نشتی آب در جکوزی
نشتی یابی جکوزی

گرم شدن هوا و نیاز به استفاده از مجموعه های ورزشی آبی و استخر های شخصی، لذت استفاده از جکوزی را چند برابر می کند. استفاده از این سازه نه تنها به عنوان یک تفریح سالم و دلچسب، بلکه می تواند تاثیرات خوبی بر سلامتی افراد داشته باشد. نکته مهمی که باید به آن اشاره شود، موضوع اهمیت نگه داری و چگونگی مراقبت از این سیستم است. بعضا دیده می شود که آب این سازه، کم می شود، بدون این که اثری از یک خرابی قابل دیدن و یا مشکل فیزیکی در آن باشد. نشتی جکوزی، یکی از متداول ترین مشکلاتی است که بسیاری از صاحبان استخر ها و مراکز ورزشی آبی یا حتی افرادی که در ملک شخصی خود جکوزی دارند، با آن دست و پنجه نرم می کنند. متاسفانه بعضی از پیمانکاران اجرای پروژه های جکوزی، از کیفیت کار خود می کاهند و با اجرای سریع و بدون کیفیت، پروژه های این چنینی را تحویل می دهند. نکته ناراحت کننده این قسمت، آن جایی است که افراد بعد از مدتی کوتاه باید هزینه های زیادی را متحمل شوند تا اشتباه پیمانکار را جبران نماید و همه این ها یعنی تلف کردن سرمایه، زمان و منابع آبی و انرژی. در مقاله سعی می شود تا با بررسی عوامل موثر در نشتی یابی، اطلاعات کاربردی در اختیار مخاطبان قرار داده شود. با ادامه این محتوا همراه ما بمانید.

فهرست مطالب:

  1. متداول ترین نقص های فنی در نشت جکوزی
  2. روش های نشتی یابی جکوزی

متداول ترین نقص های فنی در نشت جکوزی

نشتی این سازه، نقص های فنی جدی برای یک مجموعه به شمار می رود که با حل مشکل آن می توان از خسارت های بزرگی در آینده جلوگیری کرد. همچنین رفع این مشکل کمک می کند تا هزینه های نگه داری آن نیز کاهش پیدا کند و از پرداخت هزینه های آب جلوگیری شود. نکته مهمی که شاید بسیاری از افراد از آن غافل باشند، نشتی آب سبب می شود تا به پایه های سازه و خاک قسمتی که جکوزی بنا شده است، آسیب وارد شود، به گونه ای که با سست شدن خاک آن قسمت، امنیت و مقاومت سازه و خاک آن، مورد تهدید قرار می گیرد.
در فرایند کاهش آب جکوزیها ۳ احتمال کلی وجود دارد که با تحلیلی و بررسی هر یک از این موارد می توان نقص و عیب اصلی را پیدا کرد و با بهره گیری از روش های خلاقانه و کادر مجرب در این حوزه، نسبت به حل آن اقدام نمود. همواره دلایل کاهش آب در قالب سه مشکل اصلی بیان شده است که می توان با صرف هزینه مناسب نسبت به رفع مشکل آن اقدام کرد. هر کدام از این ۳ مشکل راه حل های منحصر به خو را دارد. از متداولترین نقصهای فنی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. نشت آب از جداره ها، کف استخر یا جکوزی
  2. نشت آب از لوله ها، اتصالات و سایر تجهیزات سیستم گرمایشی
  3. نشتی از لوله ها، اتصالات و سایر تجهیزات سیستم تصفیه آب

نقص های فنی در نشت جکوزی

روش های نشتی یابی جکوزی

یکی از ساده ترین و البته کاربردی ترین روش های نشت یابی در این سازه، بستن تمامی ورودی و خروجی های آب در آن است. به گونه ای که مسیر عبور آب از این مناطق کاملا بسته شود. سپس با باز کردن شیرآب سرد، مکان جکوزی پر شود. باید توجه داشت که قبل از انجام این کار ها حتما سیستم فیلتراسیون و گرم کن را خاموش باشد و در مدت زمان ۲۴ یا ۴۸ ساعته، میزان آب موجود، مورد چک و بررسی قرار بگیرد. اگر هیج کاهشی صورت نگرفت، بیانگر سالم بودن سازه و عدم نیاز به صرف هزینه بالا برای عیب یابی در سازه جکوزی است.

زیرا وجود نشتی در سازه، یکی از زمان برترین و پرهزینه ترین فعالیت ها در حوزه استخر و جکوزی است. اما اگر اشکال و نشتی از سازه باشد، وضعیت رفع این نقص فنی متفاوت است. در ابتدا با استفاده از چسب آب بند استخر و پودر سیمان تمام محوطه را نشت گیری می شود. این کار برای جلوگیری از نفوذ بیشتر و همچنین تا در پر کردن نشتی های ریز انجام می شود. در ادامه، اگر نشتی هنوز ادامه داشته باشد و خرابی ایجاد شده عمیق تر باشد، لازم است تا با تخریب و عایق کاری مجدد، جلوی آن گرفته شود. بایدبه این موضوع توجه ویژه ای داشت، در صورتی که نشتی از دیواره ها و کف نباشد، احتمالات جدیدی مطرح می شود. احتمال نشتی در دو سیستم دیگر ممکن است.

  1. وجود نشتی در لوله ها و سیستم فیلتراسیون
  2. امکان نشتی در لوله ها و فرآیند سیستم گرمایشی

البته لازم به ذکر است که در صورت وجود نقص فنی، حتما بایدبه یک تکنسین مجرب مراجعه نموده تا از خسارت های احتمالی جلوگیری شود. در این گونه مشکلات فنی، می بایست هر کدام از این دو سیستم فوق باید دقت تمام بررسی شود. برای کیفیت بهتر عیب یابی و رفع نشتی جکوزی، بهتر است که هر کدام از این سیستم ها به صورت مجزا بررسی شود تا علاوه بر رفع مشکل، هزینه های جانبی نیز کمتر شود و از هدر رفت آب و برق جلوگیری شود.

نتیجه گیری:

در صورتی که متوجه نشتی شدید، هر چه زودتر نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنید. برای این کار نیاز به ابزار و تجهیزات جکوزی دارید، می توانید این لوازم و تجهیزات را با بهترین قیمت و کیفیت از فروشگاه اینترنتی خانه تاسیسات خریداری نموده و در سریع ترین زمان دریافت نمایید. در صورتی که نیاز به مشاوره قبل از خرید دارید، می توانید با مشاوران این مجموعه در ارتباط باشید. متخصصین مجرب این مجموعه آماده پاسخ گویی به سولات شما عزیزان هستند.