تفاوت بین منبع انبساط باز و بسته چیست
تفاوت بین منبع انبساط باز و بسته چیست؟

منابع انبساط باز و بسته زمانی وارد عمل می شود که تغییر ناخواسته آب به دلایل مختلف اتفاق بیفتد. با فعالیت این منابع این مشکل بر طرف شده و کنترل می شود. اما اینکه این دو منبع چه تفاوتی دارند و کاربردشان به صورت جداگانه چیست و چه ویژگی هایی دارند، در این مقاله به طور کامل بررسی شده است.

در فروشگاه اینترنتی خانه تاسیسات می توانید مشخصات فنی انواع مخازن انبساط را مشاهده و مقایسه نمایید و قبل از خرید مشاوره تخصصی رایگان داشته باشید.

 

فهرست مطالب:

 1. منبع انبساط چیست؟
 2. کاربرد منبع انبساط باز
 3. کاربرد منبع انبساط بسته
 4. فرق بین منبع انبساط باز و بسته

  خرید مخزن انبساط

منبع انبساط چیست؟

یکی از زیرساخت های مهم در کلیه سيستم های سرمایشی و گرمایشی مانند سیستم های گرمایشی و موتورخانه (با در نظر گرفتن مشعل، دیگ و …) منبع انبساط است. این منبع در سیستم هایی که آب نقش اصلی را در انتقال حرارت بر عهده دارد، مورد استفاده قرار می گیرد. در راستای عملکرد این نوع سیستم ها و در نتیجه تغییر دما و به دنبال آن تغییرات حجم آب موجب ایجاد فشار و بعضا وارد کردن خسارت به زیر ساخت های گرمایشی می شود. از همین رو لازم است تا برای مدیریت انبساط آب و ثابت نگه داشتن فشار سیستم و همچنین جلوگیری از خطرات ناشی از تغییر حجم آب، آب اضافی به انواع خاصی از منابع و مخازن در سیستم هدايت شود. این کار بسیار مهم بر عهده گونه ای از مخازن است که با نام منبع انبساط یا expansion tank شناخته می شوند. منابع انبساط به گروه اصلی باز و بسته تقسيم می شوند. البته باید توجه داشت که این منابع علاوه بر کنترل و جبران انبساط و انقباض آب، وظیفه آبگيری و تأمين فشار سيستم آن را نیز بر عهده دارند.

یکی از کاربرد های مهم منابع انبساط در سیستم های حرارت مرکزی با آب گرم است که از طریق شبکه لوله کشی این انتقال برقرار شده است. عدم پیش بینی این منابع در چنین سیستم هایی موجب تغییرات درجه حرارت و در نتیجه تغییرات حجم آب می شود که در ادامه نتایج مخرب آن می تواند موجب صدمات قابل توجهی به سیستم ساختمان شود. این افزایش حجم و فشار می تواند به لوله و اتصالات سیستم گرمایشی فشار وارد کرده و منجر به ترکیدگی و انفجار قسمت هایی مانند دیگ سیستم گرمایش ساختمان شود. از همین رو در جهت جلوگیری از چنین پیشامدی، شیر اطمینان سیستم گرمایش وارد عمل شده و قسمتی از آب را تخلیه می نماید تا فشار اعمال شده به میزان استاندارد کاهش پیدا کند. اما نکته قابل توجه در موقعیت، عدم اطمینان کافی به شیر اطمینان است. این شیرهای خروجی از دو جهت غیر قابل اطمینان هستنند:

 1. ممکن است این شیرها در اثر بروز مشکل فنی وارد عمل نشده و خطراتی ایجاد نماید.
 2. با باز شدن شیراطمینان، حجم قابل توجهی از آب گرم سیستم از بین می رود.

در این قسمت لزوم استفاده از منبع های انبساط کاملا مشخص می شود.

