کولر گازی اینورتر بهتر است یا معمولی؟
کولر گازی اینورتر بهتر است یا معمولی؟

وقتی نوبت به انتخاب بهترین کولر گازی برای خانه یا محل کار می رسد، اینورتر بودن یا نبودن آن بسیار مهم است. سالانه میلیون ها واحد تهویه مطبوع به فروش می رسد و یک خانوار متوسط بیش از 10 درصد قبض آب و برق خود را فقط برای واحدهای خنک کننده هزینه می کند. در اینجا این سوال پیش می آید که چگونه می توان واحد تهویه مناسب را انتخاب کرد. عوامل مختلفی وجود دارد که ممکن است در تصمیم خرید تأثیرگذار باشد اما یکی از مهمترین مواردی که باید قبل از خرید یکی از آنها مورد توجه قرار گیرد نحوه انتخاب بین دو فناوری اینورتر و غیر اینورتر است. هر دو سیستم از نظر عملکرد عالی هستند و عملکرد خنک کنندگی مشابهی را ارائه می دهند اما در نوع موتور کمپرسور مورد استفاده متفاوت هستند. بیایید نگاهی به این دو بیندازیم و با تفاوت فناوری بین آنها آشنا شویم.

 

فهرست مطالب:

  1. تفاوت اسپلیت اینورتر و غیر اینورتر
  2. اسپلیت اینورتر بخریم یا معمولی؟
  3. اینورتر در اسپلیت به چه معناست؟

 

خرید انواع کولر گازی اینوتر و معمولی

تفاوت کولرگازی اینورتر و غیر اینورتر

یک واحد تهویه اینورتر دارای یک موتور کمپرسور با سرعت متغیر است که جریان مبرد را در داخل واحد تنظیم می کند تا ظرفیت خنک کننده و گرمایش را در صورت لزوم کنترل کند. سرعت موتور کمپرسور در یک واحد اینورتر مستقیماً با فرکانس منبع تغذیه متناسب است. از یک سنسور با فرکانس متغیر برای کنترل سرعت موتور استفاده می کند که در واقع جریان مبرد را در داخل واحد تنظیم می کند تا در صورت لزوم مقدار مناسب دما را فراهم کند. این چرخه های متناوب بهره وری انرژی واحد را در طولانی مدت افزایش می دهد.

یک واحد تهویه غیر اینورتر دارای موتور کمپرسور با سرعت ثابت است. برخلاف واحدهای اینورتر، کمپرسور به طور خودکار روشن و خاموش می شود تا اینکه تمام وقت با سرعت کامل کار کند. کمپرسور با رسیدن به دمای مورد نظر به طور خودکار خاموش می شود و با افزایش دما دوباره شروع به کار می کند. کمپرسور به دلیل چرخه های خاموش مکرر ، همیشه با قدرت بالا کار می کند که در هنگام کار باعث ایجاد سر و صدا می شود و در نتیجه برق بیشتری مصرف می کند و در نتیجه انرژی کمتری نسبت به اینورتر دارند.

 

بیشتر بدانید:

تشخیص کولرگازی اینورتر از کولرگازی بدون اینورتر

کولر گازی اینورتر بخریم یا معمولی؟

هنگامی که به قصد خرید اسپلیت یا کولر گازی وارد فروشگاه می‌شوید، با مدل‌های متنوعی از برندهای ایرانی و خارجی مواجه می‌شوید. اغلب افراد اطلاعات درستی از مدل‌ها و ظرفیت آنها ندارند و نمی‌دانند کولرگازی اینورتر بخرند یا معمولی؟ در پاسخ باید بگویم که باید بودجه مشخصی را برای خرید در نظر بگیرید و سپس بر اساس متراژ اتاق دست به انتخاب کولر بزنید. اینکه کولر اینورتر بهتر است یا معمولی به نیاز، و بودجه شما بستگی دارد. مسلما کولرهای اینورتر مزیت‌هایی دارند که آنها را از کولرهای معمولی متفاوت می‌کند. در این مقاله قصد داریم ابتدا تفاوت این دو نوع کولر را بیان کنیم و سپس بگوییم کدامیک برای خرید مناسب‌تر هستند.

 

زمانی که کولر معمولی از نوع گازی را روشن می کنیم، به صورت یکسره کار می‌کنند به دلیل اینکه سرعت و قدرت کمپرسور ثابت می باشد. اما در مدل های اینورتر، وقتی که دمای محیط به اندازه کافی و استاندارد تعریف شده، خنک شد با فرمان ترموستات، کمپرسور خاموش شده اما فن روشن می‌ماند و مجدد هنگامی که دمای محیط افزایش می‌یابد، ترموستات فرمان فعالیت را به کمپرسور می‌دهد.
ac, dc دو نوع مختلف از کمپرسورهای اینورتر هستند که dc سازگاری بیشتری با محیط زیست دارد. کار اینورترها تبدیل فرکانس ولتاژ برق شهری ( ac ) به جریان مستقیم ( dc ) می باشد و مجددا با اعمال تغییراتی به جریان متناوب تغییر می یابد.

