ظرفیت سرمایشی چیست
ظرفیت سرمایشی چیست؟

با آمدن فصل تابستان و گرم شدن هوا، بازار خرید و فروش سیستم های سرمایشی خصوصا کولرهای گازی، داکت اسپلیت، چیلر و … رونق پیدا می کند. افراد مختلف برای تامین این سیستم ها به مکان ها و وب سایت های مختلفی مراجعه می کنند تا بتوانند دستگاه مورد نیاز خود را پیدا کنند اما هنوز یک سوالات خیلی مهم درباره انتخاب دستگاه وجود دارد.

ظرفیت سرمایشی یکی از مهم ترین دغدغه های هر خریداری است، به این معنی که افراد تصور درستی درباره مساحت محیط و میزان قدرت دستگاه برای خنک کردن آن ندارند، از این رو ممکن است خریدهای نادرست این سیستم ها نیازهای واقعی مشتریان را فراهم نکند و صرفا فقط اتلاف هزینه باشد.

در این محتوا سعی می شود تا با بررسی ظرفیت سرمایشی و ارائه یک جدول راهنما به مخاطبان فروشگاه اینترنتی خانه تاسیسات کمک شود تا با درک بهتر از این نوع سیستم ها، انتخاب مناسب تری را داشته باشند.

فهرست مطالب:

 

 

خرید لوازم و تجهیزات تاسیسات ساختمانی

 

 

نحوه محاسبه ظرفیت سرمایشی

BUT چیست؟

BTU مخفف British Thermal Uni می باشد. و در واقع یک BTU مقدار انرژی استفاده شده برای گرم کردن یک پوند آب و افزایش یک درجه فارنهایتی دمای آن تعریف می شود. وقتی که تجهیزات گرمایشی مانند کوره و هیت پمپ ها و سایر دستگاه های سرمایشی و گرمایشی با هم مقایسه می شوند، دو عدد برای BTU آنها نوشته شده است.

عدد اول نشان دهنده انرژی ورودی به دستگاه در اثر سوختن سوخت (مانند گاز طبیعی) بوده و ظرفیت دستگاه را نشان می دهد و عدد دوم مقدار گرمای خروجی از دستگاه بوده و بیانگر میزان راندمان دستگاه است. در واقع بی یو تی در موارد زیر استفاده می شود:

 • بخاری
 • وسایل آشپزی
 • سوخت گرمایش
 • تجهیزات تهویه هوا
 • گرمایش آب گرم خورشیدی

هر بی تی یو چند وات است؟

تبدیل کردن واحد BTU به کیلووات یا وات امکان پذیر نیست چرا که بی تی یو واحد انرژی و کیلووات یا وات واحد توان می باشد. اما تبدیل واحد بی تی یو بر ساعت به وات امکان پذیر است. هر وات به اندازه ۳٫۴۱۲۱۴۲ بی تی یو بر ساعت BTU/hr بوده و با همین نسبت می توان آنها را به یکدیگر تبدیل نمود.

قیمت کولرگازی گرین

تبدیل BTU به cfm

به دلیل اینکه این دو واحد از یک جنس نیستند، لذا قابل تبدیل نیز نمی باشند. cfm واحد دبی جریان سیال است. اما در برخی از سیستم های سرمایشی مثل فن کویل ها، از واحد cfm برای پنل ها استفاده می شود. اما در صورتی که به جای cfm از cfm atm ( سی اف ام اتمسفر) استفاده شود، می توان گفت هر BTU/Hr برابر با ۰٫۰۰۶۱ cfm atm است.

تبدیل تن تبرید به BTU

هر یک تن تبرید معادل با ۱۲۰۰۰BTU/Hr و یا ۳٫۵ کیلو وات است. به عنوان مثال یک داکت اسپلیت ۳ تن تبرید، ظرفیتی برابر با ۳۶۰۰۰ BTU دارد.

نحوه محاسبه ظرفیت سرمایشی

همان طور که گفته شد، تعریف ظرفیت سرمایشی BTU واحد حرارتی بریتانیا (BTU) واحد سنجش بین المللی انرژی به شمار می رود. و منظور از یک BTU میزان حرارتی است که باعث می شود دمای یک پوند آب (معادل 0.453 کیلوگرم) به میزان یک درجه فارنهایت افزایش پیدا کند. در صنعت تولیدی سرمایش، گرمایش و تهویه مطبوع، یک BTU برابر با میزان حرارتی است که یک دستگاه کولر می تواند از یک اتاق در مدت زمان یک ساعت کاهش دهد.

با افزایش ظرفیت سرمایشی کولر، وزن و اندازه و قیمت آن نیز افزایش پیدا می کند. اهمیت بی یو تی یا همان ظرفیت سرمایشی در خرید سیستم های تهویه مطبوع بسیار مهم است. به بیانی ساده تر، زمانی که لازم است تا برای یک مکان، منزل مسکونی، دفتر، شرکت یا مکان های بسیار بزرگ تر سیستم سرمایشی خریداری شود، چند نکته بسیار ضروری را باید در نظر گرفت.

