سیستم گرمایشی تابشی

سیستم گرمایشی تابشی
سیستم گرمایشی تابشی

سیستم گرمایشی تابشی چیست؟

سیستم های گرمایشی تابشی از جمله سامانه های گرمایشی هستند که کاربرد بالایی دارند. عموما در کارخانه ها و اماکنی با رفت و آمد بالا از این سیستم ها استفاده می شود. این سامانه از نوع گرمایش از سقف است. سیستم های گرمایشی با الهام از طبیعت و تابش خورشید طراحی شده اند. در ادامه برای درک بهتر این موضوع با این سیستم ها و نحوه عملکرد آنها بیشتر آشنا شوید.

سیستم گرمایشی تابشی، عبارت است از ایجاد گرمایش در محیط با استفاده از امواج مادون قرمز الکترومغناطیسی. البته در این سیستم هوا گرم نمی شود! بلکه انرژی توسط اجسام تحت معرض اشعه مادون قرمز، جذب شده و در محیط پیرامون آنها توزیع می شود. این روش انتقال گرما برای ایجاد آسایش حرارتی بسیار موثر و کاربردی است.
این نوع سیستم ها عموما برای سالن ها و سوله های صنعتی بسیار مناسب هستند. علاوه بر این در مکان هایی با احتیاج به گرمایش و درب ورود اتوماتیک، این نوع سامانه بسیار کاربردی است. علت این مسئله سرعت بالای گرم کردن محیط است. تسریع تولید گرمایش برای محیط موجب مصرف کمتر سوخت شده است. در نتیجه استفاده از این سیستم های گرمایشی نسبت به انواع سنتی آنها، صرفه اقتصادی بیشتری نیز خواهد داشت.

 

سیستم گرمایشی تابشی چیست

نحوه کارکرد سیستم گرمایشی تابشی

بخاری تابشی (برقی): اکثر بخاری های تابشی با استفاده از گاز طبیعی، گازوئیل و پروپان کار می کنند. پس از احتراق سوخت درون مشعل، گرمایش ایجاد شده باعث گرم شدن سطح لوله فولادی می شود. گرمایش از سطح این لوله به صورت انرژی تابشی یا مادون قرمز انتشار می یابد. انرژی تابشی توسط بازتابنده ها به سمت پایین انتقال یافته و موجب گرم شدن فضا و اجسام می شوند.
استفاده از هیترهای تابشی برقی موجب صرفه جویی در هزینه ها به میزان 30 الی 50 درصد می شود. این سیستم ها تنها در بخش های مورد نظر و نیازمند گرمایش را متمرکز می کنند، در نتیجه هیچ احتیاجی به افزایش دمای هوای کل ساختمان نیست. در این سیستم ها اجسام قرار گرفته در مسیر اشعه مادون قرمز، گرما را به خود جذب کرده و با تبدیل آن به اشعه فرو سرخ، گرمایش را برای افراد ایجاد می کنند. در طی این پروسه نیازی به گرم کردن هوای سالن یا مکان مورد نظر نخواهد بود و در نتیجه بهره وری بیشتری صورت می گیرد.

مزایای سیستم های گرمایشی تابشی

  • صرفه جویی در مصرف انرژی
  • تسریع بیشتر در پروسه تولید گرمایش (نسبت به سایر سیستم ها)
  • عدم جا به جایی هوا و حتی گرد و غبار در محیط
  • ایجاد تمرکز حرارتی بهتر در قسمت های نزدیکب به کف
  • احتیاج نداشتن به تاسیساتی مانند لوله و کانال و سایر سیستم های انتقال دهنده گرما
  • فراهم ساختن آسایش حرارتی مناسب
  • دارای قابلیت جهت دهی به گرمای تولید شده

بیشتر بدانید:

دلایل محبوبیت هیترهای تابشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0
شما این محصولات را انتخاب کرده اید  0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.