استخر پیش ساخته فایبر گلاس
استخر پیش ساخته فایبر گلاس

استخر پیش ساخته فایبر گلاس چیست؟

استخر پیش ساخته فایبر گلاس مطابق نامش از پیش ساخته شده است. یک قطعه یکپارچه از جنس فایبرگلاس که از همین جهت نیز مقاومت بالایی در برابر ضربه دارد. اصولا از این نوع استخر در دو حالت توکار و روکار استفاده می شود. در صورت تمایل به استفاده در حالت توکار جهت زمینه سازی برای نصب باید خاکبرداری و چند عملیات مشابه آن انجام شود. استفاده از فایبرگلاس چند دلیل دارد؛ اول اینکه موجب آب بندی استخر می شود به دلیل داشتن عملکردی مشابه عایق و علاوه بر این، به علت داشتن سطحی یکنواخت، زیبایی بیشتری دارد همچنین فایبرگلاس به علت بافت که دارد در برابر خوردگی مقاوم است.

استخر پیش ساخته فایبر گلاس چیست؟

نحوه نگهداری از استخر پیش ساخته فایبرگلاس

این نوع از استخر در نوع خود، نسل جدیدی از استخر ها محسوب می شوند. به طوری که بسیاری از مشکلات سایر موارد را نداشته و انتخاب بهتری به شمار می روند. با این وجود آنها نیز نیازمند نگهداری هایی در راستای ماندگاری هستند. در ادامه به این موارد توجه نمایید.

 1. تمیز کردن به صورت روزانه: در صورت نصب در باغ یا محلی که دارای درخت و گیاه است، امکان کثیف شدن و آلودگی آن به صورت مداوم از طریق مدفوع پرندگان، گرد و غبار، شاخ و برگ درختان و موارد نظیر آن وجود دارد. پاکسازی آلودگی های این چنینی باعث افزایش طول عمر استخرها می شود. از این جهت بهتر است روزانه این کار را انجام شود و آخر هر روز آب آن تخلیه گردد.
 2. استفاده از مواد باکیفیت برای شست و شو: با وجود کیفیت بالای فایبر گلاس و مقاومت آن در برابر فرسایش، استفاده دراز مدت از مواد شوینده بی کیفیت منجر به فرسودگی و کاهش طول عمر آن خواهد شد. لذا باید از تجهیزات نظافتی استخر با کیفیت بالا استفاده نمود.
 3. روشن کردن فیتلر مطابق برنامه ای منظم: برای بهبود فرایند فیلتراسیون بهتر است که در طول شبانه روز 6 الی 8 ساعت فیلتر را روشن نمود.
 4. حفظ تعادل شیمیایی آب: تعادل شیمیایی یعنی بررسی مقدار ph، قلیایی و کلر آب که میزان مورد اول در حالت نرمال باید 7.2 تا 7.6 را شامل شود. 100 تا 150 ppm مقدار مطلوب برای قلیاییت بوده و میزان نرمال کلر 3 ppm می باشد. در صورت عدم تعادل باید جهت برقراری آن سریعا اقدام شود.
 5. توجه به لکه ها: میزان فلزات موجود در آب باید در حالت متعادلی باشند در غیر این صورت لکه هایی روی فایبرگلاس ایجاد می شوند. رنگ هر لکه نشان از افزایش بیش از حد فلزی خاص است؛ لکه های قرمز افزایش آهن را نشان می دهند، رنگ سبزآبی زیادشدن مس و خاکستری نمادی از افزایش منیزیوم است.

مزایای استخر پیش ساخته فایبرگلاس

 • نصب آن بسیار ساده و سریع انجام می پذیرد.
 • نگهداری از آن هزینه و انرژی زیادی نمی طلبد.
 • از دوام و ماندگاری زیادی برخوردار است.
 • ظرفیتی برای رشد جلبک ندارد.

معایب استخر پیش ساخته فایبر گلاس

 • عمق آنها محدود بوده و از یک حدی فراتر نمی رود.
 • به لحاظ اندازه و طرح از تنوع بالایی برخوردار نیستند.
 • تعمیرات کوچک قابل اعمال است اما امکان نوسازی کلی وجود ندارد.
 • عرض این استخرها از 5 متر تجاوز نمی کند.