سختی گیر رزینی چیست؟
سختی گیر رزینی چیست؟

سختی گیر رزینی چیست و چه کاربردی دارد؟

آب سالم یکی از مهم ترین نیازهای اولیه انسان است که لازم است تامین شود. یکی از مهم ترین فاکتور های سالم بودن آب، نرم بودن آب و یا به عبارت بهتر عدم سختی آب است. از این رو لازم است تا قبل از استفاده از آب، حتما فرآیند نرم سازی و گرفتن سختی آب طی شود. استفاده از سختی گیر یا همان دستگاه رسوب گیر، کمک می کند تا برخی از ناخالصی ها و املاح موجود در آب گرفته شوند و آب با کیفیت تر و سالم تری را وارد لوله نماید. در این محتوا سعی شده است تا با معرفی و بررسی سخت گیر رزینی، مزایا و فواید این سیستم مورد توجه قرار بگیرد. مطالعه این محتوا کمک می کند تا مخاطبان فروشگاه خانه تاسیسات، با داشتن اطلاعات کافی، اقدام به انتخاب و تصمیم گیری برای خرید نمایند.

کاربرد سختی گیر رزینی

سختی گیر های رزینی یکی از پرکاربردترین و رایج ترین انواع سختی گیر در بازار ایران است. این سیستم ها را نیز با نام های سختی گیر مکانیکی، تبادل یونی و همچنین رسوب گیر رزینی نیز معرفی می کنند. یکی از مهم ترین عوامل رسوب، املاح موجود در آب مانند کلسیم و منیزیم است که باعث تشکیل رسوب و ایجاد گرفتگی در تاسیسات و دستگاه های مختلف می شود. از سوی دیگر یکی از بهترین راهکارهای مقابله با این مشکل، استفاده از سختی گیر سبب می شود تا مواد معدنی از آب گرفته شود و یا امکان ته نشین شدن آنها فراهم نشود. این کار با استفاده از دستگاه سختی گیر رزینی و فرآیند تبادل یون ها و همچنین به کارگیری برخی از روش های دیگر قابل اجرا است. در سختی گیرهای رزینی، در واکنش نرم کردن آب از تبادل یونی استفاده می کنند.

این دستگاه ها در واقع اقدام به تعویض یون های منیزیم و کلسیم موجود در آب با سایر یون هاست. برای نمونه، این سیستم سدیم را به پتاسیم تبدیل می کند، یون های مبدل به شکل نمک سدیم یا پتاسیم در مخزن مبدل یونی افزوده می گردند. این موضوع سبب می شود که املاح موجود در آب خاصیت رسوب کنندگی خود را از دست داده و آب سخت به آب نرم تبدیل گردد. در این دستگاه ها، با عبور دادن آب سخت و دارای املاح از میان لایه های دانه های رزین با فشار بالا، نوعی تصفیه آب و حذف رسوبات انجام می شود. جنس بدنه این دستگاه از فلز و یا فایبرگلاس ساخته شده است.

استفاده از سختی گیرهای رزینی کمک می کند تا علاوه بر بالارفتن کیفیت آب مصرفی، عمر سیستم های آبی نیز طولانی شود و عملکرد بهتری داشته باشند. از دستگاه سختی گیر در مصارف مختلفی استفاده می شود مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • استفاده برای سختی گیر آب مورد نیاز برج های خنک کننده و سیستم های سرمایش
 • حذف سختی آب چاه، حذق سختی آب های سطحی،حذف سختی آب لب شور
 • استفاده جهت نرم کردن آب دیگ های بخار و مبدل های حرارتی
 • استفاده در فرآیند اسمز معکوس و یا سیستم دیونیزه
 • جلوگیری از رسوب‌گذاری در دستگاه‌های گران قیمت
 • استفاده در خشکشویی ها و رستوران های بزرگ
 • نرم کردن آب مصرفی صنایع رنگسازی و رنگرزی
 • حفاظت از عناصر انتقال حرارت و نازل اسپری
 • پیشگیری از گرفتگی لوله‌های انتقال آب
 • سختی گیری آب آشامیدنی
 • تولید آب با درجه خلوص بالا
 • بویلر و راکتور و آب جبرانی
 • تولید آب با درجه خلوص بالا

سختی گیر رزینی چیست و چه کاربردی دارد؟

معرفی انواع سختی گیر رزینی

رزین سختی گیرها دارای ظرفیت های محدود هستند و پیش از آنکه ظرفیت رزین ها اشباع شود، باید عملیات احیا سازی یا به عبارتی دیگر BackWash انجام شود. در فرآیند بکواش با استفاده از محلول کلرید سدیم یا همان نمک متبلور، رزین کاتیونی با محلول نمک شستشو داده شده و با بازیافتن خاصیت سختی گیری خود، دوباره احیا می شود. سختی گیرهای رزینی با توجه به کاربردشان نوع کارکردشان به سه دسته کلی دستی، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک تقسیم بندی شده است:

 • دستی

در تمامی سیستم های سختی گیر رزینی لازم است که به صورت دوره ای رزین شسته شده و شستشوی معکوس (back wash) صورت بگیرد تا از رسوب مواد معدنی سخت جلوگیری گردد. در این مدل، عملیات احیای رزین به صورت دستی و به وسیله شیر دستی انجام می پذیرد. البته امروزه استفاده از شیر دستی در سایزهای بزرگ دستگاه سختی گیر به کار گرفته شده اند و در سختی گیرهای مجهز به شیر دستی کلیه مراحل توسط اپراتور انجام می گیرد. بزرگ ترین مشکل شیرهای دستی در مکش نمک آنها است.

 • نیمه اتوماتیک

مدل دیگر دستگاه سختی گیر با شیر نیمه اتوماتیک هستند. شیر نیمه اتوماتیک در مدل های مختلف و در سایز های 3/4 و 1 و 2 روی سیستم ها نصب شده اند و فرآیند فیلتراسیون و سختی گیری را مدیریت می کنند. این نوع شیرها قابلیت تنظیم در سه حالت به صورت دستی را دارا هستند. اپراتور با آزمایش سختی آب زمان احیاء را تشخیص داده و شیر را در حالت بکواش قرار می دهد.

 • تمام اتوماتیک

در این مدل، فرآیند احیا رزین به صورت کاملا خودکار انجام می گردد و نیازی به اپراتور ندارد. تفاوت سختی گیر تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک در نوع شیر کنترلی نصب شده روی دستگاه می باشد. شیرهای تمام اتوماتیک در مدل های متفاوت و در سایز های 3/4 و 1 و 2 طراحی و عرضه شده اند. شیرهای اتوماتیک می توانند فرآیند نرم سازی آب و تانجام فیلتر برحسب زمان و یا حجم آب عبوری کنترل نماید. شیرهای اتوماتیک سختی گیر معمولاً هر 8 ساعت یکبار عمل احیا را انجام می دهند. مدت زمان هر شیر قابل تنظیم بوده و بر اساس دلخواه قابل تنظیم هستند. باید به این نکته توجه کرد که اگر مدت زمان احیا خیلی طولانی گردد، باعث کم شدن عمر مفید رزین ها می گردد و دیگر کارایی قبلی را ندارند.