انواع دیگ موتورخانه
انواع دیگ موتورخانه و مقایسه آنها

وقتی موتورخانه به عنوان هسته مرکزی سیستم های گرمایشی ساختمان انتخاب می شود، ملزومات و قطعات متعددی مطرح می گردند که برای عملکرد این سیستم باید تهیه شوند. یکی از این ملزومات، دیگ‌های موتورخانه هستند که جزو مهمترین تجهیزات این سیستم به شمار می روند. اما همانند بسیاری از دیگر ادوات حوزه تهویه مطبوع با این چالش روبرو هستیم که تشخیص مدل مناسب برای سیستم بر اساس خصوصیات ساختمان نیازمند اطلاع داشتن از مشخصات این محصول است. این مطلب برای شفاف سازی در همین حوزه تهیه شده است و در آن به بررسی این محصول، انواع و مقایسه ویژگی های هر یک می پردازیم. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب:

  1. نحوه عملکرد دیگ موتور خانه
  2. دسته بندی انواع دیگ موتورخانه

وظیفه دیگ موتور خانه چیست؟

اول از همه باید بدانیم انواع دیگ موتورخانه چه کاری انجام می دهند و بر این اساس چه دسته بندی هایی خواهند داشت. دیگ‌ها که به نام بویلر هم شناخته می شوند، جزء جدایی ناپذیر فرآیند تأمین آب گرم در یک ساختمان هستند. در این دستگاه ها آب در داخل بویلر قرار گرفته و حرارت توسط مشعل تأمین می شود. کار دیگ انتقال حداکثری این حرارت به آب در کوتاه ترین زمان ممکن است تا نیازهای گرمایی به کمک این سیال در سطح ساختمان رفع گردد.
تولید این محصول بیش از هر چیز به کیفیت ساخت بستگی دارد، چون انتظار می رود در فصول سرد این دستگاه بتواند برای مدت طولانی به شکل تقریباً دائمی فعالیت کند. این امر باعث شده است که ادوات گوناگون با کاربردهای اختصاصی معین تولید شوند و به همین دلیل است که باید از دسته بندی ها اطلاع داشته باشید.

دسته بندی انواع دیگ موتورخانه

دسته بندی انواع دیگ موتورخانه

در حال حاضر دو دسته بندی اصلی در بازار برای بویلرها وجود دارد که یکی بر اساس نحوه ساخت و دیگری بر اساس نحوه عملکرد شکل گرفته است. بر اساس نحوه ساخت، این بدنه است که به عنوان ویژگی اصلی مطرح می شود و بر این اساس دارای دو دسته چدنی و فولادی هستند. نحوه عملکرد با دمای آب خروجی و مسیر عبوری آن از داخل بویلر رابطه نزدیکی پیدا می کند که وابسته به کاربرد سیستم خواهد بود و بنابراین اهمیت فراوانی دارد. بر این اساس یک دسته بندی بر اساس آب گرم و داغ و یک دسته بندی بر اساس چگونگی انتقال حرارت به آب و مسیر حرکت آن در داخل دستگاه را داریم که در ادامه به طور دقیق هر کدام از این دسته بندی ها را توضیح خواهیم داد.

