استانداردهای طراحی استخر
استانداردهای طراحی استخر

همه ما به شنا و لذت بردن از استخرها علاقه داریم و آن دسته از افراد که فضا و بودجه مورد نیاز برای ساخت و توسعه آنها را دارند، اغلب مشتاقانه به سراغ این کار می روند. با این وجود ساخت استخرها، بسته به کاربری که برای آنها در نظر می گیرید، می تواند دشواری های خاص خود را داشته باشد و برای تسهیل هرچه بیشتر این فرآیند مجموعه ای از اصول استاندارد در نظر گرفته شده است که حد و حدود نحوه طراحی را مشخص می کنند. با دانستن این نکات و عمل به آنها در نهایت با استخری روبرو خواهید شد که زیباتر، شکیل تر و از نظر عملکردی کارآمدتر و بهینه تر است. در این مطلب به مهمترین موارد از این نکات می پردازیم و بحث می کنیم که چرا باید رعایت شوند و این رعایت شدن چه مزایایی برای شما دارد. برای راحتی بیشتر شما تمام آنها را در چهار مرحله دسته بندی کرده ایم که می توانند اطلاعات را به صورت فشرده و خلاصه در اختیارتان بگذارند. با ما همراه باشید.

مهمترین نکات در طراحی استخرهای استاندارد

مرحله 1: انتخاب صحیح موقعیت

  1. اولین گام در طراحی استخرها دانستن این است که قرار است در چه موقعیت و محلی واقع شوند. استانداردهای اصلی برای آن عبارتند از:
    داشتن حفاظ در برابر باد تا آب بر اثر وزش بادهای شدید متلاطم نشده و از داخل استخرتان بیرون نیاید
  2. اگر استخرتان در یک خانه راه اندازی می شود، حداقل از یک ناحیه پرکاربرد در داخل ساختمان (نشیمن، آشپزخانه و…) باید بتوان آن را رویت نمود. این مورد به خصوص اگر کودک یا افراد کهنسال در خانه دارید اهمیت بیشتری پیدا می کند.
  3.  درختان برگ دار و گیاهان بوته ای نباید نزدیک استخر قرار داشته باشند.
  4. مسیری برای حرکت و عبور و مرور دور استخرتان باید در نظر بگیرید مه بتواند حداقل یک نفر را به طور کامل ساپورت کند. علاوه بر سهولت عبور و مرور، این فضا برای نصب قطعات و سیستم ها نیز کاربرد دارد.

نکات مهم در طراحی استخرهای استاندارد

مرحله 2: انتخاب ویژگی های ساختاری و ابعاد

استانداردهای طراحی به خصوص خود را در زمینه ابعاد و شرایط ساخت نشان می دهند. بر طبق این استانداردها، حداقل طول باید 1.5 متر و حداقل عرض باید 2.25 متر باشد، در حالی که حداقل عمق تا زیر چانه یک بزرگسال در نظر گرفته می شود که بین 1.5 الی 1.6 متر فرض می گردد. همچنین تلاش می شود برای تسهیل گردش آب و پایین آوردن هزینه ها شکل هندسی سازه حتی الامکان ساده سازی شود.
از نظر سازه، بستگی دارد با نمونه های پیش ساخته روبرو باشید یا نمونه هایی که نیازمند مصالح ساختمانی هستند. نمونه های پیش ساخته اغلب از پلی استر تولید می شوند و برای آنها باید زیرسازی بتنی و شیبدار فراهم کنید. اما نمونه های عادی باید یک کف ساخته شده از بتن، آرماتور و فولاد داشته باشند که سطح آب بندی شده ای روی آن سوار می شود.
از هر مدلی که استفاده می کنید، دیواره ها و کف باید عایق رطوبت داشته باشند. سطح رویه را می توان با کاشی های سرامیکی یا موزاییک های شیشه ای پوشاند که اغلب به رزین های کلرین، رنگ مخصوص و رنگ های سیمانی نیز مجهز می شود.

مرحله 3: تجهیزات کنترلی و گردش آب

در این سازه با حجم بالای آب روبرو هستیم که به راحتی قابل تعویض نیست، پس تأمین سیستمی برای تمیز نگه داشتن آن اهمیت فراوانی دارد. برای این کار سیستم های گردش، تصفیه و ضدعفونی آب در کنار فیلترها، کانال های سرریز و کف گیر سطح باید به کار بروند. به کمک سیستم های تنظیم جریان مخالف و گرمایش سرتاسری نیز می توان زمان و فضای شنا را بالاتر برد.
اگر از نوع روباز استفاده می کنید، قرار گرفتن در معرض تابش آفتاب می تواند هم برای تنظیم دمای آب و هم برای لذت بردن بیشتر از شنا فوق العاده موثر باشد. از آنجایی که بین 16 تا 204 گرم بر متر مربع در ساعت (بسته به تحت استفاده بودن یا نبودن فضا) تبخیر در استخرها داریم، برای انواع مسقف باید حتماً از یک سیستم تهویه متناسب استفاده کنید. چنین سیستمی باید حتی الامکان حداقل کوران هوا را به وجود آورد.

مرحله 4: لوازم و سیستم های جانبی

بسته به اینکه قصد چه نوع استفاده ای در چه محیطی را داشته باشید، ادوات و لوازمی هستند که برای این محیط باید حتماً به کار بروند. نردبان استخری، روشنایی در کف و کناره ها، روکش مقاوم برای زمان هایی که از استخرتان استفاده نمی کنید و حتی گاهی اوقات نرده حول آن را می توان در موقعیت های خاص به عنوان لوازم حیاتی در نظر گرفت. برای مثال، اگر در خانه کودک یا فرد کهنسال دارید نردبان یک جزء الزامی است و اگر محیط اطراف استخرتان چندان برای رفت و آمد گسترده نیست، روشنایی در لبه ها بدل به یک مورد بسیار مهم می شود.
به خاطر داشته باشید تمامی این قسمت ها و طراحی های آنها می تواند به شدت بر روی تجربه نهایی شما موثر باشند.

نتیجه گیری:

در این مطلب طی چهار مرحله مهمترین نکاتی که در هنگام طراحی استخرها به عنوان مسائل استاندارد آنها مطرح می شود، همراه با یکدیگر بررسی کردیم. طبیعتاً می توان ده ها مورد دیگر را به این نکات افزود، اما اهمیت آنچه در اینجا ذکر شده است آنها را در اولویت قرار می دهد. در هنگام احداث استخرتان دقت داشته باشید که ایمنی، بهداشت و نگهداری آسان بر ظاهر و زیبایی ارجحیت دارد و هرگز نباید آنها را نادیده بگیرید. بدین منظور حتما از تجهیزات نظافتی استخر و تجهیزات ضد عفونی استخر استفاده کنید. امیدواریم توانسته باشیم کمک کنیم تا درک بهتری از طراحی و ساخت این سازه داشته باشید و از آن حداکثر لذت را ببرید.