معرفی سیستم های HVAC

آشنایی با سیستم های HVAC

HVAC اصطلاحی است که اگر در ساخت و ساز یا تعمیر و نگهداری ساختمان کار می کنید، ممکن است با آن روبرو شوید. اما دقیقاً سیستم های HVAC چیست و باید در مورد آنها بدانید؟

این مقاله به بررسی همه آنچه در مورد سیستمهای HVAC، نحوه کار آنها و نکاتی برای کسب بهترین نتیجه در هنگام نصب و استفاده از آنها نیاز دارید، می پردازد. اگر در هر مورد مربوط به سیستم تهویه مطبوع به کمک نیاز دارید، می توانید با مشاوران ما در تاسیسات هوم تماس بگیرید.

سییستم HVAC چیست؟

HVAC مخفف “گرمایش،تهویه و تهویه هوا” است. یک سیستم تهویه مطبوع ممکن است همه این کارها را انجام دهد یا در درجه اول روی انجام یکی از آنها تمرکز داشته باشد. این سیستم ها برای ایجاد دمای بهینه در محیط داخلی و بهبود کیفیت هوا، ایجاد محیطی راحت برای کار، زندگی طراحی شده اند. نصب و نگهداری این سیستم ها برای ایمن بودن ساختمان و صرفه جویی در مصرف انرژی بسیار حیاتی است. از سیستم های تهویه مطبوع داخلی گرفته تا سیستم های بزرگ تهویه مطبوع با درجه تجاری بزرگ و هر آنچه که در این بین قرار دارد، دارای ویژگی ها و عملکردهای مختلفی هستند، بنابراین می توانید یکی از مناسب ترین آنها را با توجه به شرایط خود پیدا کنید.

کنترل بهترین سیستم های تهویه مطبوع آسان است، جریان هوا را با کیفیت بالا ارائه می دهد و گرمایش و سرمایش ساختمان را تأمین کرده و نیازهای ساکنان را برآورده می نماید. یکی از مهمترین دلایل اهمیت سیستمهای تهویه مطبوع، به ویژه برای مدیران ساختمان، این است که هزینه های گرمایش یا سرمایش یکی از بزرگترین هزینه های جاری برای هر ساختمان است. استفاده از سیستم های ناکارآمد سبب اتلاف انرژی خواهد شد و داشتن ویژگی های پیچیده و غیر ضروری نیز می تواند به معنای بهینه نشدن ساختمان ها و عدم برطرف کردن نیاز آنها شود.

سیستم های HVAC چگونه کار می کنند؟

عملکرد سیستم های HVAC متفاوت هستند و هر یک از آنها مزایای منحصر به فرد خود را دارند. با این وجود، همه آنها بر اساس اصل علمی فشرده سازی عمل می کنند. با فشرده شدن مایعات،گرما آزاد می شود و هنگامی که منبسط می شود،گرما را جذب می کند. با استفاده از این روش در تجهیزات و سیستم های مکانیکی،سیستم های HVAC می توانند ساختمان را به طور موثر گرم یا سرد کنند. آب گرم یا سرد می شود و به طور مناسب توزیع می شود تا دمای داخلی اتاق یا ساختمان تغییر کند. برای استفاده موثر و کارآمد از سیستم های تهویه مطبوع، باید با در نظر گرفتن طرح و عملکرد ساختمان به طور موثر طراحی شوند. این یک کار تخصصی است که به مهندسین مجرب احتیاج دارد.

انواع سیستم های تهویه مطبوع

انواع مختلف تهویه مطبوع موجود است. بسته به شرایط خاص، یک سیستم متناسب با نیازهای شما (اعم از قیمت، نوع ساختمان یا عملکرد) مناسب تر خواهد بود. سیستم های HVAC می توانند به صورت متمرکز یا محلی در یک اتاق خاص یا ترکیبی از هر دو باشند. سیستم های تهویه مطبوع خانگی، صنعتی و نیمه صنعتی به دو دسته تقسیم می باشد:

سیستم های تهویه مطبوع مستقل

 • این سیستم در برگیرنده مینی چیلر، داکت اسپلیت، کولرگازی، کولر آبی می باشد.
 • این سیستم ها به اندازه سیستم های مرکزی طول عمر بالایی ندارند.
 • استفاده فوری و بدون محدودیت در هر زمان، از سیستم سرمایش و گرمایش امکان پذیر است.
 • امکان بهره برداری بطور مستقل در واحد و یا یک نقطه از واحد، از گرمایش سیستم وجود دارد.
 • نصب کندانسورها در تراس ساختمان (تعداد طبقات بیش از چهار) علاوه بر اشغال فضای تراس، سبب ایجاد سر و صدا می گردد.

سیستم تهویه مطبوع مرکزی

 • این سیستم شامل انواع چیلرهای تراکمی و جذبی،اسپلیت مرکزی VRF است.
 • طول عمر و دوام این سیستم ها بسیار بیشتر از سیستم های مستقل می باشد.
 • قیمت خرید آنها بالاست همچنین هزینه نگهداری بالایی نیز دارند.
 • استفاده از این سیستم سبب کاهش چشمگیر مصرف برق می شود.
 • در صورت انتخاب این سیستم نیازی به استفاده از فضای تراس ها نیست.

مزایای نصب سیستم HVAC

سرمایه گذاری در یک سیستم تهویه مطبوع با کیفیت، مزایای مختلفی از جمله:

 • بهره وری: سیستم های HVAC ذاتاً دارای انرژی کمتری نسبت به سیستم های قبلی خود هستند. این بدان معنی است که آنها انرژی کمتری مصرف می کنند که برای محیط زیست عالی است.
 • کیفیت بهتر هوا: اگرچه HVAC اغلب با گرمایش و سرمایش مرتبط است، اما توانایی آنها در تهویه و کنترل کیفیت هوا یک مزیت بزرگ است که به بهبود کیفیت هوا و حفظ استاندارد بالای ساختمانها کمک می کند که می توان از حضور در آنها لذت برد.
 • کنترل بهتر رطوبت: HVAC همچنین به تنظیم رطوبت هوا کمک می کند. این می تواند در بعضی از محیط ها / اقلیم هایی که رطوبت بالا را در هوا تجربه می کنند، اولویت اصلی باشد. رطوبت بالا می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در نگهداری ساختمان شود بنابراین تنظیم این امر برای ماندگاری ساختمان بسیار مهم است.
 • کنترل: سیستم های مدرن تهویه مطبوع به مدیران ساختمان کنترل بسیار بهتری بر روی گرمایش، سرمایش و تهویه می دهند. این بدان معناست که هر نوع مسئله یا تغییر بالقوه می تواند سریع مرتب شود.