معرفی مشعل های گرم ایران
معرفی و بررسی مشعل های گرم ایران

مشعلها تجهیزاتی هستند که قادرند با ترکیب هوا و سوخت، انرژی حرارتی تولید کنند. کاربرد اصلی آن در موتورخانه هاست که با تولید شعله باعث گرم شدن بویلر و در نتیجه تأمین آب گرم می شوند. کوره ها و دیگ ها (هم چدنی و هم فولادی) از دیگر مصرف کنندگان اصلی این ادوات به شمار می روند. به طور خلاصه، مشعلها بخشی جدا نشدنی و اساسی از عملکرد موتورخانه در تأمین گرمایش هستند.

با توجه به این نقش مهم و اساسی، عجیب نیست که در بازار تجهیزات موتورخانه ای، ارائه دهندگان متعددی برای انواع مخلف این دستگاه یافت شود. یکی از این تولیدکنندگان برند گرم ایران است، برندی ایرانی و شناخته شده که خود را به عنوان یکی از شرکت های خوشنام در این حوزه جا انداخته است. در این مطلب به بررسی تولیدات این مجموعه و ویژگی های آنها می پردازیم تا در هنگام نیاز به خرید محصولات در این زمینه بتوانید با خیال آسوده تری تصمیم بگیرید.

معرفی انواع مشعل های شرکت گرم ایران

شرکت گرم ایران از سال 1359 و با تمرکز بر تولید انواع مشعل گازسوز کار خود را آغاز کرده است. طی سال ها، با آشنا شدن مجموعه با شرکت های خارجی فعال در این زمینه (مانند RIELLO) به مرور زمان تولیدات این برند به سطح کیفی بسیار بالایی دست پیدا کردند که آنها را قادر می ساخت با باکیفیت ترین تولیدات داخلی و خارجی حاضر در بازار ایران رقابت کنند. این ارتباط هنوز هم با کمپانی های مطرح اروپایی برقرار است که برای گرم ایران یک مزیت رقابتی فوق العاده مهم به شمار می رود. مهمترین مشعلهای تولیدی توسط این شرکت شامل این انواع هستند:

 1. گازسوز
 2. گازوئیل سوز
 3. مازوت سوز
 4. دو گانه سوز
 5. سه گانه سوز
 6. توربو
 7. هوا جدا

مشعل گرم ایران

بررسی انواع مشعل های تولیدی شرکت گرم ایران

گرچه این شرکت بیشتر به خاطر مشعلهای خود شناخته می شود، اما تولیدات آن شامل انواع رادیاتور، پکیج، فن کویل، چیلر، شیر برقی و هواساز هم می گردد. این گستردگی محصولات دلیل دیگری برای اثبات اتکاپذیری و اعتبار این برند به شمار می رود. با این وجود، این مطلب برای بررسی انواع مشعلهای تولیدی این شرکت آماده شده است و به همین دلیل در ادامه به طور خلاصه هر کدام از این مدل های هفت گانه را به طور خلاصه بررسی می کنیم.

