تهویه هوای اتاق‌های بدون پنجره
تهویه هوای اتاق‌ بدون پنجره قسمت 2

هنوز هم در بسیاری از ساختمان های قدیمی و یا اداراتی که از گذشته محل استقرار کارمندان بوده است، این موضوع وجود دارد که اتاق ها یا فضاهایی بدون تهویه و راه رفت و آمد هوا هستند و افرادی که در این قسمت ها هستند، در فصول مختلف سال دچار ناراحتی هستند و از دسترسی به هوای تازه محرومند. از این رو راهکارهای مختلفی برای حل این مشکل با استفاده از سیستم های مختلف ارایه شده است که در قالب دو محتوا در فروشگاه اینترنتی خانه تاسیسات قرار داده است.

استفاده از این سیستم ها اگر به درستی صورت بگیرد، این امکان را فراهم می کند تا حتی هوای بسیار پاکیزه تر از آنچه در خارج  وجود دارد را برای ساکنان به ارمغان آورد. برای بررسی و تسلط بر روی این موضوع پیشنهاد می شود تا قبل از ادامه خواندن این قسمت، بخش اول آن را مطالعه نموده تا با پیش زمینه بهتری برای این مقاله همراه باشید.

 

فهرست مطالب:

 

خرید سیستم تهویه هوا

بیشتر بدانید:

تهویه هوای اتاق بدون پنجره قسمت 1

راهکارهای تهویه هوا در اتاق بدون پنجره

در ادامه، بخش دوم این محتوا به مجموعه وسایل و راهکارهایی که می توان برای تهویه استفاده کرد نیز اشاره شده است:

  • نصب فن سقفی

نصب پنکه یا فن سقفی از دیگر روش‌هایی به شمار می رود که از آن می‌توان در اتاق بدون پنجره جریان هوا ایجاد کرد و هوای تازه را وارد مکان نمود. اما عموما پنکه سقفی سیستم های حساسی دارد و می بایست حتما نسبت به کیفیت آن و استاندارد بودن روش نصب، توجه ویژه ای نمود تا ضمن بالاتر بردن راندمان آن، از خطر سقوط نیز جلوگیری نمود.

عملکرد پنکه سقفی به این گونه است که اجازه نمی دهد که هوای گرم ثابت بماند و با جا به جا کردن آن باعث ایجاد احساس مطبوع‌تری از دما برای افراد حاضر داخل اتاق می شود. همچنین می توان از یک سیستم مکمل نیز استفاده نمود و با قرار دادن پنکه ایستاده به همراه ظرف یخ دمایی مطبوع و رو به خنکی را به وجود آورد.

  • خاموش کردن دستگاه های برقی

تمامی سیستم هایی که در خانه یا محل کار در حال فعالیت هستند، از خود گرما تولید می کنند و دقیقا درست مانند لامپ‌های رشته‌ای، گرمای زیادی آزاد می‌کنند. کامپیوترها، اتو، اجاق گاز، لپ تاپ، ماکروفر و حتی شارژرها هم در رده وسایل گرمازا هستند که به دلیل این که گرمای آنها محسوس نیست توجهی به آن ها نمی شود و این گرما در اتاق های بدون تهویه به وضوح حس می شود.

البته از سوی دیگر، بعضی دیگر از این وسایل مثل اتو و اجاق گاز را نمی‌توان از کار انداخت اما از سوی دیگر این امکان فراهم است تا در زمان نیاز به استفاده از هر دستگاه آن را روشن کرد و پس از پایان استفاده آن را خاموش نمود.

همچنین پیشنهاد می شود وسایل مورد استفاده مانند کامپیوتر و لپ تاپ را، در زمان هایی که نیازی به استفاده از آن ها نیست، را می‌توان در روی حالت استند بای Stand by گذاشته و شارژرها را از پریز برق خارج نمایید. با انجام تمامی این کارها متوجه تغییر دما در محیط خواهید شد.

ایجاد تهویه در اتاق بدون پنجره

  • نصب تهویه مطبوع بدون داکت

استفاده از این سیستم ها از دیگر راهکارهایی به شمار می رود که حس داشتن تهویه مرکزی را برای افراد این مدل مکان ها به وجود می آورد. ممکن است راه حل مناسب برای چنین موقعیت هایی، استفاده از دستگاه بدون داکت باشد. سیستم هایی که شامل یک یونیت داخلی و یک کندانسور خارجی هستند که به دلیل راحتی نصب نظر مثبت مشتری‎‌های زیادی را به خودش جلب می نمایند. تهویه مطبوع بدون داکت می‌تواند خنکی لازم برای محیط بسته را به شکل کامل تامین نماید.

  • باز گذاشتن درها

باز گذاشتن یا بستن درها از دیگر سوالاتی است که ممکن است برای بسیاری از افراد پیش بیاید. بر خلاف اینکه ممکن است به نظر برسد باز گذاشتن درها نسبت به بستن آن‌ها انتخاب بهتری به شمار می آید اما برخی از کارشناسان اعتقاد دارند که بستن در اتاق بدون پنجره مانع از ورود هوای گرم به اتاق و در نتیجه خنک ماندن آن خواهد شد و این در حالی است که عملا هوای تازه ای وجود ندارد و هر بو، آلودگی و … در محیط ساکن می‌ماند!

اما با این حال توصیه می شود تا در زمان های متعدد و در فواصل زمانی مشخص در را باز گذاشته تا به شکل مقطعی جریان هوا در اتاق ها اتفاق بیفتد، زیرا عدم ورود و خروج هوا، سلامتی هوا وبهداشت تنفس و میزان اکسيژن موجود را در محیط با مشکل روبرو می نماید. همچنین توجه شود که با توجه به شرایط ویژه کرونایی نیز باز بودن درها به سالم تر بودن محیط کمک بسیاری می کند از ساکن ماندن هوا جلوگیری می کند.

 نتیجه گیری:

در مقاله قسمت 1 و همچنین نوشته پیش رو، با راهکارهای تهویه اتاق های بدون پنجره آشنا شدید که امیدواریم مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد. در صورتی که نیاز به مشاوره دارید تا مناسب ترین و بهترین تجهیزات تهویه مطبوع را برای چنین مکان هایی خریداری نمایید، مشاوران مجرب خانه تاسیسات در خدمت شما هستند و شما عزیزان می توانید از طریق گفتگوی آنلاین یا تماس تلفنی، مشاوره تخصصی رایگان دریافت نمایید.

مشاوران این مجموعه با توجه به بودجه ای که برای خرید در نظر گرفته اید، بهترین دستگاه را به شما معرفی خواهند کرد. خانه تاسیسات در واقع تخصصی ترین مرکز فروش انواع تجهیزات تهویه، تجهیزات گرمایشی و موتور خانه، تجهیزات استخر و سونا و جکوزی و هر آنچه که در حوزه تاسیسات به آن نیاز دارید، می باشد.