مقایسه انواع لوله‌های PVC و UPVC

مقایسه لوله های پی وی سی و یو وی پی سی

از آن جایی که لوله و اتصالات یکی از مهم ترین نیازهای تاسیساتی به شمار می روند، داشتن آگاهی درباره هر کدام از نمونه اجناس موجود، می تواند تا میزان زیادی بر انتخاب، خرید و استفاده در پروژه های مختلف، کمک نماید. پی وی سی معمولی (پلی وینیل کلرید) یک پلاستیک معمولی، قوی اما سبک وزن است که در ساخت و ساز استفاده می شود. با افزودن نرم کننده ها، این مدل لوله‌ها، نرم تر و انعطاف پذیرتر می شود و اگر نرم کننده اضافه نشود، uPVC  پلی وینیل کلرید غیر پلاستیک، پی وی سی سفت و سخت یا سایدینگ وینیل شناخته می شود.

PVC به عنوان یک پلاستیک انعطاف پذیر برای تولید انواع لوله کشی استفاده می شود. لوله های پی وی سی بزرگتر، اغلب در لوله کشی برای توزیع آب غیر شرب استفاده می شود. از پی وی سی می توان برای عایق کاری کابل های برق نیز استفاده کرد. uPVC به عنوان جایگزینی برای چوب در ساخت و ساز استفاده می شود، مانند قاب های پنجره دو جداره و طاقچه های پنجره و در آنچه در ایالات متحده به عنوان سایدینگ وینیل شناخته می شود، این یک ماده همه کاره است که می تواند در رنگ های مختلف تولید و یا مانند سایر رنگ ها ساخته شود. مواد (به عنوان مثال، چوب). همچنین از uPVC به جای چدن برای انواع خاصی از لوله کشی و زهکشی سنگین استفاده می شود.

تفاوت لوله یو پی وی سی و پی وی سی

PVC به عنوان جایگزینی برای لوله های مسی و آلومینیومی استفاده می شود و در خطوط فاضلاب، سیستم های آبیاری و سیستم های گردش استخر استفاده می شود. به راحتی به قطعات کوچکتر بریده می شود و می توان آن را با چسب محکم کرد و جایگزین خوبی برای فلز است. uPVC برای اکثر لوله های پلاستیکی در جهان استفاده می شود، زیرا به طور باور نکردنی در برابر فرسایش شیمیایی مقاوم است و دارای دیواره های داخلی صاف تری است که به جریان آب کمک می کند. همچنین در طیف وسیعی از دماها و فشارهای کاری عملکرد خوبی دارد. این فوق العاده قوی، سفت و مقرون به صرفه است، و بنابراین اغلب برای خطوط فاضلاب و لوله های زهکشی خارجی استفاده می شود. با این حال، لوله‌کشی UPVC در ایالات متحده بسیار کمتر رایج است، جایی که لوله‌کشی PVC ترجیح داده می‌شود. از PVC و uPVC برای انتقال آب آشامیدنی استفاده نمی شود. به جای آن از cPVC (پلی وینیل کلرید کلردار) استفاده می شود.

تفاوت لوله یو پی وی سی و پی وی سی

استفاده از لوله در ساخت پنجره

PVC برای قاب پنجره استفاده نمی شود، اگرچه برخی از تولیدکنندگان ممکن است از “PVC” برای اشاره به پنجره های upvc خود استفاده کنند. در عوض، از upvc برای قاب پنجره استفاده می شود، زیرا تجزیه نمی شود و در برابر آب و هوا مقاوم است. uPVC در شرایط آب و هوایی معمولی تغییر شکل نمی دهد، اما می توان آن را در دمای بسیار بالا تغییر شکل داد. پنجره های یو پی وی سی نسبت به پنجره های چوبی یا فلزی از نظر انرژی کارآمدتر هستند. علاوه بر این، یو پی وی سی را می توان برای قاب درهای ورودی و باغ ها نیز استفاده کرد. همچنین از این محصولات در لوله های پی وی سی کوچک و باریک گاهی در تجهیزات پزشکی یافت می شود. پی وی سی همچنین در مواد پوشاک چرمی یا ضد آب، کفپوش وینیل، کفش، اسباب بازی، فضای داخلی خودرو و کابل خودرو، پرده حمام و بسیاری از محصولات پلاستیکی دیگر استفاده می شود.  از آنجایی که یو پی وی سی نگرانی های بهداشتی کمتری با خود دارد، در قطعات پزشکی و دندانی یافت می شود. به عنوان مثال، گاهی اوقات از uPVC برای نگهدارنده های دندان استفاده می شود.

مقایسه ویژگی های لوله‌های uPVC و PVC

دوام

از آنجایی که PVC نسبت به بسیاری از پلاستیک های دیگر نرم تر و انعطاف پذیرتر طراحی شده است، دوام کمتری نسبت به uPVC دارد. با این حال، هر دو پلاستیک در برابر نور خورشید، اکسیداسیون و انواع مواد شیمیایی مقاوم هستند. توانایی لوله پی وی سی در مقاومت در برابر نور خورشید گاهی اوقات آن را از ABS مفیدتر می کند.

هزینه

تولید بسیاری از محصولات PVC و uPVC بسیار ارزان است، به همین دلیل است که آنها در طیف گسترده ای از محصولات مقرون به صرفه در همه جا حاضر هستند. پی وی سی را می توان با طول یا وزن خریداری کرد.هرچه لوله ضخیم تر باشد، گران ترین لوله خواهد بود. با این حال، پی وی سی بسیار مقرون به صرفه است.

ایمنی و خطرات

سیم های پوشش داده شده با PVC می توانند بخارهای HCl را در آتش ایجاد کنند که می تواند برای سلامتی خطرناک باشد. نرم کننده ها ممکن است از پی وی سی به محیط خارج شوند. فتالات ها چیزی هستند که به PVC اجازه انعطاف پذیری می دهند. برخی از فتالات های مورد استفاده در PVC در طول سال ها محدود یا ممنوع شده اند و بسیاری دیگر با فتالات های ایمن جایگزین شده اند. دی بوتیل، بنزیل بوتیل و DEHP برخی از فتالات های ممنوعه یا محدود هستند. تا به امروز، هیچ نگرانی اصلی در مورد استفاده از uPVC، که از فتالات یا BPA استفاده نمی کند، وجود ندارد.

ویژگی فیزیکی

نه PVC و نه uPVC تجزیه پذیر نیستند. با این حال، یو پی وی سی قابل بازیافت است و می توان آن را به محصولات یا لوله های جدید در دمای بسیار بالا تغییر شکل داد.