مدل های دارای اینورتر از نظر تکنولوژی بسیار پیشرفته‌تر و بروز‌تر از معمولی است. طول عمر بالا، کارکرد بهتر و مصرف انرژی کمتر به دلیل فناوری به کار فته در آنها می باشد.

در مدل های معمولی از گاز R22 استفاده می شود که به آن فرئون می گویند. این گاز قدرت برودتی پایین‌تر و در نتیجه بازدهی کمتری دارد. سازگار کمتری با محیط زیست از دیگر ویژگی های این نوع گاز می باشد. در صورتی R410 که به آن پرئون نیز گفته می شود؛ قدرت سرمادهی بالا، سازگاری کامل با محیط زیست دارد.

خرید اسپلیت اینورتر وستن ایر

وقتی که کولر اینورتر را روشن می کنید، هوای خنک با سرعت زیاد تولید شده و طولی نمی کشد که شاهد کاهش دمای محیط خواهید بود و سپس سرعت کمپرسور به طور اتوماتیک کم می‌شود. در این صورت دستگاه به صورت مداوم روشن و خاموش نمی شود ودر نتیجه دستگاه بر خلاف مدل های معمولی که مدام روشن و خاموش می شوند، دچار استهلاک و کاهش طول عمر نمی شود.

مدل اینورتر به سرعت دمای محیط را کاهش داده و سپس با کم کردن سرعت، سبب کاهش نوسان دما می شود. درنتیجه شاهد مصرف برق بسیار کمتر خواهید بود. البته وجود گاز R410 را در تسریع سرعت برودت هوا را نمی توان نادیده گرفت در صورتی که مدلهای معمولی سرعت پایین تری در خنک کردن محیط دارد و تا زمان رسیدن به دمای استاندارد به صورت مداوم و ثابت کار می‌کند. زمانی که به دمای مطلوب می رسد، خاموش می‌شود. با افزایش مجدد دماريال دستگاه مجددا شروع به فعالیت می کند. و این روند روشن و خاموش کردن بارها اتفاق می‌افتد. نوسانات زیاد سبب افزایش چشمگیر مصرف برق و استهلاک بالای قطعات دستگاه می شود.

در مدلهای اینورتر، از گاز R410 که سازگاری بیشتری با محیط زیست دارد، استفاده می شود. به علاوه دستگاه صدای کمتری نسبت به مدل های معمولی دارد در نتیجه آلودگی صوتی نیز ایجاد نمی کند. در مقابل کولرهای معمولی نوع گازی، هم با محیط زیست سازگار نیستند و هم صدای بیشتری دارند.

همانطور که گفته شد، دستگاه اینورتر به دلیل نوع ساختار و کارکردی که دارد، به به صورت مداوم قطع و وصل نمی شود. سرعت خنک کردن بالای محیط، عدم قطع و وصل مکرر، سبب بالا رفتن طول عمر آن می شود در نتیجه به راحتی قطعات آن دچار استهلاک نمی شود. اما در صورتی که دستگاه دچار مشکل شد، هزینه تعمیر بالایی دارد چرا که ازفناوری پیشرفته در ساخت آن استفاده شده است. در مقابل مدل های معمولی، به دلیل نوع کارکردشان و روشن و خاموش شدن مداوم، قطعات آن سریع تر مستهلک شده و نیاز به تعمیر پیدا می کنند.

به دلیل مزایایی مدل های اینورتر نسبت به معمولی دارند، مثل طول عمر بالا، استهلاک کم، صدای کم، مصرف انرژی کمتر، تفاوت قیمت بین این دو گروه کولر را خواهیم داشت.

اینورتر در کولرگازی به چه معناست؟

در کولر های اینورتر، با نصب اینورتر در مسیر برق ورودی؛ کمپرسور را با سرعت کمتر و آرام تر راه اندازی می کند. اینورتر با تبدیل برق متناوب (AC) به برق (DC) و کاهش ولتاژ و فرکانس برق ورودی به کمپرسور؛ سرعت لحظه راه اندازی کمپرسور یا موتور کولر را کاهش و پس از به حرکت درآمدن کمپرسور این دو پارامتر را تا حد مطلوب افزایش می دهد. به طور کلی می توان تفاوت نوع معمولی و اینورتر را در موارد زیر جستجو کرد:

 

بیشتر بدانید:

کولرگازی اینورتر چیست؟

 

