کولرگازی اینورتر چیست؟

با فرا رسیدن فصل گرما بازار خرید و فروش دستگاه های سرمایشی داغ می شود و شرکت های مختلف با استفاده از تجربیات بازاریابی خود اقدام به ارائه و رونمایی از مدل های جدید خود می نمایند. یکی از جدیدترین فناوری های ارائه شده کولرهای گازی مدل اینورتر است. این فناوری با حل کردن مشکل مصرف بالای برق و افزایش هزینه های پرداختی توانسته است توجهی بسیاری از طرفداران سیستم های سرمایشی کم مصرف را به خود جلب نماید. از سوی دیگر نیز بسیاری از مردم تمایلی به استفاده از کولر آبی ندارند و حاضرند تا با پرداخت هزینه خرید این دستگاه ها آرامش و آسودگی را به منازل خود بیاورند. در این محتوا به معرفی این مدل از سیستم ها پرداخته می شود و مزایای استفاده از آن ها نسبت به مدل های معمولی بررسی می گردد تا مخاطبان بتوانند با آگاهی بهتری محصولات خود را انتخاب نمایند و از مزایای آن بهره مند شوند.

ویژگی کولر گازی اینورتر

نسل جدید این سیستم ها یا اسپلیت ها، با نام اینورتر ارائه شده اند که ممکن است مردم این دستگاه ها را با نام کولرهای کم مصرف نیز بشناسند. اما دلیل نامیدن این دستگاه ها با کم مصرف هنوز هم بر کسی واضح نیست و فقط به صورت کلی این اصطلاح در بین مردم متداول شده است. در نسل قدیم این کولرها یا اسپلیت ها با کمپرسور دور ثابت، عملکرد سیستم تنظیم دما بدین صورت بود که کاربر دمای مورد نظر خود را روی اسپلیت تنظیم نموده و سیستم نیز با تشخیص دمای محیط از طریق ترموستات داخلی به محض اینکه دمای محیط با دمای تنظیم شده روی دستگاه را یکی تشخیص می داد، موتور یا کمپرسور دستگاه را خاموش می کرد. برای درک بهتر، به طور مثال کاربر دمای 24 درجه سانتی گراد را روی سیستم تنظیم می نمود، دستگاه دمای محیط را به 24 درجه سانتی گراد می رساند و ترموستات داخلی آن به محض تشخیص دمای 24 درجه محیطی دستور خاموش شدن و توقف فعالیت را به سیستم می داد و موتور آن خاموش می شد. اما در این زمان ترموستات دائما در حال به روز رسانی است و هر لحظه در حال تشخیص دادن دمای محیط است و همچنان در صورت حس کردن دمایی غیر از دمای تنظیم شده از سوی کاربر، دستور لازم را جهت روشن شدن مجدد موتور یا کمپرسور را اعلام می دارد.

ویژگی کولرگازی اینورتر

ویژگی اسپلیت اینورتر

این خاموش و روشن شدن متوالی دستگاه سبب وارد شدن شوک الکتریکی به موتور و همچنین افزایش مصرف برق در زمان استارت مجدد کمپرسور می گردد و این موضوع بسیار مهم در نمونه های جدید رفع گردیده است. به گونه ای که عملکرد این سیستم ها به این گونه است که کولرهای گازی و اسپلیت به جای استفاده از کمپرسورهای دور ثابت که برای تنظیم دما، فرمان ترموستات باید موتور دستگاه را خاموش و روشن کند، تا دمای محیط به تعادل برسد، از سیستم کمپرسورهای دور متغیر استفاده گردیده است. کمپرسورهای دور متغیر استفاده شده در کولرگازی و اسپلیت نسل جدید این امکان را فراهم کرده است که با رسیدن دمای محیط به دمای مورد نیاز کاربر به جای خاموش نمودن کمپرسور یا موتور دستگاه، دور موتور را کاهش دهند تا از وارد شدن شوک الکتریکی ناگهانی به موتور دستگاه و کمپرسور در زمان استارت مجدد کمپرسور و در نتیجه مصرف برق بیشتر جلوگیری شود و همین اتفاق به ظاهر ساده حجم عظیمی از پرداختی های قبضی را کاهش داده است.

در واقع تنها تفاوت نسل قدیم با نسل جدید آنها در نوع کمپرسور آنهاست که در نسل قدیم از کمپرسورهای دور ثابت استفاده شده است ولی در نسل جدید از کمپرسورهای دور متغیر استفاده شده است که همین تغییر سبب تفاوت در قیمت کولر گازی و اسپلیت اینورتر در نسل جدید شده است. البته لازم است به این موضوع توجه شود که تبلیغاتی که شرکت های وارد کننده مبنی بر کاهش مصرف برق 60 درصدی در این کولرها دارند نه اثبات شده است و نه منطقی. با استناد به این موضوع که در ماه های تیر و مرداد که دمای هوا حتی به 40 درجه هم می رسد و کولر و کمپرسور آن برای تامین دمای هوای دلخواه و مطلوب مثلا 24 درجه تقریبا به صورت دائم در حال کار است، تقریبا به دور از واقعیت است که میزان کاهش مصرف برق صرفا به دلیل تبدیل برق متناوب شهری به جریان برق DC و استارت آرام دور موتور کمپرسور دستگاه میتواند تا 60 درصد کاهش پیدا نماید.

بیشتر بدانید:

مصرف کولر گازی اینورتر از معمولی کمتر است یا نه؟