سیستم های تهویه مطبوع مرکزی و مستقل
سیستم های تهویه مطبوع مرکزی و مستقل

استفاده از سیستم های جدید تهویه مطبوع در خانه ها و اماکن مختلف سبب شده است تا تنوع سیستم های مرکزی این نوع محصولات بیشتر شود و بتوان با استفاده از مجموعه ای از زیرساخت های تاسیساتی، انواع تهویه مطبوع را ساخت. اما موضوع مهمی که لازم است درباره آن مطالعه شود، سیستم هایی است که برای ساختن این سیستم های مرکزی مورد نیاز است. در این محتوا به بررسی اجزای تشکیل دهنده این سیستم ها اشاره خواهد شد تا ضمن ارائه مجموعه ای از اطلاعات کاربردی،به افرادی که به دنبال قرار دادن و نصب این نوع محصولات هستند، بتوانند با نگاهی همه جانبه تصمیم بگیرند و انتخابی آگاهانه را داشته باشند. با توجه به سیستم هایی که در بازار موجود است می توان، سیستم های گرمایشی و سرمایشی مناسبی را برای هر مکان طراحی و تعبیه کرد. در ادامه با انواع این سیستم ها آشنا خواهید شد.

انواع سیستم های تهویه مطبوع مرکزی

  • اسپلیت VRF

رایج ترین یا محبوب ترین سیستم های تقسیم شده است. به بیان ساده، این مدل دستگاه ها دارای قسمتهای خنک کننده واحد در داخل خانه است و قسمتهای گرمایش در خارج از خانه هستند. با سیستم تقسیم، کندانسور و کمپرسور در خارج قرار دارند. کابینت داخلی دارای اواپراتور است. همچنین یک کنترل کننده هوا وجود دارد که معمولاً بخشی از تولید کننده گرماست. این کنترل کننده هوای گرم یا خنک را از طریق مجرای لوله ارسال می کند. مهمترین جنبه این ترکیب خاص مطابقت هر دو قسمت برای حداکثر کارایی است. به بیانی بهتر مجموعه ای از سیستم ها با استفاده از یک سیستم مرکزی تغذیه می شوند و نیازهای گرمایی و سرمایی را تامین می کنند.

  • مینی اسپلیت

مانند سیستم تقسیم،سیستم مینی اسپلیت از یک کمپرسور/کندانسور در فضای باز استفاده می کند که به واحد هواساز داخلی متصل شده است. مزیت این سیستم این است که واحدهای داخلی کوچک هستند و می توانند برای خنک کردن اتاق ها یا مناطق استفاده شوند. همچنین، یک نصاب حرفه ای می تواند این “مناطق” را ایجاد کند و می تواند چندین واحد را به یک واحد بیرونی متصل کند. همچنین خانه هایی که موتورخانه دارند می توانند از گرمایش این سیستم ها نیز استفاده بهینه داشته باشند. این سیستم گرمایش و سرمایش مرکزی را ارائه می دهد که برای انتقال فصلی مناسب است، اگرچه می توانید در طول سال از آن استفاده کنید.

  • پمپ حرارتی

نصب و راه اندازی برای این نوع سیستم معمولاً از دو قسمت تشکیل شده است: یک واحد داخلی به نام کنترل کننده هوا و یک واحد خارجی مشابه یک کولر مرکزی. به عنوان بخشی از سیستم گرمایش و سرمایش مرکزی، از هوای بیرون برای گرم کردن خانه در زمستان و خنک کردن آن در تابستان استفاده می کند. سیستم تهویه مرکزی در واقع یا دارای سیستم تقسیم یا بسته بندی می باشد. انتخاب این سیستم مناسب برای منزل، تصمیمی است که باید با آن زندگی کنید. شما می خواهید راحتی، صرفه جویی در هزینه و عملکرد مطلوب خود را تضمین نمایید.

سیستم های تهویه مطبوع مرکزی و مستقل

انواع سیستم تهویه مطبوع مستقل

سیستم هایی نیز وجود دارند که به عنوان سیستم های تهویه مطبوع مستقل از آن ها یاد می کنند، این سیستم های مستقل به صروت سرمایشی و گرمایشی هستند که هر واحد یا نتزل مستقل با داشتن آن ها می تواند در هر فصلی از سال نیازهای خود تامین نماید. در ادامه خواهیم دید که مهم ترین سیستم ها در این حوزه، کدام موارد هستند.