  1. نوع فناوری: اینورتر، به طور کلی، وسیله ای برای تغییر نوع جریان از AC به DC یا بالعکس است. از نظر واحدهای تهویه هوا، از اینورتر برای کنترل فرکانس منبع تغذیه موتور کمپرسور برای تنظیم ظرفیت خنک کننده/گرمایش واحد استفاده می شود. یک کولر اینورتر شامل یک کمپرسور با سرعت متغیر است که دما را تنظیم می کند تا در صورت لزوم خنک کننده و گرمایش درست باشد. برعکس، یک کولر معمولی دارای یک کمپرسور ثابت است که بر اساس اصل “همه یا هیچ” کار می کند، به این معنی که در صورت لزوم خاموش و روشن می شود.
  2. نوع عملکرد: یک کولر اینورتر سرعت کمپرسور را تنظیم می کند تا جریان مبرد را کنترل کند تا دمای فضای مطبوع را در صورت لزوم تنظیم کند. هنگامی که واحد روشن است، کمپرسور داخل واحد تمام وقت با سرعت کامل کار می کند. بدون اینکه مرتباً شروع به کار کند و متوقف شود. این امر در صورت لزوم از خنک کننده یا گرمایش دقیق اطمینان می یابد. یک کولر معمولی مقدار مستقیمی از برق را بر اساس دمای اتاق ارائه می دهد. این باعث می شود کمپرسور با رسیدن به دمای اتاق مورد نظر خاموش شود و با افزایش دما دوباره شروع به کار کند.
  3. بهره وری انرژی: تفاوت اصلی بین اینورتر و غیر اینورتر نحوه عملکرد آنها در دمای اتاق است. سرمایش و گرمایش یک فرآیند خودکار در واحدهای تهویه مطبوع اینورتر است زیرا سنسور داخل واحد منبع تغذیه را با توجه به دمای اتاق تنظیم می کند که به طور خودکار باعث کاهش مصرف برق می شود و در نتیجه باعث می شود انرژی شما بیشتر از نمونه غیر اینورتر آن باشد. یک واحد معمولی هر زمان روشن و خاموش می شود تا دما را در یک حد آستانه خاص در اطراف دمای اتاق نگه دارد و باعث شود کمتر به محیط زیست تبدیل شود
  4. میزان سرو صدا: ظرفیت گرمایش / سرمایش کولر اینورتر بسته به دمای اتاق و دمای فضای بیرون متفاوت است. از آنجا که کمپرسور داخل واحد به دفعاتی مانند دستگاه غیر اینورتر آن خاموش و روشن نمی شود و همیشه در دمای متوسط کار می کند، در کار بسیار ساکت تر است. یک کولر معمولی در هنگام کارایی از کارآیی کمتری برخوردار است زیرا آنها به طور خودکار همیشه روشن و خاموش می شوند و در نتیجه کلی سر و صدا نسبت به واحد اینورتر ایجاد می کنند. به دلیل عملکرد کمی بیشتر کار می کند از این رو باعث ایجاد سر و صدای بیشتر می شود.
  5. هزینه ها: عملکرد بی سر و صدا و نرم و کارا و صرفه جویی در مصرف انرژی تنها به هزینه واحدهای تهویه مطبوع اینورتر افزوده است. آنها جدیدترین فناوری مورد استفاده در این واحدها در برابر انواع غیر اینورتر هستند که در بحث قیمت گذاری، AC های اینورتر را کمی بیشتر در سمت بالاتر قرار می دهند. کولرهای گازی اینورتر نسبت به نمونه های دیگر که از قیمت قابل توجه کمتری برخوردار هستند، کمی گران ترند. با این وجود، نصب یک واحد متناوب AC معمولی احتمالاً بیشتر از هزینه AC اینورتر خواهد بود.
  6. ساختار کمپرسور: زمانی که دمای محیط به مقدار مورد نظر می‌رسد، کمپرسور کولر به صورت کند کار می‌کند و زمانی که دمای محیط تغییر می‌کند، کمپرسور دوباره تند می‌شود و تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی در این است که کولر معمولی به صورتی کلی خاموش می‌شود و همین تفاوت در کمپرسور باعث بهتر کار کردن کولر اینورتر می‌شود.
  7. نوع گاز: گاز مصرفی در کولر معمولی R22 و گاز مصرفی کولر اینورتر R410 است و به دلیل اینکه گاز R410 نسبت به گاز R22 خنک تر می باشد و سریع تر می تواند محیط را خنک نماید و در نتیجه مصرف برق به میزان قابل توجهی پایین خواهد آمد.

خرید اسپلیت اینورتر گرین

نتیجه گیری:

نکته آخر اینکه، غیر اینورترها ممکن است کمی ارزان تر باشند، اما نگهداری و مدیریت آنها از قابلیت اطمینان کمتری برخوردار هستند و گران ترند. واحدهای اینورتر آخرین فناوری هستند که با استفاده از اینورتر سرعت کمپرسور را کنترل می کنند در نتیجه چرخه های مکرر خاموش را از بین می برند که در نهایت باعث افزایش کارایی و در نتیجه افزایش طول عمر اجزای واحدهای AC می شود. گرچه ممکن است هزینه های اولیه در برابر واحدهای غیر اینورتر کمی بیشتر شود، اما هزینه بالاتر جبران کننده مصرف انرژی است که آنها را به بیشترین انتخاب واحد تهویه مطبوع تبدیل می کند.