کولر آبی سلولزی چیست؟

کولر آبی سلولزی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

اگر قصد خرید کولر را دارید، این مقاله تا حد امکان می تواند به سوالات شما در رابطه با کولر آبی پاسخ دهد. اینکه کولر آبی سلولزی چیست؟ چه ویژگی هایی دارد؟ تفاوت آن با کولر آبی های دیگر موجود در بازار چیست؟

معرفی کولر آبی سلولزی

همه ما با کولر آبی های پوشالی و چگونگی عملکرد آن آشنا هستیم. اما مدل جدیدی روانه بازار شده که عملکردی مشابه این کولرها را دارد و تنها تفاوت آنها با مدل های قدیمی، استفاده از پدهای سلولزی به جای پوشال است. کولر آبی های جدید با استفاده از پدهای سلولزی، آب را جذب می کنند و با سیستم پیشرفته ای که دارند، شروع به تولید باد خنک می کنند. این کولرها طوری طراحی شده اند که ذرات معلق را جذب و از ورود هرگونه آلودگی از طریق کانال جلوگیری می نمایند.

لازم به ذکر است که این پدها مقاومت بالایی در برابر تجزیه شدن و فاسد شدن دارند. این پدها که از جنس سلولز ساخته شده اند در واقع به صورت ورقه‌های نازک و موج‌داری هستند که خاصیت رطوبت پذیری بسیار بالایی دارند. علت استفاده از پد به جای پوشال در این دستگاه ها به این دلیل است که پدها به علت خاصیت جذب بالایی که دارند، به سرعت مرطوب شده در نتیجه اتفاقی که می افتد این است که با عبور هوای گرم و خشک از پد، انرژی گرمایی با رطوبت موجود در آن مبادله شده و با فرآیند تبخیر سازی، هوایی بسیار خنک تولید می شود.

ویژگی‌های کولر آبی سلولزی چیست؟

  • دارای بازدهی بالا و همچنین کاهش مصرف برق
  • عدم جذب و نفوذ هر گونه آلودگی و میکروب و باکتری
  • استفاده از جدیدترین قطعات در ساخت آن جهت داشتن عملکرد بهتر
  • استفاده از پد به جای پوشال و امکان جذب بالای آب و خنک سازی سریع فضا و حفظ آن
  • تنطیم میزان باد خنک با توجه به ظرفیت و اندازه فضا با استفاده از از قطعات تهویه و ترموستات هوشمند

تقاوت کولر آبی سلولزی با پوشالی

  • پوشال‌ها سالیانه باید تعویض گردند تا راندمان کار کولر کاهش نیابد. در کنار معایبی که این کولر دارد، قیمت آن بسیار مناسب است و تقریبا جز انواع کولرهایی است که همیشه در بازار وجود دارد و می‌توان خریداری کرد.
  • هوای خروجی در مدل های سلولزی عاری از هر گونه آلاینده‌ای است و نیاز به تعویض سالیانه پد ندارد (تعویض هر چهار سال یک بار)
  • پوشالها با دارا بودن بافتی بسیار نامتراکم، امکان از هم گسیختگی بالایی دارند که منجر به سوزش چشم و تنفس می شوند. که با وجود پدها در کولرهای آبی سلولزی، این مشکل بر طرف شده است.
  • با وجود سطح ناهمواری که پوشال ها دارند،آب به صورت یکنواخت در آن نفوذ نمیکند، در نتیجه با انباشت آب در برخی از نقاط، سبب ایجاد باکتری و میکروب می شود. اما پدها، قادرند آب را به صورت یکنواخت جذب کرده و با افزایش راندمان سبب ایجاد هوای خنک شده و از تجمع آب و ایجاد آلودگی نیز جلوگیری می نمایند.

نکاتی درباره خرید کولر آبی

یکی از مهم‌ترین نکاتی که هنگام خرید کولر آبی باید به آن توجه کنید، این است که در بازار ایران کولرهای آبی با توان‌های مختلفی وجود دارد و از رایج‌ترین انواع کولر می‌توان به توان ۵، ۷ و ۱۲ هزار اشاره کرد. منظور از توان کولر میزان قدرت مکش و دمش کولر آبی برای ایجاد باد خنک است. حال هرچه میزان توان موتور کولر آبی بالاتر باشد، قدرت مکیدن آن نیز بالا رفته و در نتیجه میزان سرمای بسیار زیادی وارد فضا می‌شود.
و اما یکی دیگر از نکات مهم این است که اگر بتوانید به کولر آبی منزل و یا محل کار خود رسیدگی کامل داشته باشید و سالیانه پوشال آن را تعویض کنید و یا تعمیرات آن را به موقع انجام دهید، راندمان کار کولر آبی بالا رفته و عمر آن بیشتر می‌شود.

نتیجه گیری:

شما عزیزان می توانید با مقایسه این دو نوع کولر آبی، آنها را با شرایط و بودجه ای که برای خرید در نظر گرفته اید، تطبیق دهید. اما همان طور که در این مقاله نیز مطالعه نمودید، مدل های سلولزی مزایای بیشتری نسبت به مدل پوشالی دارند و می توان با استفاده از آن در هوای گرم تابستان، هوای خنک و عاری از هر گونه آلودگی را تجربه نمود.