روش های کاهش سر و صدای کولرگازی
روش های کاهش سر و صدای کولرگازی

نحوه کاهش صدای کولر گازی

می توان با تجدید نظر در نحوه مدیریت صدای مطبوع دستگاه تهویه هوا، از آرامش روزانه و یک خواب آرام در شب لذت برد. تأثیر صدا از واحد HVAC در افراد مختلف متفاوت است. بعضی از افراد نسبت به اصوات و فرکانس های خاص بسیار حساس هستند. برخی از صداها آنقدر بلند بوده که باعث آسیب دیدگی شنوایی می شوند. با گذشت زمان، صدای بیش از حد زیاد باعث کاهش شنوایی می شود. صدای تهویه مطبوع آزار دهنده است، اما گوش خراش نیست. در نتیجه، پذیرفتن اینکه صدای تهویه مطبوع می تواند تهدیدی جدی برای شنوایی باشد، برای برخی از افراد دشوار است. با این وجود، سر و صدای AC می تواند مشکلات بیش از حد تصور، ایجاد کند. در نتیجه، باید یاد گرفت که چگونه یک کولرگازی پر سر و صدا را ساکت نمود. برای یادگیری نحوه کاهش صدای کولر ادامه مطلب را بخوانید.

مشکل تهویه مطبوع پر سر و صدا

صدا را با واحدی بنام دسی بل اندازه گیری می کنند. یک مکالمه معمولی ممکن است سطحی از صدا در حدود 60 دسی بل تولید کند. رادیو صدایی در حدود 70 دسی بل. ماشین چمن زنی معمولاً در حدود 90 دسی بل. این سطح صدا همان دلیلی است که مشکل آغاز می شود. فریاد بلند از یک شخص، سطح صدا را بین 90 تا 95 دسی بل تولید می کند. یک کنسرت راک ممکن است در حدود 120 دسی بل و در نهایت، یک واحد تهویه مطبوع صدایی تولید می کند که اندازه آن بین 80 تا 89 دسی بل است. قرار گرفتن در معرض صداهای بیش از 85 دسی بل می تواند به شنوایی آسیب برساند. اثرات مخرب بسته به دوام صدا متفاوت است.

نحوه کاهش صدای کولر گازی

بعضی اوقات، نمی توان از صداهای بلند جلوگیری کرد. به عنوان مثال باید مرتباً چمن های حیاط را کوتاه کرد. بیشتر مردم به هنگام چمن‌زنی از محافظ شنوایی استفاده نمی کنند. با این حال، افراد حرفه ای از محافظ گوش استفاده می کنند زیرا تمام روز با جهیزات سنگین و پر سر و صدا سر و کار دارند.

اگر دستگاه تهویه هوا در شب بیش از حد صدا می کند، می توان از گوش بند برای جلوگیری از صدا استفاده کرد. اما برخی از افراد، در هنگام خواب با گوش بند راحت نیستند. مهم تر از همه، این صدا بیشترین مشکل را در طی مراحل خواب می تواند ایجاد کند. به این صورت که ابتدا شخص به رختخواب می رود و سپس دوباره، چندین بار در طول شب، بیدار می شود. پس می بایست محیط خواب را در برابر سر و صدای ناخواسته حفظ نمود تا خواب مورد نیاز در طول شب را بدست آورد. حتی اگر تهویه هوا سبب از خواب بیدار نشدن شخص شود، می تواند سبب پایین آمدن به کیفیت خواب شود. چند مرحله وجود دارد که می توان برای به حداقل رساندن صدا انجام داد.

دستور العمل هایی برای کاهش صدای کولر گازی

  1. در صورت نصب واحد HVAC جدید، باید دقت نمود تا موقعیت تهویه مطبوع به درستی انتخاب شود.باید سعی نمود آن را دور از اتاق خواب ها یا اتاق هایی که مرتباً از آنها استفاده می شود، نصب کرد. در این صورت میزان سر و صدایی را که هنگام خواب شنیده می شود، محدود می شود. در واقع هرچه از منبع صدا دورتر باشد، بهتراست.
  2. نباید واحد را در مجاری هوا یا سالن های باریک نصب نمود. صدای تولید شده توسط کولر گازی از دیوارها یا فضای باریک و بلند،بلندتر به گوش خواهد رسید. در واقع هر سطح صاف و سخت صدا را منعکس می کند.
  3. پیدا کردن فضای نصب دور از درب و پنجره ها نکته دیگری است که می بایست به آن توجه نمود.
  4. اطمینان از مرتباً خاموش و روشن نشدن واحد AC نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. چرا که باعث ایجاد مزاحمت های پر سر و صدا در خانه خواهد شد.
  5. از یک عایق صوتی برای کاهش میزان نویز حاصل از واحد تهویه مطبوع استفاده نمایید. این روش برای به حداقل رساندن میزان صدا کمک خواهد کرد. یک عایق صوتی در اطراف کمپرسور کولر، راهی عالی برای لذت بردن از کاهش قابل توجه صدا بدون به خطر انداختن کارایی این واحد ها خواهد بود.
  6. یک منطقه جنگلی در مقایسه با شهر ساکت تر به نظر می رسد؟ علت این است که در جنگل پوشش گیاهی به عنوان عایق صوتی عمل می کند. در خانه نیز، گیاهان علاوه بر ایجاد جلوه بهتر در خانه، به کاهش چشمگیر صدا کمک خواهد نمود. نیازی به ساخت جنگل نیست. تنها کاری که باید انجام شود، قرار دادن چند گیاه در مناطق مناسب خانه است.
  7. در بعضی موارد، علت ایجاد صدا، مسدود یا آسیب دیدن واحد تهویه مطبوع می باشد. این صدا ممکن است نشان دهد که دستگاه به درستی کار نمی کند. از این رو باید به تعمیر و نگهداری سالانه توجه ویژه ای نمود. پاک کردن زباله های فصلی، تعویض فیلترها و تخلیه فاضلاب ها و در برخی موارد به روز کردن واحد مورد نظر از جمله این اقدامات می باشد.
  8. تعمیر و نگهداری منظم نه تنها صدای کولرگازی را بهتر می کند بلکه باعث عملکرد بهتر و افزایش طول عمر آن نیز می شود.
  9. همه ماشین آلات طول عمر دارند. به ناچار، در بعضی از مواقع لازم است تهویه هوا تعویض شود. به طور معمول، یک واحد HVAC 10 تا 14 سال دوام خواهد داشت. برای خرید اگر یک واحد HVAC جدید، مدل کم صدا و آرام بهترین گزینه خواهد بود. همچنین می بایست متناسب با فضای خانه انتخاب شود.
  10. یافتن واحدی با بالاترین نسبت بهره وری انرژی فصلی (SEER) نیز لازم است. پس یک واحد AC با امتیاز SEER از 14 تا 25.5 گزینه ایده آلی است.