ساخت استخر شیشه ای
ساخت استخر شیشه ای

انواع استخر های شیشه ای

امروزه یکی از هزاران سبک های به کار گرفته شده در ساخت بنا و معماری های لوکس منازل، ساخت استخرهای شیشه ای می باشد. این سبک به تازگی مورد توجه معماران و پیمانکاران قرار گرفته است و افراد بسیاری در سراسر دنیا تمایل به داشتن چنین استخری در منازل خود دارند.

روش ساخت استخر شیشه ای

در ساخت این نوع از استخرها دقت بالایی به کار گرفته می شود و پیمانکار باید به مباحث مهندسی هیدرولیک و مکانیک آگاه باشد. استخری که تماما از شیشه ساخته می شود باید در برابر تلاطم شناگران مقاومت بالایی از خود نشان دهد . علاوه بر به کارگیری تجهیزات مناسب و کارشناسان مجرب، لزوما باید از مواد درجه یک و مقاوم در برابر خوردگی استفاده شود. این گونه بناها باید به صورت اصولی آب بندی شوند. محل احداث آن ها روی سطح زمین است و می توان یک، دو و یا هر چهار دیوار استخر را برای نورپردازی بیشتر و بهبود زیبایی از شیشه ساخت. معماران به هنگام اتصال محل تلاقی شیشه و بتن از پروفیل های مخصوص استفاده می کنند. ریل های محل قرار گیری شیشه از جنس استیل و آلومینیوم هستند.

ساخت بهترین استخر شیشه ای

ساخت بهترین استخر شیشه ای

با انتخاب بهترین مواد و متریال می توان بهترین استخر شیشه ای را ساخت. بدین منظور، در این بخش، انواع شیشه و ورقه هایی که با استفاده از آنها می توان اقدام به ساخت این بنا نمود، معرفی شده و ویژگی های هر یک بازگو شده است.

  • شیشه های مینیت و اتوکاو شده

البته دارای ضخامت بالا بوده و هر چه فشارهای وارده بر سازه بیشتر باشد، میزان ضخامت شیشه ها هم به نسبت تغییر می کنند.

  • ورقه های پلیمری اکریلیک

استفاده از این ورقه ها نیز مناسب است. البته این ورقه ها درمقابل نور خورشید و فشار های آب تغییر رنگ داده و دچار ترک های ریزی می شود.

  • شیشه سکوریت سوپر کلیر 8 میل

بهترین نوع مورد استفاده شیشه سکوریت سوپر کلیر 8 میل است. سکوریت در برابرضربه مقاوم است و می تواند به صورت تاشو باز و بسته شود تا در فصول گرم و سرد نیز قابل استفاده باشد.

  • جان پناه شیشه ای

جان پناه شیشه ای نوعی از شیشه است که دور استخر به وسیله یراق آلات نصب می شود. این نوع امنیت بیشتری را برای کودکان به هنگام شنا فراهم میکند. در ساخت جان‌پناه شیشه‌ای از دو شیشه لمینت شده و یا شیشه ضخیم‌تر سکوریت شده استفاده می گردد.

  • شیشه های سندبلاست و دکوراتیو

این نوع از شیشه ها در برابر صدا، رطوبت و حرارت عایق هستند و به چنین ویژگی هایی شناخته می شوند.