اجزای تشکیل دهنده بوستر پمپ
اجزای تشکیل دهنده بوستر پمپ

یک بوستر پمپ یا همان پمپ تقویت کننده آب به افزایش فشار و حجم آبی که از شیر آب یا سر دوش شما جاری می شود، کمک می کند. زندگی با فشار کم آب آزاردهنده است و حتی انجام کارهای بسیار عادی را با مشکل مواجه می نماید. حتی فکر کردن به گرفتن دوش با قطرات آب نیز آزاردهنده است و عملا فقط برای خیس شدن دوش گرفته ایم. فشار کم آب می تواند کارهای ساده ای مانند حمام کردن یا مسواک زدن دندان هایتان را دردسرساز کند، اما این دستگاه ممکن است راه حل مناسبی باشد که فشار و جریان کم آب را افزایش می دهد. تقویت اضافی مورد نیاز برای رساندن فشار آب به سطح مورد نظر را فراهم می کند و فشاری را برای جابجایی آب از یک مخزن ذخیره یا در کل خانه یا تأسیسات تجاری فراهم می کند. در این محتوا به بررسی اجزای تشکیل دهنده آن پرداخته می شود.

بوستر پمپ از چه اجزایی تشکیل شده است؟

دارای اجزای اصلی هستند:

 • موتور
 • پروانه ها
 • ورودی و خروجی
 • دستگاه سنجش فشار یا جریان

بوستر پمپها دارای پروانه ای هستند که آب را از ورودی به داخل و از طریق خروجی خارج می کند. یک موتور باعث چرخش پروانه ها می شود. بوستر پمپها بر اساس نحوه مکش آب و بیرون راندن آن متفاوت هستند. برخی از پمپهای تقویت کننده آب از پروانه چرخان استفاده می کنند، در حالی که برخی دیگر از دیافراگم نوسانی استفاده می کنند. پمپهای دارای دیافراگم‌های نوسانی، آب را با استفاده از دو صفحه نوسانی یا چرخان – یکی فنجانی و دیگری با فرورفتگی، به حرکت در می‌آورند. همانطور که صفحات به هم می پیچند، فنجان ها را فشرده می کنند و آب را با فشار خارج می کنند. با باز شدن صفحات، آب بیشتری به داخل مکیده می شود. همچنین برخی دیگر از مدلها دارای یک دستگاه حسگر هستند که به مدیریت و حفظ سطح فشار کمک می کند.

بوستر پمپ از چه اجزایی تشکیل شده است

آیا بوستر پمپ آب، فشار و سرعت جریان را افزایش می دهد؟

این دستگاه،ف شار آب را افزایش می دهد و باعث می شود آب با سرعت بیشتری در لوله های لوله کشی جریان یابد. اما یک منحنی پمپی وجود دارد که باید در نظر داشت. با افزایش فشار مورد نیاز برای حرکت آب، سرعت جریان کاهش می یابد. برای درک بهتر عملکرد این سیستم، به این فکر کنید که انگشت شست خود را روی شلنگ باغچه قرار داده و همانطور که انگشت خود را فشار می دهید، آب با فشار بیشتری خارج می شود، اما سرعت جریان به دلیل انگشت شست شما محدود می شود. این دستگاه،به همین روش کار می کند. بیشترین میزان آب را با بیشترین سرعت جریان تحت فشار کم فراهم می کند. اگر آب بدون هیچ گونه محدودیتی از پمپ خارج شود، سرعت جریان بیشتری دارد. اما هنگامی که پمپی در لوله‌کشی خانه‌ای نصب می‌شود که آب باید از طریق شیر آشپزخانه از سربالایی در اطراف پیچ‌های لوله‌ها عبور کند، سرعت جریان پایین‌تر و فشار آن بیشتر می‌شود.

