عملکرد پکیج در زمستان و تابستان
تنظیمات پکیج در زمستان و تابستان

تجهیزاتی مانند پکیج و موتورخانه برای گرم کردن آب طی سال به کار می روند. در سالیان اخیر، پکیجهای موجود در بازار به مرور جای موتورخانه‌ها را گرفته اند، به خصوص چون در این تجهیزات دیگر نیازی به فراهم کردن فضای قابل توجهی برای ادوات مشابه موتورخانه وجود ندارد. مزیت اصلی این دستگاه این است که قادر است آب را تا سطح تعیین شده و در یک مدار بسته گرم کند. این امر به خصوص برای تشکیل سیستم های حرارت مرکزی یا گرمایش از کف مزایای فراوان داشته و در تسهیل طراحی آنها فوق العاده موثر است. اما برخلاف موتورخانه‌ها، پکیج طی سال بسته به تنظیماتی که بر روی آنها اعمال می شود عملکرد منحصر به فردی دارند. در این محتوا به این نحوه عملکرد پرداخته و تلاش می کنیم تا شما عزیزان را با این امر آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

 

فهرست مطالب:

 1. بررسی عملکرد پکیجها
 2. دلیل تنظیم حالت زمستانی پکیجها
 3. دمای مناسب پکیج در زمستان
 4. نحوه عملکرد پکیج در تابستان
 5. چگونگی فعال کردن حالت تابستانی و زمستانی در پکیجها
 6. نکات مهم در تنظیم حالت زمستانه پکیجها
 7. جلوگیری از یخ زدن پکیجها در زمستان

 

انواع مدل های پکیج دیواری و زمینی

 

بررسی عملکرد پکیج ها

با باز کردن شیر آب در هر نقطه از ساختمان، جریان آب در لوله های آب گرم به راه می افتد. سنسور سیستم این جریان را تشخیص داده و به کمک برد الکترونیک خود به سرعت شیر گاز را باز نموده و جرقه ایجاد می کند. گاز ورودی شعله ور شده و به کمک آن مشعل روشن می شود. به لطف وجود آن، آب عبوری از مبدل حرارتی گرم می شود. در تمام این مدت یک ترموستات بر فرآیند نظارت می کند و به کمک برد جریان گاز و حرارت انتقالی را تنظیم می نماید.

دقت داشته باشید که آب آشامیدنی و آب مورد نیاز برای تأسیسات گرمایشی دارای مسیرهای گوناگونی در داخل این دستگاه هستند و به همین دلیل می توان در زمانی که به گرم کردن برای مثال شوفاژها نیازی ندارید، همچنان از این دستگاه برای بدست آوردن آب گرم استفاده کنید. این دو مسیر آب ادوات تشخیصی متفاوت و حتی در برخی موارد سنسورهای دمایی جداگانه ای دارند، اما آب ورودی به آنها به کمک یک شیر سه طرفه تأمین می شود که تحت کنترل سنسور مرکزی قرار دارد.

 

بیشتر بدانید:

بهترین برندهای پکیج دیواری و زمینی موجود در بازار

 

بررسی عملکرد پکیج ها

 

شاید مهمترین ایراد این دستگاه توانایی محدود آن در تولید آب گرم باشد. به دلیل فقدان مخزن برای جمع آوری و تولید آب گرم و همچنین تلاش طراحی آن برای بالا بردن حرارت آب در همان زمانی که به آن نیاز است، محصول مذکور قادر نیست با تقاضای حجم بسیار بالای آب کنار بیاید. در چنین حالتی فشار آب پایین می آید و ممکن است آب گرم به طور مناسب به تمام قسمت ها منتقل نشود. پس در نظر داشته باشید که اگر با کاهش شدید فشار در فصول سرد مواجه هستید، علت به احتمال زیاد فشار آوردن بیش از حد به دستگاه است.

دلیل تنظیم حالت زمستانی پکیج

با تجهیز و آماده سازی سیستم های گرمایشی، عملکرد این سیستم ها بهبود می یابد و در نتیجه مصرف انرژی کمتر شده و ما افزایش طول عمر دستگاه را خواهیم داشت. این دستگاه به عنوان سیستمی که دارای تنظیمات مختلفی در تابستان و زمستان است، از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

دمای مناسب پکیج در زمستان

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که دمای مناسب برای پیکج چه دمایی است؟ در پاسخ باید گفت، افراد باید دما را بر اساس سرمایی یا گرمایی بودنشان تنظیم کنند. از آنجایی که ممکن است افراد ساکن، افراد مختلف سرمایی یا گرمایی و با سن و سال مختلف باشند، لذا می بایست دمای دستگاه را با توجه به میانگین سنی و همچنین سرمایی یا گرمایی بودنشان تنظیم کنند. در فصل زمستان دمایی که مناسب اکثر افراد می باشد، دمایی در حدود 18 تا 22 درجه سانتیگراد است اما بهتر است برای نوزادان و سالمندان کمی بیشتر باشد یعنی در حدود 22 تا 23 درجه سانتی گراد.

