هواساز چیست؟ قسمت دوم

اهمیت استفاده از انواع هواسازها در فصول مختلف کاملا مشهود است، به گونه ای که می توان گفت که هوای مناسب و تامین دمای مورد نیاز محیط، یکی از مهم ترین ویژگی ها در ساخت وساز پروژه ها به شمار می رود. از همین رو دستگاه هایی که در این محیط ها قرار می دهند نیز مهم است زیرا در بسیاری از مراکزی که ساخته می شوند، عدم توجه به این استانداردهای تامین هوا، سبب می شود تا کیفیت استقبال افراد از محیط های مختلف چه در قالب مسکونی و چه در قالب تجاری پایین بیاید. در بخش دوم محتوای هواساز چیست به معرفی بخش های مختلف این دستگا‌ه‌ها پرداخته شده است و آگاهی از این موارد می توان تا میزان زیادی در انتخاب دستگاه و شرکت های مجری تاثیرگذار باشد.

بیشتر بدانید:

هواساز چیست و چگونه کار می کند؟ قسمت اول

معرفی بخش های مختلف هواسازها

دمپر و فن برگشت AHU

AHU برگشتی در ساده ترین شکل خود فقط یک فن و دمپر در داخل دارد. فن هوا را از اطراف ساختمان به داخل می کشد و سپس آن را به بیرون از ساختمان هل می دهد. دمپر در خروجی محفظه ahu قرار دارد و با خاموش شدن AHU بسته می شود.

واحد انتقال هوا کویل فراست

اگر در قسمت از کشور هستید که دارای آب و هوای سرد است و دمای هوا به نقطه انجماد یا نزدیک به آن می رسد. احتمالا نیاز به یک پیش گرمکن در ورودی هوا احساس می شود که معمولا یک بخاری برقی است. وقتی هوای بیرون به حدود 6*c (42.8F) رسید، بخاری روشن می شود و هوا را گرم می کند تا از اجزای داخل در برابر یخ زدگی محافظت کند. در غیر این صورت ممکن است کویل های گرمایش و سرمایش داخل منجمد شده و آنها را بترکاند.

واحد کنترل رطوبت هوا

در مورد کنترل رطوبت، برخی از ساختمان ها نیاز به کنترل رطوبت هوایی دارند که به ساختمان وارد می کنند. قرار دادن یک سنسور رطوبت در خروجی منبع تغذیه AHU کمک می کند تا رطوبت هوای عرضه شده را اندازه گیری کردد، این همچنین دارای یک نقطه تنظیم برای مقدار رطوبتی است که باید در هوا وجود داشته باشد. اگر میزان رطوبت هوا کمتر از این مقدار باشد، باید با استفاده از یک مرطوب کننده رطوبت را به هوا وارد کنیم، این معمولا یکی از آخرین موارد در AHU است. این دستگاه تهویه مطبوع، معمولاً یا بخار اضافه می کند یا غبار آب را به هوا می پاشد. در بسیاری از کشورهای اروپایی، واحدهای رطوبت خود را خاموش کرده‌اند یا برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی آن‌ها را حذف کرده‌اند. اگرچه آنها هنوز برای مکان هایی مانند فروشگاه های اسناد و اتاق های کامپیوتر بسیار مهم هستند.

 

رطوبت زدایی با استفاده از کویل خنک کننده – نحوه عملکرد واحدهای انتقال هوا

اگر هوا خیلی مرطوب باشد، می توان آن را از طریق کویل خنک کننده کاهش داد. همانطور که هوا به کویل خنک کننده برخورد می کند، سطح سرد باعث می شود رطوبت داخل هوا متراکم شود و از بین برود، بخش تخلیه در زیر کویل خنک کننده پیدا خواهید کرد تا آب را گرفته و تخلیه کند. از سیم پیچ خنک کننده می توان برای کاهش بیشتر رطوبت با حذف گرمای بیشتر استفاده کرد، اما البته این باعث کاهش دمای هوا به زیر نقطه تنظیم منبع می شود، اگر این اتفاق افتاد، سیم پیچ گرمایشی را نیز می توان برای بازگرداندن دما روشن کرد که این کار بسیار انرژی بر است.