تفاوت بین منبع انبساط باز و بسته چیست

کاربرد منبع انبساط باز

به طور کلی مخزن های مدرن به وسیله یک دیافراگم پلاستیکی به دو قسمت تقسیم می شوند. این منابع انبساط، فضای لازم را برای افزایش حجم ناشی از انبساط آب فراهم می کنند و در نتیجه فشار سیستم را در یک مقدار تنظیم شده از سوی کاربر، به طور ثابت نگهداری می نماید. این مدل از مخزن ها در دو مدل باز و بسته موجود هستند. کاربرد اصلی منبع انبساط باز و بسته، ایجاد یک تعادل در هنگام تغییر ناخواسته حجم و یا فشار آب در گردش سیستم های حرارتی است.
مخزن انبساط باز به طور مستقیم با هوای آزاد در ارتباط است. در این مخزن، با فشار هوای وارد شده از بیرون، منجر به گردش مایعات شده و مایعات درون آن را به جریان می اندازد. منابع انبساط باز حتما می بایست در بالاترین ارتفاع از آخرین مبدل حرارتی در ساختمان نصب شود. مهم ترین دلیلی که سبب قرار دادن آن در بالا ترین نقطه از مبدل حرارتی شده است، کنترل بهتر فشار سیستم حرارتی و ایجاد تعادل در فشار کل سیستم است.
این نوع مخازن عموما بر روی پشت بام ها نصب می شوند تا با هوای آزاد در ارتباط باشند و بالاتر از آخرین مبدل حرارتی قرار داشته باشند. برای سیستم های گرمایشی با فشار کم، استفاده از این مخزن ها مناسب هستند. همچنین لازم است تا در مخزن تز تنظیم فشار هوای داخل سیستم به وسیله هوای بیرون از سیستم نیز استفاده شود. از دیگر ویژگی های این منابع،ساخت آن ها از ورق های گالوانیزه است که سبب می شود تا در زمستان به عنوان عایق عمل کنند. مدل باز دارای پنج لوله از قبیل لوله رفت و برگشت، لوله پرکن، لوله سرریز و لوله هواکش می باشد. فشار اعمال شده بر روی آن، به دلیل مجاورت با هوای آزاد یک اتمسفر است که اگر مخزن باز در ارتفاع مناسب قرار داده نشود، فشار مناسب ایجاد نخواهد شد و روند تخلیه انجام نمی شود.

 

خرید مخزن انبساط باز

کاربرد منبع انبساط بسته

در سیستم های حرارت مرکزی، هرگاه محل مناسب برای نصب منبع مدل باز، به دلایلی مختلفی چون، قسمت خاص، محدودیت فضا و یا بالاتر از دمای متناسب با فشار آن نباشد، از منبع انبساط بسته استفاده می کنند. در داخل این منبع، مخزنی پر از گاز تحت فشار و نیز قسمتی برای ورود آب تعبیه شده است که از طریق برقراری تعادل فشار بین آب و گاز تحت فشار، مقدار فشار آب تعیین می‌ گردد. با این شرایط، مخزن انبساط بسته، نیازی به نصب در ارتفاعی بالاتر از دیگ را ندارد و می توان آن را در موتورخانه و در نزدیکی دیگ (بر روی خروجی انبساط روی دیگ) قرار داد.
این نوع منابع، به دو صورت ساده و یا دیافراگمی تولید می شوند. نوع ساده آن ها، در تأسیسات حرارتی بزرگ با فشار و دمای کار بالا مورد استفاده قرار می گیرند و نوع دیافراگمی نیز در تأسیسات حرارتی کوچک به کار گرفته می شوند. این مخزن از یک استوانه فلزی ساخته شده است که در قسمت پایین آن آب و در قسمت بالا بر روی سطح آب قرار گرفته است. گاز ازت یا هوای فشرده نیز برای رساندن فشار منبع به فشار کار سیستم، عملکرد خود را انجام می دهد.

