راهنمای خرید رادیاتور شوفاژ
راهنمای خرید رادیاتور شوفاژ

انتخاب دستگاه گرمایشی برای بسیاری از کسانی که به دنبال آنها هستند، همواره می تواند به یک چالش بدل شود. اینکه خرید دستگاه گرمایشی با چه ویژگی هایی برای برآورده کردن نیاز آنها مناسب است، تخصص فعالان در این حوزه به شمار می رود و به راحتی نمی توان به چنین سطحی از دانش رسید. اما می توان اصول و کلیات نحوه انتخاب محصول بهینه را یاد گرفت تا خرید بهتر و مطمئن تری داشته باشیم.
یکی از ادواتی که در خانه های امروز کاربرد گسترده پیدا کرده است، انواع رادیاتور است. از آنجایی که خرید یونیت های متعدد رادیاتور برای یک ساختمان پیشنهاد شده و به همین دلیل احتمال خرابی جداگانه آنها وجود دارد، تسلط بر اصول خرید رادیاتور مناسب هم اهمیت دوچندانی پیدا می کند. در این مطلب به بررسی و معرفی مهمترین نکات و اصولی می پردازیم که در این راستا به کار شما خواهند آمد و مسیر را برایتان هموار خواهند کرد. با ما همراه باشید.

 

فهرست مطالب:

  1. راهنمای خرید بهترین شوفاژ
  2. مهمترین نکات خرید شوفاژ

راهنمای خرید بهترین رادیاتور

قبل از اینکه به سراغ راهنمای خرید برویم بد نیست که با چگونگی عملکرد آنها نیز آشنا شوید. رادیاتورها در واقع، یونیت های انتقال حرارت به محیط هستند که خودشان گرما تولید نمی کنند. گرمای مورد استفاده در این ادوات از طریق یک گرمایش مرکزی مانند موتورخانه یا هواساز تأمین می شود و اغلب به صورت یک سیال (آب) به آن انتقال می یابد. فرآیند کار به طور خلاصه شامل این است که گرمایش مرکزی آب را تا دمای معینی گرم می کند و آن را به سمت رادیاتورها می فرستد. این تجهیزات حرارت لوله های داغ را به فضای بیرون هدایت می کنند و از این طریق هوای اتاق ها گرم می شود. سپس آب که حالا سرد شده است، به سمت تأمین کننده گرما پس فرستاده می شود. مهم است که بدانید خود دستگاه کاری برای گرم یا سرد کردن آب انجام نمی دهد، پس پیش نیاز شما برای استفاده از چنین لوازمی در یک ساختمان تعبیه سیستم گرمایش مرکزی است. حالا که با اصول عملکرد این دستگاه آشنا شدیم، زمان مناسبی است که مهمترین نکات خرید را با هم بررسی کنیم.

راهنمای خرید رادیاتور

مهمترین نکات خرید رادیاتور

اصولی وجود دارد که باید حتماً مورد توجه قرار بگیرند و نمی توانید آنها را نادیده بگیرید. با این حال ویژگی هایی هم وجود دارد که مشغول شدن بیش از حد به آنها چندان برایتان مفید نخواهد بود. اصول اساسی که باید مد نظر قرار بگیرند شامل تناسب مساحت با توان حرارتی، نوع دستگاه و تناسب با سیستم گرمایش مرکزی هستند.

تناسب مساحت با توان حرارتی از آنجا نشأت می گیرد که هر متراژ ساختمان با ارتفاع سقف مشخص، در برگیرنده حجم معینی هواست که باید توسط رادیاتورها گرم شود. این امر به این معناست که باید ظرفیت حرارتی را متناسب با متراژ اتاق انتخاب کنید. جدای از مساحت، موقعیت ساختمان و شرایط آب و هوایی منطقه هم در این تصمیم اثر می گذارند. به طور کلی پیشنهاد می شود برای اطمینان از تناسب مساحت با توان حرارتی حتما با یک فرد مطلع مشورت کنید.
نوع به معنای تفاوت میان سه مدل پنلی، پره ای و شیشه ای است. مدل شیشه ای شکیل و زیبا اما با ظرفیت عملکردی پایین است، مدل پنلی از فولاد ساخه شده و مقاوم است اما سرعت انتقال حرارت آن به محیط چندان تعریفی ندارد و مدل پره ای تعمیر و نگهداری آسان و وزن کمی دارد که به لطف بهره گیری از فلز آلومینیوم در ساختار آن است. بین این سه دستگاه مدل های پنلی از همه جان سخت تر هستند و مدل های شیشه ای بیشتر برای دکوراسیون کاربرد دارند. پس باید بین این سه گزینه موردی که به کارتان می آید را انتخاب کنید.

تناسب با گرمایش مرکزی هم موضوع بدیهی اما مهمی است. دما، فشار و ویژگی های موتورخانه را باید با خصوصیات رادیاتور مد نظرتان تطبیق بدهید تا مشکل عملکردی نداشته باشید.
نکاتی که در ادامه می آیند گرچه مهم هستند، اما می توانید به سرعت آنها را چک کنید تا خرید بهتری داشته باشید.

نکات خرید رادیاتور

بیشتر بدانید:

ابعاد رادیاتور پنلی

  •  مصرف انرژی و راندمان: هیچ چیز بدتر از دستگاهی نیست که راندمان اندک و مصرف انرژی بالایی داشته باشد. پس حتماً این دو مورد را بررسی کنید. بد نیست نیم نگاهی هم به برچسب انرژی داشته باشید تا از کیفیت سیستم مطمئن شوید.
  •  کیفیت رنگ: کیفیت رنگ نه تنها به زیبایی کمک می کند، بلکه تعیین کننده مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی و در نتیجه مشخص کننده عمر مفید دستگاه خواهد بود.
  • نصب، تعمیر و نگهداری آسان: هنگام خرید می توانید لوازم نصب را هم تهیه کنید. با این حال، برخی دستگاه ها به خاطر طراحی خود در هنگام نصب و بعدها در هنگام تعمیرات برایتان مشکل آفرین خواهند بود. این مورد ارتباط نزدیکی با جانمایی دستگاه در ساختمان دارد و باید حتماً این مورد را در نظر داشته باشید.

بیشتر بدانید:

رادیاتور پنلی بخریم یا پره ای؟

نتیجه گیری:

در این مطلب به بررسی نحوه عملکرد و ویژگی های فنی رادیاتورها پرداختیم و در ادامه بحث کردیم که چه نکات و اصول مهمی را باید در هنگام خرید این محصولات در نظر داشته باشید. همان طور که مشخص است، فاکتور اصلی در انتخاب دستگاه بهینه بودجه شماست. اگر از نظر هزینه مشکلی ندارید، همیشه گزینه های درجه یکی در بازار یافت می شوند که تنها برای خرید آنها به مشورت با یک متخصص امین نیاز دارید. این کاری است که همکاران ما در خانه تاسیسات انجام می دهند و به لطف ارتباط داشتن با برترین برندهای حال حاضر بازار ایران، می توانند بهترین محصول را برای شما فراهم کنند. امیدواریم با به اشتراک گذاشتن دانش خود برای خرید رادیاتور مناسب، اعتماد شما عزیزان را جلب کنیم.