بازیابی انرژی

اگر منبع تغذیه و استخراج AHU در نواحی مختلف قرار دارد، یک راه معمول برای بازیابی مقداری از انرژی حرارتی استفاده از یک سیم پیچ است. این از یک سیم پیچ در هر دو AHU تغذیه و برگشت استفاده می کند که از طریق لوله کشی به هم متصل می شوند. یک پمپ آب را بین این دو به گردش در می آورد. این گرمای تلف شده را از عصاره AHU دریافت می کند و آن را به منبع AHU اضافه می نماید. این امر باعث کاهش تقاضای گرمایش کویل گرمایشی می شود که دمای هوای بیرون کمتر از دمای تعیین شده عرضه باشد و دمای هوای برگشتی بالاتر از نقطه تنظیم باشد، در غیر این صورت گرما به اتمسفر دفع می شود. بنابراین ما به یک سنسور دمای هوا در AHU برگشتی در ورودی نیاز خواهیم داشت و احتمالاً سنسورهای دمای هوا را بعد از سیم پیچ برگشتی و همچنین قبل از ورودی هوای تازه خواهیم داشت. اینها برای کنترل پمپ و همچنین اندازه گیری اثربخشی استفاده خواهند شد. از آنجایی که پمپ برق مصرف می کند، روشن کردن آن فقط در صورتی مقرون به صرفه است که انرژی ذخیره شده بیشتر از مصرف پمپ باشد.

اکونومایزر هوا چیست؟

روش دیگری که بسیار رایج است و با آن روبرو خواهیم شد، این است که یک کانال بین اگزوز و ورودی هوای تازه قرار گیرد. این اجازه می دهد تا مقداری از هوای خروجی دوباره به ورودی هوای تازه بازگردانده شود تا تقاضای گرمایش یا سرمایش را جبران کند. انجام این کار ایمن و سالم است، اما باید اطمینان حاصل شود که هوای خروجی مقدار CO2 پایینی دارد، بنابراین برای نظارت بر آن به تعدادی سنسور Co2 نیاز داریم. اگر سطح Co2 خیلی زیاد باشد، هوا نمی تواند دوباره مورد استفاده قرار بگیرد، دمپر اختلاط بسته می شود و تمام هوای برگشتی از ساختمان دفع می شود.

هنگامی که این بخش در در حالت چرخش است، دمپرهای اصلی ورودی و خروجی در این راه اندازی به طور کامل بسته نمی شوند زیرا هنوز به حداقل مقدار هوای تازه برای ورود به ساختمان نیاز است. اگر هوای برگشتی گرمتر از هوای بیرون باشد، می توان در زمستان از آن استفاده کرد و اگر هوای برگشتی نسبت به دمای هوای بیرون خنک تر از هوای بیرون باشد، می توان از آن در تابستان استفاده نمود، بنابراین به دمای هوا نیز نیاز داریم. حسگرها در ورودی، بازگشت و درست پس از منطقه اختلاط. برخی از ساختمان ها به 100% هوای تازه نیاز دارند، بنابراین نمی توان از این استراتژی در همه جا استفاده کرد، قوانین و مقررات محلی این را دیکته می کنند.

چرخ حرارتی AHU

یکی دیگر از تغییراتی که ممکن است با آن روبرو شویم، چرخ حرارتی است. این بخش در AHU های فشرده جدیدتر بسیار رایج است. این از یک چرخ چرخان بزرگ استفاده می کند که نیمی از آن در جریان هوای خروجی و نیمی از آن در ورودی هوای تازه قرار می گیرد. چرخ با حرکت یک موتور القایی کوچک به چرخش در می‌آید و در حین چرخش، گرمای ناخواسته را از جریان اگزوز گرفته و آن را به مواد چرخ‌ها جذب می‌کند. سپس چرخ به سمت جریان ورودی هوای تازه می چرخد، این هوا در دمای پایین تری نسبت به جریان خروجی است، بنابراین گرما از چرخ و به جریان هوای تازه منتقل می شود که بدیهی است این جریان هوای ورودی را گرم می کند و بنابراین تقاضا را کاهش می دهد. کویل گرمایش این بسیار موثر است اما مقداری هوا از اگزوز به جریان هوای تازه نشت می کند، بنابراین نمی توان از آن در همه ساختمان ها استفاده کرد.

مبدل حرارتی صفحه ای AHU

نسخه دیگری که ممکن است با آن روبرو شویم مبدل حرارتی صفحه هوا است. این کار از ورقه های نازک فلزی برای جدا کردن دو جریان هوا استفاده می کند تا به هیچ وجه با هم تماس پیدا نکنند یا با هم مخلوط نشوند، اختلاف دمایی بین دو جریان هوا باعث می شود گرما از جریان اگزوز داغ از طریق دیواره های فلزی منتقل شود. مبدل حرارتی و به جریان ورودی سرد.