جنس بدنه

در دسته بندی جنس بدنه همان طور که گفتیم، دو نوع چدنی و فولادی داریم. نکته این است که هر دوی این انواع دیگ های موتورخانه می توانند مصارف خانگی یا صنعتی داشته باشند، بنابراین اطلاع از ویژگی های آنها اهمیت خاصی دارد.
اولین تفاوت میان این دو نوع در ظاهر آنهاست. مدل های فولادی با ورق و لوله های آلیاژی آتش خوار ساخته می شوند در حالی که مدل های چدنی با پره های مجزا و به کمک ریخته گری چدن ساخته و در نهایت مونتاژ می شوند. تفاوت اصلی میان این دو به این صورت خواهد بود که برای جا دادن مدل فولادی در موتورخانه باید ورودی بزرگی داشته باشید تا بدنه آن به طور یک تکه وارد شده و سر جای خود قرار بگیرد در حالی که مدل چدنی در محل سرهم می شود.
طول عمر تفاوت دوم است. به طور کلی فولاد از چدن عمر به مراتب بیشتری دارد و تا 25 سال هم بدون صدمه می تواند برایتان کار کند. این در حالی است که مدل های چدنی در نیمی از این زمان نیازمند تعمیرات خواهند شد. مزیت اصلی نمونه های چدنی اما این است که هر نوع خرابی را می توان با جایگزینی پره ها به صورت مجزا رفع نمود در حالی که مدل های فولادی باید به طور کامل تعویض شوند.
از آنجایی که دیگ‌ های چدنی با ریخته گری ساخته می شوند، تولیدکنندگان آن بسیار محدود و در نتیجه استانداردهای طراحی بسیار سختگیرانه است. این در حالی است که کارگاه های متعدد در سطح کشور از پس تولید مدل های فولادی بر می آیند که به معنای اتکاپذیری پایین این محصول است. همچنین ظرفیت مدل های چدنی به خاطر بهره گیری از پره ها قابل تغییر است در حالی که بدنه یکپارچه فولادی چنین امکانی در اختیار شما قرار نمی دهد.

دمای آب خروجی

دمای خروجی تنها شامل دو دسته می شود: آب گرم و آب داغ. آب گرم به معنای سقف حرارت 90 درجه سانتی گراد و آب داغ مشخص کننده حداکثر دمای 130 درجه سانتی گراد است. آب داغ از نظر فناوری و در نتیجه کاربرد تفاوت قابل توجهی با آب گرم دارد، چون باید فشار داخلی آن به شکلی تنظیم شود که از بخار شدن آب در داخل سیستم جلوگیری به عمل بیاید. همان طور که مشخص است، مدل های آب داغ به ندرت در منازل مسکونی کاربرد دارند و آنها را بیشتر در مصارف صنعتی می توان مشاهده نمود.

مسیر عبور آب

در خصوص مسیر عبور آب دو دسته پیشنهاد شده است که یکی به نام فایر تیوب (آتش در لوله) و دیگری با عنوان واتر تیوب (آب در لوله) شناخته می شوند. در مدل فایر تیوب گازهای داغ تولیدی از داخل لوله ها رد می شود و دمای آبی که اطراف این لوله ها قرار گرفته است بالا می برد. اما در مدل واتر تیوب بخش اعظم فضا به گازهای داغ اختصاص یافته است و این لوله ها هستند که حاوی آب می باشند. مدل فایر تیوب به طور همزمان حجم آب بیشتری را گرم می کند اما سرعت عملکرد و توانایی رساندن دما به سطوح بسیار بالا در آن چندان رضایت بخش نیست. در طرف دیگر مدل واتر تیوب به سرعت می تواند آب بسیار داغ تولید کند اما حجم آب تولیدی آن در یک بازه زمانی معین کمتر از فایر تیوب خواهد بود.

نتیجه گیری:

در این مطلب به بررسی انواع دیگ‌های موتورخانه یا بویلر پرداختیم و بحث کردیم که چه دسته بندی هایی وجود دارد و هر کدام چه ویژگی هایی دارند. همان طور که مشخص است، جنس بدنه مهمترین ویژگی مد نظر در این زمینه است و دسته بندی های عملکردی در رتبه بعدی قرار می گیرند، گرچه همچنان نمی توان اهمیت آنها را کتمان کرد. برای خرید محصول بهینه باید اول از همه اولویت خود را در کاربرد مد نظر قرار بدهید. آیا مصارف صنعتی خاصی دارید که نیازمند دمای آب بسیار بالاست؟ آیا به حجم آب گرم قابل توجهی نیاز دارید اما چندان عجله ای برای تأمین آن ندارید؟ این سوالات هستند که تعیین می کنند یک محصول چقدر با نیازهای شما همخوانی و در نتیجه برایتان اولویت خرید دارد. با تشکیل دادن فهرستی از این سوالات و بررسی آنها بر اساس مشخصاتی که در این مطلب به آنها اشاره کردیم، می توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید.