیید کند. منبع مذکور می تواند دفترچه راهنمای دستگاه، برچسب فنی آن یا استعلام مدل دستگاه در سایت یا مرکز فروش برند مد نظرتان باشد. ساده ترین این موارد برچسب فنی است: روی تمامی پنل‌های داخلی و خارجی کولرها برچسبی درج شده که به برچسب فنی یا پلاک دستگاه معروف است. در این برچسب تمام مشخصات کولرگازی درج شده و مطالعه آن می تواند جوابگوی سوال شما باشد. در صورتی که مطمئن شدید دستگاه شما قادر است گرما هم تولید کند، حالا وقت آن است که ببینیم چطور می توان حالت گرمایشی را برای آن فعال نمود.

بیشتر بدانید:

درباره اسپلیت های هوشمند

فعال کردن سیستم گرمایش اسپلیت

فعال کردن حالت گرمایشی کار چندان سختی نیست، اما چگونگی انجام آن نیازمند این است که با سیستم مد نظرتان و تنظیمات آن آشنا باشید. دقت داشته باشید که تغییر نحوه کارکرد می تواند فشار قابل توجهی به کولر وارد کند، بنابراین شستشوی پنل‌ها و تمیز کردن اسپلیت به خصوص فیلترهای آن در کاهش این فشار و بهبود بازدهی سیستم تأثیر مثبتی داشته باشد.

بهترین روش انجام این کار استفاده از ریموت کنترل از راه دور است. اکثر اسپلیتها مجهز به یک ریموت کنترل از راه دور هستند که به کمک آن می توانید بدون دردسر خاصی مود عملیاتی را تغییر دهید. اگر به این گزینه دسترسی دارید، با زدن دکمه مود (Mode) یا منو (Menu) می توانید حالت‌های مختلف عملکردی را مشاهده و از آنجا مورد مد نظرتان را انتخاب کنید. گرمایش در فصل سرما اغلب با عنوان گرما (Heat) و علامت خورشید مشخص می شود. البته می توانید از تنظیمات اتوماتیک هم استفاده کنید که با کمک ترموستات سیستم تصمیم می گیرد چه روشی برای تهویه مطبوع محیط بهتر است.

اگر از گزینه گرما استفاده می کنید، می توانید با زدن دکمه دما (Temp) دمای مد نظرتان را انتخاب کنید تا دستگاه دمای محیط را در همان محدوده نگه دارد. در اکثر کولرهای نوع گازی یا همان اسپلیتها حداکثر این دما 30 درجه سانتی گراد است، اما انتخاب حداکثر دما و کار مداوم در این میزان می تواند به تجهیزات شما آسیب برساند و برای بسیاری از افراد هم این درجه حرارت ممکن است آزاردهنده باشد. پیشنهاد ما محدوده دمای 25 درجه است تا هوای مطبوع و دلچسبی داشته باشید.

بیشتر بدانید:

رایج ترین مشکلات کولرهای گازی

نتیجه گیری:

امیدواریم این مطلب بتواند به شما برای راه اندازی سیستم تأمین گرمای اسپلیت در فصول سرد کمک کرده باشد. همان طور که مشخص شد، تنها کاری که باید انجام بدهید تأیید توانایی دستگاهتان برای این گزینه و سپس تنظیم آن به کمک سیستم کنترل دستگاه است. بعد از آن می توانید بدون مشکل به بهره برداری از کولرتان بپردازید و بدون نگرانی به استقبال فصل سرما بروید.