 

 • ابتدا این موضوع که دستگاه ها وظیفه خنک کردن چه مساحتی را دارند. اهمیت ظرفیت سرمایشی از آن جایی است که این امکان را فراهم کرده است که با توجه به یک لیست استاندارد، با توجه به متراژ محیط، دستگاه مناسب را پیشنهاد می دهد.
 • نکته بعدی که باید به آن توجه داشت، تعداد دستگاه های مورد نیاز برای محیط است. ممکن است یک دستگاه برای تامین سرمایش محیط کافی باشد اما با توجه به محدودیت هایی که آن محیط دارند، مانند آفتابخور بودن، قرار داشتن در دم در ورودی یا خروجی و … لازم باشد تا دو دستگاه با قدرت کمتر استفاده شود.
 • منظقه جغرافیایی نیز یکی دیگر از مولفه های مهم انتخاب این سیستم هاست که باید به آن توجه ویژه ای شود.

داکت اسپلیت وستن ایر قیمت

جدول راهنمای ظرفیت سرمایشی

با استفاده از این جدول راهنما می توان انتخاب بهتری در زمینه انتخاب و خرید این محصولات داشت. همچنین لازم است که به این نکته توجه شود که این راهنما به صروت تخمینی است. لازم است برای انتخاب صحیح و تامین میزان سرما و گرما در محیط مورد نظر از یک کارشناس و متخصص در این حوزه کمک گرفته شود.

تعداد دستگاه، ظرفیت سرمایشی و گرمایشی، برند، تامین برق لازم برای آن ها، نوع آب و هوا، میزان ساعت مصرف و استفاده از دستگاه و … از مهم ترین فاکتور های انتخاب این مجموعه از محصولات است. پیشنهاد می شود برای بالاتر بردن اطلاعات در این زمینه، علاوه بر این جدول، از محتواهای اختصاصی هر محصول نیز استفاده شود تا انتخاب محصول به شکل بهتری انجام شود.

همچنین داشتن یک راهنما به شکل جدول کمک می کند تا به صورت کلی یک ساختار از قدرت و تامین سرمایش برای محیط های مختلف به وجود بیاید. این جدول در 3 ستون با عنوان های اندازه اتاق، فوت مربع و ظرفیت سرمایشی طراحی شده است و مشخصات این محصولات را تا یک اتاق 40 در 40 متری مورد بررسی قرار گرفته است. با توجه به همین جدول می توان میزان و تعداد دستگاه ها را نیز محاسبه کرد.

اندازه اتاق فوت مربع ظرفیت سرمایشی
10* 15 150 تا حداکثر 5400
10* 20 200 6000
17* 20 340 8000
20* 20 400 9000
18* 25 450 10000
22* 25 550 12000
25* 30 750 14500
25* 34 850 16000
25* 40 1000 18000
35* 40 1400 24000
38* 40 1520 28500
40* 40 1600 32000

ملاحظات جدول

 • مکان های زیر به صورت حدودی است و بر اساس شرایط معمولی یک اتاق در آب و هوای معتدل ارائه شده است.
 • آشپزخانه استثنا است.به ظرفیت سرمایشی پیشنهادی، 4000 BTU اضافه شود.
 • برای سقف های بلند/پلان های غیرمعمول طبقات، ظرفیت سرمایشی کولرهای گازی، 10 درصد بیشتر در نظر گرفته شود.
 • در آب و هوا های گرمتر به 10 تا 20 درصد ظرفیت سرمایشی بیشتر، برای هر اتاق نسبت به میزان معمول در نظر گرفته شود.

 

اسپلیت قیمت

 

 

نتیجه گیری:

همان طور که گفته شد، یک بی یو تی مقدار انرژی استفاده شده برای گرم کردن یک پوند آب و افزایش یک درجه فارنهایتی دمای آن می باشد و به طور کلی برای محاسبه ظرفیت سرمایشی هر فضا بر حسب بی یو تی می بایست به مواردی همچون منطقه جغرافیایی، متراژ و ارتفاع سقف آن فضا، تعداد نفرات آن محیط،  تعداد دستگاه هایی که در آن فضا ایجاد گرما می کنند، عایق بندی دیواره و سقف، تلفات گرمایی از درب و پنجره ، میزان تابش نور خورشید توجه نمود.
به طور معمول این مقدار به وسیله نرم افزار انجام می شود اما به صورت تقربی و دستی نیز قابل محاسبه است به این صورت که برای هر متر مربع از فضا، حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ BTU و اگر محیط در معرض تابش مستقیم خورشید باشد، ۶۰۰ تا ۸۰۰ BTU به ازای هر متر مربع برای توان سرمایشی محیط در نظر گرفت