 1. گازسوز: نوع سوخت در دسته بندی این محصول بسیار اهمیت دارد، چون هم ظرفیت و هم شرایط استفاده از آنها را معین می کند. نوع گازسوز پرکاربردترین مدل در میان هفت مدل تولیدی گرم ایران است که به خصوص در ساختمان های مسکونی برای موتورخانه ها کاربرد دارد. گاز شهری در این مدل برای تأمین شعله به کار می رود که با هوای تأمین شده توسط ونتیلاتور ترکیب و توسط سیستم هوشمند و PLC به منظور احتراق استفاده می شود. ظرفیت آنها اغلب برای ساختمان های نه چندان بزرگ کفایت می کند و راه اندازی به نسبت آسانی هم دارند.
 2. گازوئیل سوز: همان طور که از نام آن پیداست، در این مدل به جای گاز از گازوئیل بهره برداری شده است. الکتروموتور در این مدل به مراتب قویتر از مدل گازسوز است، چون موتور علاوه بر چرخاندن فن و تأمین هوا، باید شفت پمپ را هم به حرکت دربیاورد تا سوخت به محفظه احتراق ارسال شود. برای کنترل شعله در این مدل از سنسور چشمی استفاده می شود که در صورت عدم تشکیل شعله مجموعه تجهیزات را خاموش می کند.
  به خاطر استفاده از سوختی مانند گازوئیل، انرژی تولیدی در این مدل بیشتر است اما اتکا به آن برای تأمین گرما به طور دائمی چندان آسان نیست. همین دلایل باعث می شود نوع گازوئیل سوز را بیشتر در تأسیسات صنعتی مشاهده کنیم.
 3. مازوت سوز: نوع مازوت سوز از نظر عملکرد کاملا مشابه نوع گازوئیل سوز است و از سوخت مایع بهره می برد. کاربرد آن کاملاً صنعتی است، اما به خاطر دشواری تأمین عمومی مازوت بیشتر در واحدهای پالایشگاهی که دسترسی آسان تری به این سوخت دارند به کار می رود. در این محیط ها از این محصول برای گرمایش بویلرها و کوره ها استفاده می شود.
 4. دو گانه سوز: مدل های دو گانه سوز هم از گاز شهری و هم از یک سوخت مایع بهره می برند که این سوخت مایع اغلب گازوئیل است. در مناطقی که قطعی گاز امری معمول باشد و مکرراً اتفاق بیافتد، کاربرد دوگانه سوزها می تواند فوق العاده راهگشا باشد. شاید برایتان جالب باشد که یکی از مصرف کنندگان اصلی آنها پالایشگاه ها هستند. در پالایشگاه ها مدل های دوگانه سوز برای تأمین گرمایش بویلر کاربرد دارند و نوع سوخت بسته به اینکه بین گاز طبیعی و گازوئیل یا مازوت تولید کدامیک بیشتر بوده است، انتخاب می شود.
 5. سه گانه سوز: مدل سه گانه سوز آنقدر شبیه به دوگانه سوز است که اغلب این دو محصول همراه با هم معرفی می شوند. از نظر عملکرد می توان آن را کاملا مشابه نوع قبلی دانست، اما در آن مسیرهای ویژه ای برای تأمین گاز، گازوئیل و مازوت به صورت جداگانه از یکدیگر طراحی شده است. یک بار دیگر، این پالایشگاه ها و تولیدکنندگان مواد نفتی هستند که مشتری دائمی این محصول به شمار می روند.
 6. توربو: مشعل‌های توربو یا توربو جت کاربرد خاصی دارند و بر اساس این کاربرد است که از بقیه انواع جدا می شوند، بنابراین انواع مختلف آنها با سوخت های گوناگون در بازار یافت می شود. برخلاف مدل های دیگر نمی توانید آنها را در ساختمان های عادی استفاده کنید. این محصولات به طور عمده برای کوره های خشک کن سیمان – آهک و کوره های دوار طراحی می شوند. کرخانجات تولید آسفالت یکی از مشتریان هدف این محصول هستند و به لطف دارا بودن موتور توربو، توان آنها در تأمین حرارت به مراتب بالاتر از همتایان خود است.
 7. هوا جدا: این مدل ها جزو قدرتمندترین تولیدات گرم ایران به شمار می روند که برای دیگ های نیروگاهی فشار بالا با حجم مصرف بسیار زیاد بخار فوق داغ یا آب گرم طراحی می شوند. کارخانجات سیمان، ذوب آهن، تولیدکنندگان فلزات (مس، آهن و آلومینیوم) جزو طرفداران این نوع مشعل هستند که به راندمان و ایمنی بالا در عین دارا بودن حداقل ابعاد نیاز دارند. گرمایش تأمین شده در این ادوات بین 1.500.000 تا 11.800.000 کیلوکالری متفاوت است که آنها را به معنای واقعی کلمه به دستگاه های صنعتی بدل می کند. طبیعتاً از نظر سوخت هم مشابه مدل های توربو، در این مدل ها با انواع سیستم های مختلف مصرف سوخت روبرو هستیم.

نتیجه گیری:

در این مطلب به بررسی مشعل‌های ساخت برند گرم ایران پرداختیم و به طور خلاصه آنها و کاربردهایشان را مورد بررسی قرار دادیم. امیدواریم با پرداختن به این محصولات و آشنا ساختن شما با ویژگی های آنها، در هنگامی که نیاز دارید چنین تجهیزاتی تهیه کنید مسیر هموارتری پیش رو داشته باشید. این امر بخشی از رسالت ما به عنوان یک مجموعه آگاه و مسلط در حوزه تجهیزات گرمایش و سرمایش به حساب می آید که دانش خود را با شما هموطنان و هم زبانان عزیز به اشتراک بگذاریم و امیدواریم با این کار، حسن نیت خود را در ارتباط با شما به اثبات برسانیم.