بوستر پمپ چگونه کار می کند؟

این دستگاه، فشار آب را افزایش می دهد و در بسیاری از موارد سرعت جریان را بهبود می بخشد و درست مانند یک فن کار می کند. یک فن دارای پره هایی است که برای افزایش حرکت هوا به اطراف می چرخند و بوستر پمپی در داخل یک پروانه دارد که جریان و فشار آب را به همان صورت افزایش می دهد. بوستر پمپها جریان کم آب را در سیستم های آب یا تجهیزات صنعتی افزایش می دهند و آب را از دریاچه، حوضچه یا مخزن ذخیره برای استفاده در یک خانه یا ساختمان تجاری منتقل می کنند. خانواری که فشار کافی از منبع آب شهری دریافت نمی کند، برای افزایش فشار کم آب به پمپی نیاز دارد. یک هتل برای ارسال آب به یک پمپ تقویت کننده تجاری بزرگ نیاز دارد. این دستگاه، همچنین برای فشار مجدد آب از مخزن ذخیره و ارسال آن به شیر آب یا در سراسر خانه استفاده می شود. به عنوان مثال، در یک سیستم جمع آوری باران، آب در یک مخزن ذخیره سازی جمع می شود. برای استفاده از آن برای شستشوی توالت ها یا شستشوی لباس ها، باید آب را از مخزن خارج کرده و به داخل خانه پمپاژ کنید.

بوستر پمپ با مخزن انبساط

یک مخزن ذخیره سازی انبساط یا هیدروپنوماتیک می تواند سیستم تقویت شده را تقویت کند. مخزن در هنگام انبساط به آب فضای بیشتری می دهد و از روشن و خاموش شدن پمپ تقویت کننده با هر بار باز کردن شیر آب جلوگیری می کند. پمپهای فعال با سوئیچ جریان ممکن است در راه اندازی تردید داشته باشند. یک مخزن انبساط کوچک از این تردید جلوگیری می کند. یک مخزن بزرگتر حجمی از آب را در خود نگه می دارد که به آن تخلیه گفته می شود. این مقدار آب قبل از روشن شدن مجدد پمپ از مخزن خارج می شود. یک مخزن بزرگتر می تواند حجم تخلیه را در یک سیستم چاه خصوصی برای کاهش قابل توجه چرخه پمپ فراهم کند.

نکاتی برای نصب بوستر پمپ

 • این دستگاه، درست در جایی نصب می شود که باید آب را از آن جابجا کنید. به عنوان مثال، در یک خانه با فشار آب کم، باید پمپی که مد نظرتان است را روی خط اصلی که آب وارد خانه می شود، نصب کنید.
 • ورودی را به برق بزنید و سپس خروجی به پشت به منبع لوله کشی می رود.
 • در صورت خرابی پمپ، همیشه یک بایپس داشته باشید. بایپس به شما امکان می دهد در صورت خرابی دستگاه، آن را ایزوله و آن را عیب یابی کنید.
 • پمپی که مورد نظرتان است را قبل از اتصال به خانه تست کنید. گاهی اوقات، نشتی ممکن است باعث چرخش آن به دلیل دبی کم شود و چرخه باعث شروع و توقف سریع می شود.
 • پمپهای تقویت کننده آب با دبی یا فشار یا هر دو فعال می شوند. اگر نشتی پیدا کرد، آن را ایزوله کرده و آزمایش کنید تا مطمئن شوید که مشکل آن نیست. سپس، می توانید علت را پیدا کنید و نشت را برطرف کنید.
 • در هنگام نصب به لرزش آن فکر کنید. اگر مراقب نباشید، نحوه نصب می تواند صدایی را که ایجاد می کند، افزایش دهد.
 • آن را مستقیماً روی خطوط مسی نصب نکنید. زیرا ارتعاش آن به مس منتقل می شود و مانند هواپیما در خانه شما می آید.
 • از کانکتور فلکس استفاده کنید. برای ورودی و خروجی در عوض برای به حداقل رساندن صدا از لرزش.