انواع سیستم تهویه پارکینگ
انواع سیستم تهویه پارکینگ و مزایای استفاده از آنها

تهویه هوا در پارکینگ ها نسبت به عمده نقاط دیگر دارای تفاوت های اساسی است. برای مثال، دمای محیط در پارکینگ اهمیت چندانی ندارد در حالی که تأمین هوای تازه و هدایت مواد سمی حاضر در فضا به بیرون فوق العاده مهم است. این ویژگی ها باعث می شود در پارکینگ ها با شراط عملیاتی متفاوت و به تبع آن با تجهیزات تهویه هوا منحصر به فردی هم روبرو باشیم. به همین دلیل انتخاب سیستم بهینه برای چنین فضاهایی دارای اهمیت دوچندان است و نمی توان آن را بدون آشنایی حداقلی با پیش نیازهای این محیط پیگیری نمود. در همین راستا، در این مطلب به بررسی این سیستم ها و ویژگی های آنها می پردازیم. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب:

 1. ضرورت تأمین هوای تازه در پارکینگ ها
 2. انواع سیستم تهویه پارکینگ
 3. مزایای سیستم تهویه پارکینگ

چرا تأمین هوای تازه در پارکینگ ها یک الزام است؟

سیستم احتراق خودروها بسته به کیفیت و مدل آنها و همچنین ترکیب سوخت می تواند تولیدکننده مواد مختلفی باشد. دوده، کربن منواکسید، هیدروکربن ها و اکسیدهای نیتروژن بعضی از مشهورترین این تولیدات هستند. در خودروهایی که از کاتالیزورهای پیشرفته برای مقابله با بخش عمده این آلاینده ها استفاده می کنند شاهد تولید بسیار کمتر مواد سمی و مضر هستیم، در حالی که خودروهای سنگین تر یا قدیمی تر اغلب حجم بالایی تولیدات زیان آور وارد هوا می کنند. متأسفانه سوختی هم که در ایران به خودروها عرضه می گردد اغلب سطح گوگرد بالایی داشته و فاصله قابل توجهی با استانداردهای آلایندگی بین الملل دارد. همه این موارد در کنار هم نشان می دهد که خودروها در ایران چه بخواهیم و چه نخواهیم، جزو منابع اصلی آلاینده هوا به شمار می روند.

با این وجود وقتی در خصوص این تولیدات مضر و هوا صحبت می کنیم، اشاره به محیطی باز و وسیع داریم که اجازه پخش مواد سمی و در نتیجه عدم تمرکز آنها در یک نقطه را می دهد. پارکینگ ها، به خصوص پارکینگ های زیرزمینی، چنین مزیتی ندارند و فضای آنها به سرعت با گازهای سمی و دوده اشباع می شود. این رویداد اغلب می تواند به شدت خطرناک باشد، به خصوص کربن منواکسید که گازی بی رنگ و بی بو است، در حجم و غلظت بالا به راحتی می تواند مرگ آور باشد. پس حتماً نیاز داریم هوای محیط را با هوای تازه جایگزین کنیم و هرچه این کار با سرعت و راندمان بیشتری انجام شود، ایمنی بالاتری هم تضمین خواهد شد.
حالا که اهمیت این کار برای ما مشخص شد، بد نیست نیم نگاهی به انواع سامانه های مورد استفاده در این زمینه و ویژگی های هر کدام بپردازیم.

 سیستم تهویه پارکینگ

بیشتر بدانید:

تهویه هوا برای مغازه و فروشگاه

انواع سیستم تهویه پارکینگ

ساختاری که برای فعالیت در چنین محیطی ایده آل تلقی می شود، باید بتواند حجم بالایی هوای آلوده را به سرعت از محیط خارج کرده و آن را با هوای جدید و (حتی الامکان) تمیز جایگزین کند. به طور کلی سیستم های تهویه در پارکینگ ها با توجه به ابعاد، اندازه و حجم محیط به سه مدل اصلی تقسیم می شوند:

 1. تهویه ساده
 2. تهویه کانالی
 3. تهویه جت فن

در ادامه به اختصار هر کدام از این سامانه ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

 • تهویه ساده

در این سامانه یک فن آکسیال وظیفه جابه جایی هوا را بر عهده می گیرد. در محیط های کوچکتر مانند ساختمان های اداری و مسکونی کوچک بیشتر کاربرد دارد، چون نمی توان فن مذکور را به فن های دیگر کوپل کرد. مهمترین نقطه ضعف آن ناتوانی در رساندن هوا به تمامی بخش هاست و با تجمع دوده در کناره های محیط به کرات روبرو خواهید شد.

 • تهویه کانالی

در این مدل همچنان فن آکسیال بازیگر اصلی است، اما این بار به جای اینکه فن به صورت برهنه روی سقف نصب شود کانال های مخصوصی در داخل سقف تعبیه می شوند که از طریق آنها می توان مسیر هوا را هدایت نمود. گرچه در مدل های کانالی جابه جایی راحت تر هوا تضمین می شود، اما همچنان کاربرد آن برای محیط های گسترده و وسیع محل تردید است. اینجاست که سیستم جت فن مطرح می گردد.

 • تهویه جت فن

بهترین، به روزترین و کارآمدترین سامانه برای پارکینگها از نوع جت فن است که هوای پرفشار را به تمام بخش ها رسانده و آلاینده های مضر را به بیرون از محوطه هدایت می کند. برای فضاهای وسیع و سربسته می تواند به خوبی از آن بهره برداری نمود، به خصوص چون پره های جت مورد استفاده بسته به نیازهای شما می توانند ویژگی های شخصی سازی شده ای داشته باشند که عملکرد انتقال مواد سمی را بهبود ببخشند.

بیشتر بدانید:

راهکارهای تهویه حمام و سرویس بهداشتی

مزایای سیستم تهویه مطبوع پارکینگ

فرقی نمی کند از کدام مدل استفاده کنید، در هر صورت مزایایی که این تجهیزات برای شما به ارمغان می آورند مجموعه ویژگی های ثابت و مشخصی است. تنها نکته ای که مطرح است، توجه به ابعاد فضا، میزان جابه جایی هوا به صورت طبیعی و معماری آن است تا انتخاب بهینه ای در خصوص نوع داشته باشید.
مهمترین مزایای به کارگیری این سامانه ها عبارتند از:

 1. کاهش ریسک بروز مشکلات تنفسی، بیماری های قلبی و دیگر معضلات سلامتی برای افراد حاضر در محیط
 2. کمک به احتراق بهتر موتور خودروهای حاضر با افزایش کیفیت هوا
 3. افزایش عمر مصالح دیوارها، کف و ستون ها در محیط
 4. تخلیه دود در هنگام بروز حریق