نگهداری از سیستم های تهویه مطبوع
نگهداری از سیستم های تهویه مطبوع

مجموعه ها و یا خانه هایی که به سیستم گرمایش و سرمایش مرکزی مجهز هستند، لازم است تا نکات کاربردی با موضوع استفاده و نگهداری از این مدل سیستم ها را مطالعه نمایند، از آن جایی که تعبیه و راه اندازی یک تهویه هوای مرکزی برای یک خانه یا مجموعه اقامتی بیش از 20 میلیون تومان هزینه دارد (البته این رقم به طور متوسط است و ممکن است کمتر یا بیشتر باشد) و در صورت نیاز به افزودن مجاری هزینه افزایش می یابد. باید از همه نظر به این سیستم ها توجه داشت. از سوی دیگر نیز هزینه نهایی بستگی به سیستم،موارد اضافی اضافه شده و نرخ نصب تکنسین دارد و این که آیا لوله کشی کرده اید یا خیر، افزودن سیستم های مرکزی هوای مطبوع مقرون به صرفه تر و کمتر از آن چیزی است که تصور می کنید. اما قبل از شروع کار لازم است تا یکسری سوالات را از خود بپرسید تا بتوانید در روند انتخاب و تامین نیاز ها به بهترین شکل عمل کنید.

نحوه نگهداری از سیستم تهویه مطبوع

  • همیشه اولین سوالی است که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است. این مدل سیستم ها که در اکثر خانه ها یافت می شود “اسپلیت” است. این به طور معمول به این معنی است که یک واحد کمپرسور (در خارج) و یک سیستم داخلی، تامین و مدیریت دمای خانه را به عهده دارند. این سیستم های گرمایش و سرمایش مرکزی دستگاه های جداگانه ای هستند، اما برای کار با یکدیگر هماهنگ هستند. از این دستگاه ها با عنوان HVAC یاد می کنند که معنای گرمایش،تهویه و تهویه مطبوع می دهد. مجموعه سیستم هایی که هدف آن ایجاد راحتی حرارتی و کیفیت هوای قابل قبول در محیط داخلی است.
  • تعویض فیلترها از مهم ترین اساس نگهداری و مراقبت از این سیستم هاست. تعویض فیلتر یکی از کم هزینه ترین وسایل تعمیر و نگهداری برای خانه است. آنها باید به طور مرتب برای بهبود کیفیت هوا، افزایش کارایی موتورخانه و افزایش طول عمر این سیستم ها انجام شود. هرگز تعویض فیلتر هوای خود را فراموش نکنید. اما سوالی که مطرح می شود، این است که هر چند وقت یکبار باید تعمیر و نگهداری را در واحد خود انجام دهیم؟ نگه داشتن سیستم AC خود بدون مشکل به تعمیر و نگهداری مناسب و نیازهای خدمات بستگی دارد.

نحوه نگهداری از سیستم تهویه مطبوع

نکات مهم در خرید سیستم های تهویه مطبوع

  • اگر تمایل به خرید کولرهای گازی دارید، توجه داشته باشید که دستگاه مورد نظر خود را به شکل صحیح انتخاب نمایید. اگر دستگاه بزرگ خریداری نمایید، صرفه جویی در مصرف انرژی نخواهد داشت. اکثر آنها به سرعت روشن می شوند، خانه شما را خنک می کنند، سپس خاموش می شوند. سپس همان چرخه دائما تکرار می شود. اما اگر خیلی کوچک باشد، سیستم تهویه مطبوع شما دائماً تلاش می کند تا خانه شما را خنک کند. با این کار فرسایش و ساییدگی دستگاه افزایش می یابد. یک کولرگازی در اندازه مناسب چرخه های لازم را برای تامین دمای مطبوع خانه شما طی می کند، اما اگر این دستگاه ها به درستی انتخاب نشوند، قطعا تامین دمای مورد نیاز ناکارآمد خواهد بود.
  • به رتبه SEER دستگاه توجه کنید. SEER مخفف عبارت Seasonal Energy Efficiency Ratio است. این نسبت مقدار خنک کننده تولید شده (BTU) تقسیم بر مقدار برق (وات) استفاده شده است. رتبه بندی ها کارآیی انرژی یک واحد را اندازه گیری می کند. هرچه رتبه بالاتر باشد، کارآمدتر است. برچسب فدرال EnergyGuide همیشه می تواند به شما در تعیین رتبه SEER واحد در یک نگاه کمک کند. برچسب به شناسایی واحدهای تهویه با کارایی بالا کمک می کند.
  • تنظیم ترموستات هم همیشه این سوال را برای ما به وجود می آورد که آیا ترموستات باید روی “خودکار” تنظیم شود یا “روشن”؟ هر دو مزایا و معایب خود را دارند. هنگام تنظیم ترموستات، از فن روشن یا خودکار استفاده کنید. چرا که “روشن” همیشه بهترین انتخاب نیست.
  • قبل از اقدام به خرید و استفاده از هر نوع دستگاهی، در چند جای مختلف و یا وب سایت های معتبر اقدام به در آوردن قیمت و خواندن محتوا های تولیدی درباره سیستم مورد نظر نمایید. زیرا کسب اطلاع بیشتر قبل از انجام هر خرید و بررسی قیمت ها قبل از هزینه نمودن برای این مدل سیستم ها، می تواند تاثیرات خوبی را داشته باشد و خرید رضایت بخش و آگاهانه ای را برای خریداران به همراه داشته باشد.