 

بیشتر بدانید:

معرفی بهترین پکیج های لورچ موجود در بازار 

نحوه عملکرد پکیج در زمستان

در زمستان عملکرد این دستگاه به همان صورتی است که به عنوان حالت پایه در نظر گرفته می شود. سنسور همزمان وضعیت مدارهای آب آشامیدنی و تجهیزات گرمایش ساختمان را رصد کرده و بسته به نیاز هر کدام، مشعل را به کمک برد الکترونیک روشن می کند. آب عبوری از مبدل حرارتی به کمک مشعل گرم می شود، سنسور دما را چک می کند تا از عملکرد بهینه مطمئن باشد و سپس آن را به سمت ادواتی که درخواست آب گرم دارند هدایت می کند. عملاً در این سیستم، پکیج همواره مشغول به کار و روشن بوده و با سیستم های مختلف به منظور تأمین حرارت همکاری می نماید. در این حالت نقش شیر سه طرفه اهمیت بسیار بالایی پیدا می کند، چون سنسور میکروسوئیچ مرکزی برای جابه جایی آب میان مسیرهای آب مصرفی برای خوراک و آب مصرفی برای گرمایش باید ابزار مناسبی در اختیار داشته باشد. شیر سه طرفه این ابزار است که به خصوص در هنگام نیاز به گرمایش بیشتر در ساختمان باید به میزان بالا در کنترل جریان به کار رود.

 

نحوه عملکرد پکیج در زمستان

نحوه عملکرد پکیج در تابستان

با تنظیم دستگاه برای تابستان، در اکثر اوقات سیستم آن در حالت خاموش به سر می برد تا استهلاک و فرسایش به حداقل برسد. زمانی که سنسور درخواست برای آب گرم را در جایی از ساختمان حس کند، به سرعت کل دستگاه را روشن کرده و به کمک برد الکترونیک مشعل را روشن می کند. حرارت مورد نیاز برای آب تأمین می گردد و بعد از اتمام استفاده از آب گرم، دستگاه مجدداً خاموش می شود. نکته اصلی در اینجا خاموش بودن دستگاه به طور کلی و همچنین عدم خدمت رسانی به مدار تجهیزات گرمایشی است.

 

چگونگی فعال کردن حالت تابستانی و زمستانی پکیج

جهت فعال کردن حالت زمستانی می بایست از دکمه هایی که روی دستگاه تعبیه شده استفاده کنید. دکمه های ولوم و عقربه این دستگاه هر کدام عملکرد بخصوصی دارند. دکمه ولوم سمت راست، جهت روشن و خاموش کردن است که با تنظیم ان روی صفر، خاموش و روی یک، روشن می شود. دکمه ولوم وسطی، برای تنظیم کردن دمای آب مصرفی است و لزومی ندراد آن را هر روز تنظیم کنید. و فقط کافی است یک بار آن را تنظیم کنید.
دکمه ولوم سمت چپی نیز برای تنظیم حالت تابستانه و زمستانه دستگاه است و وقتی در حالت صفر باشد، یعنی حالت تابستانه آن تنظیم شده است. با تنظیم آن در زمستان، دستگاه توانایی گرم کردن آب در لوله های رادیاتور و شوفاز را پیدا می کند. هرگز ولوم را در حالت ماکسیمم قرار ندهید چرا که فشار زیادی به دستگاه وارد می شود. عقربه باید همیشه بین عدد 1 و 2 باشد و تنظیم آن به وسیله شیر پرکن که شیر کوچکی در قسمت زیرین دستگگاه تعبیه شده است، به راحتی انجام می شود.

نکات مهم در تنظیم حالت زمستانه پکیج

 1. تنظیم عقربه دستگاه بر روی عدد 1.5
 2. بررسی لوله های گاز، دودکش ها و شیرهای اتصال آب، جهت جلوگیری از نشتی و یا قطعی
 3. باز کردن شیرهای آب و بالا بردن دمای پکیجتان سپس بعد از گرم شدن اولین شوفاژ، انجام هواگیری آن
 4. تغییر دمای دستگاه به دمای دلخواه، بعد از هواگیری و فعال کردن حالت زمستانی

جلوگیری از یخ زدن پکیج در زمستان

برخی از پکیجها در بیرون ساختمان نصب می شوند و لذا احتمال یخ زدگی آن وجود دارد. برای جلوگیری از این کار می توان روشهایی را آزمود:

 1. باز کردن شیر گاز و اتصال دوشاخه دستگاه به پریز برق
 2. افزودن ماده ضد یخ به رادیاتور

نکته: ضد یخ در عملکرد پکیجهای آنالوگ و دیجیتال متفاوت است. در دیجیتال، عقربه را باید بین عد 1 و 1.5 قرار داد و کلید انتخاب فصل نیز بر روی عدد صفر قرار گیرد. اما در آنالوگ می بایست، شیر ورودی گاز را باز نموده و عقربه فشار بین 1 و 1.5 قرار گیرد و کلید تنظیم دمای آب گرم و شوفاژ در حالت صفر قرار داده شود.

بهترین مدل های پکیج لورچ