فن کویل ایرانی یا خارجی؟
فن کویل ایرانی بخریم یا خارجی؟

فن کویل ایرانی بهتر است یا خارجی؟

رقابتی که در تولید همواره وجود داشته است، سبب شده تا شرکت ها و تولید کننده های مختلف، یک محصول را با برند های متفاوت تولید و عرضه نمایند. این موضوع در سیستم های تهویه مطبوع به شکل ملموس تری وجود دارد و از آن جایی که تولید کننده های ایرانی در سالیان اخیر توانسته اند، برند های با کیفیتی را تولید و در بازار داخلی ارائه نمایند، بازار رقابتی در سیستم های گرمایشی و سرمایش در بین محصولات ایرانی و خارجی به وجود آمده است. از سوی دیگر اما خریداران این دستگاه ها نیز برای خرید دستگاه مناسب دچار سردر گمی شده اند و با اطلاع نداشتن از اوضاع این بازار، بیش از بیش نیازمند اطلاعات درست از این برند ها و سیستم ها هستند. در این مقاله یه شکل تخصصی به مقایسه فن کوئل های ایرانی و خارجی پرداخته شده است تا بتوان یک ساختار کلی از تفاوت های اصلی نمونه های ایرانی و خارجی فن کویل ها ارائه داد.

خرید تجهیزات تهویه مطبوع
مشاهده و خرید دستگاه های تهویه مطبوع از فروشگاه خانه تاسیسات

مقایسه فن کویل های ایرانی و خارجی

فن کویل یک وسیله سرمایشی گرمایشی است که استفاده از آن در مکان های عمومی بسیار رایج است. این سیستم‌ها با داشتن انواع ایرانی در برندها و مدل های مختلف، در کنار انواع خارجی در بازار موجودند. بعضی از فن کویلهای داخلی را نیز می توان به گونه ای خارجی دانست زیرا حاصل مونتاژ قطعات شرکت های خارجی هستند و خط تولید به این شکل کار می کند. موضوعی که باید به آن توجه کرد، استفاده از این دستگاه ها در بسیاری از مکان های عمومی مثل مراکز خرید و ادارات و دانشگاه ها، و حتی در ساختمان های مسکونی است. فن کویل‌ها این قابلیت را دارند که به حالت یک هسته مرکزی، از طریق چندین یونیت، سرمایش یا گرمایش بخش های مختلف ساختمان را تولید و تأمین نمایند. از مهم ترین مزایای این نوع دستگاه، نسبت به سایر سیستم‌های سرمایشی-گرمایشی، می توان به قدرت بالا، آلودگی صوتی بسیار پایین، و مصرف کم برق اشاره کرد. این سیستم‌ها در انواع مختلفی تولید می شوند که با توجه به نوع نیاز و محل از نوع دیواری، سقفی، زمینی و تو کار استفاده می نمایند.مقایسه فن کویل های ایرانی و خارجی

  • قدرت بالا و عملکرد بهینه

با وجود اینکه تمرکز شرکت های خارجی تولید کننده فن کوئل، عموما با هدف قرار دادن ویژگی هایی چون سر و صدای کم، نصب راحت و رعایت اصول زیبایی شناسی در طراحی اقدام به تولید کرده‌اند و شرکت های تولید کننده این مدل‌ها در داخل کشور بسیار قدیمی بوده اند و زمان تاسیس برخی از این شرکت ها به دهه 50 خورشیدی باز می گردد. از سوی دیگر با توجه به وضعیت کنونی معیشتی مردم، تورم اقتصادی بالا در کشور در دهه های اخیر، توجه کمتر به جنبه های غیرضروری و لوکس مثل طراحی زیبا و صدای بسیار پائین در طراحی این مدل از سیستم های شرمایش و گرمایش، سعی شده است که فن کویل‌هایی با قدرت بالا، مصرف انرژی پایین تولید شود که خرید آن ها برای مصرف کننده ایرانی، امکان پذیر و مناسب باشد. با این مقدمه می توان به این نکته اشاره نمود که اگر جنبه های زیبایی شناسی و سر و صدای فن کویل اهمیتی ندارد و هدف از استفاده از این دستگاه ها صرفا تامین هوای سرد و گرم است، نمونه های ایرانی بهترین انتخاب هستند. در ادامه اگر نیاز به گرم و یا سرد کردن فضای بسیار بزرگی هست، لازم است تا از فن کویلی قوی تر استفاده شود.

خرید فن کویل
مشاهده و خرید انواع فن کویل از فروشگاه خانه تاسیسات
  • عمر بالای دستگاه ها

شرکت های ایرانی تولید کننده فن کوئل در ایران، همانند بسیاری از دیگر از کمپانی‌های تولیدی با سابقه، توجه بالایی به ماندگاری محصولات خود کرده اند. از این رو عموما در ساخت نمونه های ایرانی از قوی‌ترین و با کیفیت ترین مواد استفاده می شود و سنگین شدن دستگاه و دشواری در نصب آن، مسئله اصلی شرکت های داخلی نیست. زیرا سبک بودن، به نوعی یک جنبه لوکس در نظر گرفته می شود و قطعاً قیمت تمام شده تولید کالا را افزایش داده و آن را از توان خرید مصرف کننده ایرانی، خارج نماید. از مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه شود، موضع سرویس دوره و تامین قطعات است که در نمونه های ایرانی این کار به سرعت انجام می شود و هیچ مشکلی سیستم ها را تهدید نمی نماید. اما در نمونه های خارجی با توجه به محدودیت های ورود کالا به کشور و نوسانات ارزی در بازار هر زمان امکان نبود قطعه و یا گران شدن این قطعات ممکن است.

  • سازگاری با شرایط آب و هوایی کشور ایران

یکی از مهم ترین موارد در مقایسه کویل‌های ایرانی با نمونه خارجی آن، سازگار بودن آب و هوای منطقه ای و محیطی با دستگاهی است که در آنجا مورد استفاده قرار می گیرد. فن کویلها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. با وجود اینکه شرکت های بزرگ تولید کننده در جهان، مدل های بسیار متنوعی برای آب و هواهای مختلف و سازگار با مناطق مختلف جهان تولید نموده اند، اما معمولا هزینه انتقال و گمرک این کالاها، با توجه به قوانین کشور سبب افزایش قیمت فروش آن ها می گردد. بنابر این استفاده از نمونه های ایرانی بسیار هوشمندانه تر از استفاده از خارجی ین نوع سیستم هاست. دستگاه های ایرانی برای آب و هوای ایم اقلیم که عمدتاً گرم و خشک است، طراحی شده و معمولاً قدرت سرمایشی فن کویل‌های ایرانی، نسبت به قدرت گرمایشی آنها بیشتر است. به جز بعضی از مناطق که آب و هوایی نسبتاً خنک دارند، بسیاری از مناطق در کشور تابستان هایی فوق العاده گرم و زمستان هایی معتدل تر را تجربه می نمایند. از این رو این سیستم ها به شکل اختصاصی برای ایران طراحی شده اند و با لحاظ همه نیاز های مصرف کننده ایرانی، محصولی مناسب را ارائه نموده است.

بیشتر بدانید:

بهترین برندهای فن کویل در ایران