پرده هوا چیست
پرده هوا چیست؟

پرده هوا (Air Curtain)، فرآیندی است که طی آن یک جریان هوای دمنده بوده و با کمک آن می توان دو فضا را از یکدیگر جدا کرد. استفاده از این سیستم عموما با اهداف مختلفی انجام می پذیرد. ایجاد یک عایق حرارتی در مکان عبور و مرور مزیت های مختلفی را برای محیط به همراه دارد. ایجاد یک لایه هوایی، از نفوذ حشرات، ورود گرد و غبار، جلوگیری می نماید. از مهم ترین مکان هایی که از این سیستم ها استفاده می کنند می توان به مراکز صنعتی، تجاری و اداری اشاره کرد. در ادامه خواهیم دید که استفاده از این سیستم چه تاثیرات مثبتی را بیرای بسیاری از مراکز و مکان ها عمومی در بردارد. همچنین داشتن اطلاعات تکمیلی درباره این دستگاه تهویه مطبوع می تواند ضمن بالاتر بردن آگاهی افراد نسبت به این موضوع، کمک می کند تا در زمان انتخاب و خرید این مدل محصولات با دقت بیشتری عمل شود.

پرده هوا چیست و چه کاربردی دارد؟

قطعا هر کسی که فروشگاه یا یک مکان تجاری اداری داشته باشد، اصلا علاقه ندارد تا حشرات موذی و گرد و غبار ها امکان ورود به آن مجموعه را داشته باشند، از این رو با باز شدن درب ورودی، دستگاه پرده هوا به صورت اتوماتیک شروع به کار کرده و فضای داخل را از فضای بیرونی جدا کند و همین کار سبب می شود تا میزان بسیار زیادی هوای محیط داخلی از بیرون جدا شود و فضای سالم تری به وجود بیاید. این پرده ها با نصب شدن در بالای فضاهای ورودی و استفاده از یک فن قوی، جریان هوا را به صورت عمودی یا حتی افقی می دمد. جالب است بدانید درفضاهای خاص، یک دستگاه مکمل نیز نصب می کنند و در روبرو سیستم اما از پایین ورودی این کار را انجام می دهد که به آن دستگاه مکنده می گویند که با قرار گیری در کف و روبروی دمنده سبب می شود جریان هوا به صورت پرده ای یکنواخت تر عمل کند.

پرده هوا چیست و چه کاربردی دارد

مزیت استفاده از پرده هوا

اگر هنوز هم در خرید این محصول شک دارید، این مزیت مهم را در نظر داشته باشید و تاثیرات آن را در محیط کاری در نظر بگیرید:

  • جلوگیری از هدررفت گرما : این سیستم ها به نوعی عایق حرارتی هستند و میتواند دمای دو محیط ازیک دیگر جدا نمایند. از همین رو در مکان هایی که دارای درب خودکار است و رفت و آمد از آن زیاد صورت می گیرد، از هدررفت گرما از این سیستم ها جلوگیری می کند. این دستگاه ها در ضخامت های مختلفی تولید شده که از انواع آن ها می توان به مدل های سه تا پنج سانتیمتری اشاره نمود که ازبهترین انواع عایق گرما و سرما هستند.
  • جلوگیری از نفوذ حشرات: با تغییر فصل و افزایش حشرات موذی استفاده از این دستگاه ها می تواند تاثیرات مثبتی داشته باشد. همچنین برای محیط هایی چون آشپزخانه ها و رستوران ها همیشه بهداشت از اهمیت بالایی برخوردار است که استفاده از این دستگاه ها می تواند این مشکل را تا حد بالایی مرتفع نماید. وجود جریان هوا از ورود این موجودات جلوگیری می نماید.
  • جلوگیری از نفوذ گرد و غبار : مکان هایی که نیاز به هوای پاک و بدون آلاینده دارند و بخشی از اجناس خود را در فضای باز ارایه می دهند( مانند آجیل فروشی ها و … ) لازم است تا از این دستگاه ها استفاده نمایند و از ورود گرد و غبار جلوگیری شود.

معرفی انواع پرده هوا

در دو دسته به صورت زیر طبقه بندی می شوند:

  • تجاری – اداری: این مدل پرده ها را برای مکان های خاص طاحی و نصب می کنند. در طراحی و ساخت مدل های تجاری – اداری، زیبایی اهمیت بالایی دارند و از همین رو لازم است در این حالت دستگاه باید فضای کمتری را اشغال کرده و میزان مصرف برق آن نیز کمتر شود. در برخی از مدل های تجاری-اداری می توان پرده هوا را به کویل های حرارتی نیز تجهیز نمود که برای فصل های سرد سال نیز مناسب است.
  • صنعتی: برای استفاده های صنعتی نیز لازم است تا پرده ها طراحی شوند و عموما به صورت اختصاصی انجام می گیرد. اندازه مدلهای صنعتی با توجه به محل نصب تعیین می گردد و میزان قدرت باد بر حسب نیاز متغیر است. به خاطر بزرگ بودن مدل های صنعتی و قدرت بالای آن ها، هزینه های مصرف انرژی بالاتری نسبت به مدل های تجاری و اداری دارند.