روش های نگهداری انواع دیگ ها
روش های نگهداری انواع دیگ ها

معرفی روش های نگهداری انواع دیگ ها

دیگ ها یکی از مهم ترین زیرساخت های صنعتی هستند که با توجه به نوع کاربری و میزان انرژی لازم مورد استفاده قرار می گیرد. انواع دیگها یا بویلرها، با توجه به مواد اولیه ساخته شده از آن، به دو نوع تقسیم بندی می شوند، چدنی و فولادی که با توجه به نوع کاربرد و ویژگی هایی که دارند در زیرساخت های تاسیساتی استفاده می شوند. دیگها به طور کلی به دو دسته اصلی تقسیم بندی می شوند. این نامگذاری بر اساس نام مواد اولیه تشکیل دهنده آنهاست. در این محتوا سعی می شود تا با بررسی انواع، کاربرد، مزایا و معایب آنها، به مخاطبان فروشگاه خانه تاسیسات کمک شود تا در انتخاب و بهره مندی از این محصولات صحیح عمل نمایند و با استفاده از آن بتوانند بهترین خریدها و سفارشات خود را ثبت نمایند. با ادامه این محتوا همراه بمانید.

نحوه نگهداری از انواع دیگ ها

بهترین روش نگهداری انواع دیگ چدنی

باید توجه داشت که نوع کاربرد بهره مندی از انواع دیگها یا بویلرها بسیار مهم است.

 • استفاده از دیگ چدنی فقط در سیستم های حرارت مرکزی با سیال آب گرم ممکن است، چرا که جنس چدنی آن سبب شده است تا در مقابل فشار بالا مقاومت زیادی نداشته و قابلیت تنظیم فشار در آنها بسیار کم باشد.
 • برای مصارف خانگی یا مکان هایی که نیاز به سیستم قوی ندارند، پیشنهاد می شود..
 • از مهم ترین ویژگی های آنها، ارزان تر و به صرفه تر بودن نسبت به دیگر نمونه های موجود در بازار است.
 • یکی از مهمترین دلایلی که سبب محبوبیت نوع چدنی برای مصارف خانگی شده است، ویژگی پره پره بودن، جابه جایی آسان و تعمیرات کم هزینه آنهاست. به گونه ای که اگر به هر دلیلی دچار خرابی شود، می توان با تعویض یک با پره دیگری، دوباره از آن استفاده کرد.

اما از دیگ فولادی بهتر است در سیستم های حرارت مرکزی با آب داغ، آب گرم و بخار استفاده نمود.

بهترین روش نگهداری انواع دیگ فولادی

 • از انواع دیگهای حرارتی، دیگ های فولادی هستند.
 • با داشتن ویژگی های منحصر به فرد برای صنایع بزرگ و کارهای تخصصی گزینه بسیار مناسبی به شمار می روند.
 • راندمان حرارتی بهتری نسبت به دیگ چدنی دارند که در نوبه خود بسیار حائز اهمیت است.
 • در دو مدل و با نام های FIRE TUBE و WATER TUBE به بازار عرضه شده اند. با توجه به نامگداری این دیگها که بر اساس مواد تشکیل دهنده آن ها نامگذاری شده اند، فولاد است.
 • اهمیت آنها در این موضوع است که این محصولات توانایی تحمل فشار های پایین تا فشار های بالا را دارند و در این حوزه ها مورد استفاده قرار می گیرند.
 • نباید این نکته را فراموش کرد که هر نوع دیگ فولادی با توجه به نوع کاربرد و متناسب با فشار مورد نظر خود دارای طراحی منحصر به فردی است، به این گونه که حتی بدنه و ساختار آن مناسب نوع کاربرد طراحی می شود.
 • تعمیرات آنها نسبت به نوع چدنی آن با تفاوت هایی همراه است که هزینه های بالاتری نسبت به نوع چدنی دارند.

شرایط نگهداری انواع دیگ ها

 1. دریچه بازدید شعله در دیگهای بزرگ در قسمت ته دیگ تعبیه شده است که از داخل آن می توان طول و رنگ شعله را در داخل آن مشاهده نمود. شعله باید طوری تنظیم شود که به انتهای آن برخورد نکند و از طول آن بیشتر نباشد. توجه نکردن به این موضوع، باعث سرخ شدگی در ته دیگ می شود.
 2. نکته مهم دیگری که باید به آن توجه شود، مسئله آب است. اگر سختی آب گرفته نشود و شعله تنظیم نباشد، دیگ خیلی زود از بین می رود. به بیانی %D