  • پکیج

مانند اسپلیتها عمل نمی کنند و مستقل هستند، به این معنی که تمامی اجزای آن در یک واحد کامل قرار دارد و تکته تکته نیست. کل واحد در خارج از فضای روی سطح زمین یا بالای سقف نصب می شود. یونیت پکیج گرمایش/سرمایش کاملاً مستقل است که دارای دمنده، سنترال و کندانسور است که همه در یک واحد ساخته شده اند. تهویه کاملاً مستقل با مبرد آماده است و می توان از آن در پشت بام مانند این مورد یا پایه زمین استفاده کرد. ضروری است که واحد برای عملکرد صحیح و کارآمد سیستم HVAC در سطح باشد. سیستم هایی قدیمی بلند بودند و راهی برای وارد کردن یک واحد داخلی جدید به اتاق زیر شیروانی وجود نداشت. دسترسی به اندازه کافی بزرگ نبود و نشستن روی سقف به عنوان یک گزینه باعث تهویه مطبوع و تناسب فضای زیر می شود (برخلاف فضای محدود در اتاق زیر شیروانی). این راه حل برای نصب آسان واحد بیرونی بود. ما راهی برای هدایت مجاری از واحد به اتاق زیر شیروانی و اتصال به سیستم مجرای موجود پیدا کردیم.

  • کولر گازی و اسپلیت

استفاده از این مدل سیستم های خیلی زود، مورد استقبال مردم قرار گرفت و تبدیل به یکی از اقتصادی ترین و ساده ترین سیستم های سرمایشی و گرمایشی مستقل تبدیل شد. این سیستم ها برای خنک نمودن واحدها به ویژه در مناطق معتدل و شرجی است. اما ویژگی که باید به آن توجه شود، مناسب ساختمان های کوچک نسبتا” مناسب بوده ولی به نظر می رسد این نمونه سیستم های برای برج ها و ساختمان های بزرگ مناسب نباشد. طول عمر اسپلیت های دیواری به طور میانگین متوسط 12 سال است البته این موضوع با توجه به نوع دستگاه و برند می تواند متفاوت باشد.

  • داکت اسپلیت

استفاده از این دستگاه در صورتی کاربردی است که برای ان در خانه دریچه و کانال در نظر گرفته شده باشد و در غیر این صورت به معماری داخلی خانه آسیب می زند. از آن جایی که این سیستم ها دو تکه است، اگر همه اعضای یک ساختمان بخواهند، تعداد بالایی از یونیت های خارجی فضای ساختمان را پر خواهد کرد. از سوی دیگر نیز تعمیر و نگهداری این سیستم را هم مشکل تر خواهد نمود. هزینه بالای مصرف انرژی، گرانقیمت بودن، هزینه های بالای نگهداری از مهم ترین ویزگی های این سیستم هاست.

انتخاب سیستم تهویه مطبوع مستقل و مرکزی

برای انتخاب انواع سیستم ها برای منزل یا محل کار لازم است تا نکاتی را در نظر گرفت تا ضمن بهره مندی از هوای گرم و سرد در چهار فصل سال، بالاترین بهره مندی و در عین حال کم کردن هزینه های مالی برای کاربران به همراه داشته باشد. استفاده از سیستم های کم مصرف می تواند گزینه مناسبی برای مدیریت هزینه های جاری باشد. زیرا تنوعی که سیستم های تهویه دارند، بعضا سبب شده است تا افراد به برچسب مصرف انرژی آن ها توجهی نکنند و فقط آن ها را به دلیل قیمت نسبتا پایینشان خریداری نمایند. این در حالی است که هر ماه مبلغ زیادی را صرف پرداخت هزینه های مصرف انرژی می نمایند. اگر به افزودن تهویه مرکزی به یک خانه فکر می کنید، آمار نشان می دهد که شرکت و مجموعه های مسکونی زیادی در حال استفاده از این سیستم ها هستنند. از مهم ترین دلایل آن کم هزینه بودن نسبت به داشتن سیستم های مستقل، بالاتر رفتن ظرفیت تولید سرما وگرما، به اشتراک گذاشتن هزینه های مصرف و نگهداری، سرویس و تعمیرات از جمله مهم ترین ویژگی های این سیستم ها هستند. همچنین راحتی و امنیت استفاده از این دستگاه ها خیال پدر و مادر ها را نیز راحت کرده است به گونه ای که والدین می توانند با خیالی راحت به تنظیم دمای اتاق و محل خواب کودکان خود، از ایجاد تغییر دما و ابتلای آن ها به بیماری جلوگیری نمایند. قطعا دمای مطبوع محیط می تواند تاثیرات مثبتی را بر آرامش و خواب فرزندان داشته باشد.