این نوع مخزن در داخل موتورخانه، روی قسمت مکش پمپ سیرکولاتور نصب می شوند. نکته قابل توجه در این مورد، هزینه پایین نصب و نگه داری منابع انبساط باز نسبت منابع انبساط بسته است. از همین رو در سیستم های گرمایشی مرکزی از منابع انبساط باز استفاده می شود. ضریب اطمینان این نوع مخزن ها بسیار بالا بوده به شکلی است که توان تحمل فشار های بالا را داشته و احتمال ترکیدگی و تخریب دیگ را به حداقل می رسانند. منبع انبساط باز به دلیل نداشتن شیراطمینان و سر ریز شدن آب در هنگام بالا رفتن فشار آب مطمئن تر از منبع انبساط بسته هستند، زیرا در مدل بسته، شاید گاهی شیر اطمینان به هر دلیل باز نشود و منبع امکان کنترل فشار را نداشته باشد.

خرید مخزن انبساط بسته

فرق بین منبع انبساط باز و بسته

انبساط باز:

 • معمولا از جنس ورق گالوانیزه تولید می شود.
 • دارای عایق می باشد به جهت جلوگیری از یخ زدن در زمستان.
 • پنج لوله از قبیل لوله رفت و برگشت، لوله پرکن، لوله سرریز و لوله هواکش  دارد.
 • محل نصب آن، اغلب بر روی پشت بام است و بالاتر از همه تجهیزات در هوای آزاد قرار می گیرد.
 • در صورتی که این مخزن، در ارتفاع مناسب قرار نگیرد، فشار مناسب ایجاد نشده و لذا هوای داخل آن تخلیه نمی شود.

انبساط بسته:

 • به دو صورت ساده و یا دیافراگمی ساخته می شوند.
 •  محل نصب آن ،داخل موتور خانه روی قسمت مکش پمپ سیرکولاتور می باشد.
 • نوع ساده آن  در تاسیسات حرارتی بزرگ با فشار و دمای کار بالا استفاده می شود و نوع دیافراگمی آن نیز در تاسیسات حرارتی کوچک.
 • تشکیل شده از، یک استوانه فلزی است که در قسمت پایین آن آب و در قسمت بالا بر روی سطح آب، گاز ازت یا هوای فشرده برای رساندن فشار منبع به فشار کار سیستم وجود دارد.
 • در سیستم های حرارت مرکزی، در صورتی که محل مناسب جهت نصب منبع مدل باز وجود نداشته باشد و یا درجه حرارت کار سیستم بالاتر از دمای متناسب با فشار آن باشد، به سراغ مدل بسته می روند.

خرید مخزن انبساط از فروشگاه خانه تاسیسات

امیدواریم مطالب ارائه شده مفید واقع شده باشد و توانسته باشید اطلاعاتی که در جستجوی آن بودید را به دست آورده باشید. و اما در صورتی که قصد خرید محصولی در حوزه تاسیسات ساختمانی دارید، خانه تاسیسات بهترین انتخاب است چرا که مرکز فروش انواع تجهیزات مربوط به تاسیسات ساختمانی است. این فروشگاه اینترنتی، در واقع مرکز تخصصی فروش انواع  تجهیزات گرمایشی و سرمایشی ،تجهیزات استخر،سونا و جکوزی و تمامی تجهیزات مربوط به تصفیه آب و هوا و … می باشد. در این فروشگاه می توانید انواع و اقسام مدل ها از برندهای مختلف موجود در بازار را مشاهده نمایید. در ضمن،  تمامی اطلاعات فنی لازم برای هر محصول ثبت شده است و به راحتی میتوانید اطلاعات لازم از هر محصول را کسب نمایید. در ضمن امکان مقایسه چند محصول نیز فراهم شده است.
برای خرید می توانید با متخصصان و مشاوران مجموعه تماس بگیرید یا گفتگوی آنلاین داشته باشید و مشاوره رایگان و تخصصی قبل از خرید داشته باشید. در این صورت می توانید بهترین مدل را از میان بهترین برندهای بازار با توجه به بودجه ای که برای خرید در نظر گرفته اید، انتخاب و خرید نمایید.