روش محاسبه رادیاتور پنلی
روش محاسبه رادیاتور پنلی

خرید ایده آل هدفی است که همه ما در هر زمینه ای که قصد تهیه وسایل و مواد اولیه داریم، سعی می کنیم به آن دست پیدا کنیم. با این حال تحت بسیاری از شرایط، بهینه سازی خریدی که انجام می دهیم نیازمند داشتن اطلاعات بسیاری خواهد بود. یکی از این حوزه ها خرید تجهیزات تهویه هوا است. فرقی نمی کند به دنبال خرید کولر گازی، فن کویل، شوفاژ و رادیاتور و یا دیگر وسایل گرمایشی و سرمایشی باشید، در هر صورت اگر با خصوصیات آنها آشنایی نداشته باشید کار به مراتب دشوارتر و رضایت مندی از خرید دست نیافتنی تر می شود. به همین دلیل است که در این مطلب به سراغ یکی از نکات اصلی خرید رفته ایم: روش محاسبه ابعاد دستگاه بسته به خصوصیات محیطی که قصد دارید برای آن خرید انجام بدهید.

از آنجایی که هر وسیله تهویه مطبوع مشخصات و اندازه خاص خود را بسته به ظرفیت دارد، نمی توان یک راهنمای کلی و جامع برای تمام ادوات ارائه کرد. این کار بهتر است طی چند مطلب جداگانه به بحث گذاشته شود. به همین دلیل، این مطلب را صرف بررسی رادیاتورهای پنلی کرده ایم. با ما همراه باشید تا در ادامه با روش های محاسبه این وسیله گرمایشی برای فضای مد نظرتان، بیشتر آشنا شوید.

 

فهرست مطالب:

  1. روش محاسبه ابعاد رادیاتورهای پنلی
  2. آسان ترین روش محاسبه رادیاتورهای پنلی

 

 

محاسبه ابعاد رادیاتور پنلی

روش محاسبه ابعاد رادیاتور پنلی

به طور کلی این محصولات دارای دو دسته اصلی هستند: مدل های پنلی که از فولاد ساخته می شوند و انتقال حرارت را از طریق پنل های بزرگ با سطح تماس هرچه بیشتر با محیط انجام می دهند و مدل های پره ای که از آلومینیوم ساخته شده و با گذراندن هوا از بین پره های مجزای خود اقدام به گرم کردن آن می کنند. مدل های پنلی به خاطر جنس خود اغلب سنگین تر هستند، اما ظرفیت آنها هم کم و بیش بیشتر از نمونه های با ابعاد برابر از نوع پره ای است. این ادوات سال هاست که در محیط های مختلف با کاربری های مسکونی، اداری، تجاری، مدارس، بیمارستان ها و… به کار می روند و بخش مهمی از این دوام کاربرد آنها به این واقعیت برمیگردد که تا زمانی که محصول خریداری شده متناسب با خصوصیات محیط باشد، عملکرد راضی کننده ای هم خواهد داشت. بنابراین پرداختن به اینکه ابعاد معینی از یک رادیاتور پنلی برای چه محیطی مناسب است اهمیت فراوانی دارد.
این تجهیزات نسبت به مدل های پره ای ظرفیت حرارتی بالاتری دارند و اغلب میانگین ظرفیت گرمایی آنها در هر متر به 1750 کیلوکالری بر ساعت هم می رسد. با استفاده از این اطلاعات و با داشتن ابعاد ساختمان به راحتی می توانید به کمک یک فرمول ساده ریاضی ابعاد مناسب آنها برای محیط مد نظرتان را بدست آورید. این فرمول به شکل زیر است:

 

ظرفیت رادیاتور انتخابی = ظرفیت گرمایشی هر متر از مدل پنلی (1750 کیلوکالری بر ساعت) ÷ (130 × متراژ محیط)

 

قبل از اینکه محاسبه را انجام بدهید، چند نکته حائز اهمیت است. همان طور که می بینید فرمول به ارتفاع سقف نمی پردازد، در حالی که در واقع این حجم هوای محیط است که ظرفیت کارکرد دستگاه را دستخوش تغییر می کند. این موضوع را باید با این دید نگاه کنید که در فرمول، ارتفاع سقف بین 2.8 تا 3.5 متر است که بسته به اتاق، ارتفاع استاندارد برای ساختمان های مسکونی به حساب می آید. اگر ساختمان شما سقفی به مراتب بلندتر از این مقدار دارد باید حجم اضافه ای را هم برای هوای آن در نظر بگیرید که برای مثال در مساحت برابر با رساندن ارتفاع به 5 متر باید ظرفیت را هم دو برابر عدد بدست آمده در فرمول در نظر بگیرید.

 

آسان ترین روش محاسبه رادیاتور پنلی

همان طور که احتمالا متوجه شده اید، به کارگیری این فرمول برای تعیین خصوصیات رادیاتورهای مورد نیازتان می تواند دردسرساز باشد و اگر در این زمینه دقت کافی را به خرج ندهید، به راحتی ممکن است با مشکل روبرو شده و اعداد اشتباهی را بدست آورید. به همین دلیل بعضاً این موضوع مطرح می شود که از نرم افزارهای مخصوص این حوزه استفاده کنید، اما کار با این برنامه ها هم چندان راحت نیست و یادگیری آنها هم زمانبر است. پس چه راهی را می توان پیشنهاد کرد که به ساده ترین شکل ممکن شما را به نتیجه مد نظرتان برساند؟

 

در چنین موقعیتی اکثر اهل فن به شما پیشنهاد می کنند که محاسبه مورد نظر را به فعالان و متخصصان حاضر در بازار وسایل تهویه مطبوع بسپارید. هرچه باشد، این فعالان به خاطر اینکه مرتب با این وسایل در ارتباط هستند، بهتر می توانند یک نظر تخصصی و همه جانبه با در نظر گرفتن نکات ریز و درشت این ادوات در اختیار شما قرار دهند. این همان مسئولیتی است که مجموعه خانه تاسیسات قادر است برایتان عهده دار شود.
کارشناسان ما در مجموعه خانه تاسیسات آماده اند تا در کوتاه ترین زمان ممکن، بهترین مدل رادیاتور پنلی را با توجه به شرایط محیطی که برایشان توصیف می کنید برایتان پیدا کنند. از این طریق هم برای انتخاب ابعاد و هم برای انتخاب برند راحت خواهید بود و به این ترتیب به لطف فناوری روز دنیا می توانید زحمت رفت و آمد تا بازار برای خرید حضوری را نیز از سر خود باز کنید. تنها کافی است با ما تماس بگیرید، محصول مد نظرتان را با مشورت با کارشناسان ما انتخاب کنید و بعد در خانه، به دور از هیاهو و ترافیک شهر، منتظر بمانید تا آنچه که انتخاب کرده اید به دستتان برسد.