نحوه عملکرد داکت اسپلیت
داکت اسپلیت چیست و چگونه کار می کند؟

عموم مردم با دستگاه های تهویه مطبوع مانند کولر گازی و چیلر آشنا هستند که بسته به موقعیت و شرایط ساختمان می توان از آنها استفاده نمود. یکی از تجهیزاتی که در این زمینه کمتر شناخته شده است داکت اسپلیت است. این قبیل تجهیزات در بازار به دلیل جای کمی که اشغال می کنند، بسیار محبوب هستند و کیفیت عملکرد آنها نیز بسته به نیاز محیطی و برند مورد نظر شما می تواند به مراتب بهتر از کولرگازی باشد.

این دستگاه‌ها از دو یونیت داخلی و خارجی استفاده می کنند که با لوله های مسی به یکدیگر متصل شده و وظیفه تأمین سرمایش یا گرمایش را بر عهده می گیرند. به طور خلاصه، یونیت داخلی وظیفه ارتباط با فضای ساختمان و یونیت خارجی مسئولیت هدایت گرما یا سرمای اضافی به بیرون از آن را بر عهده دارد. داکت اسپلیت ها در مقایسه با رادیاتور، راندمان گرمایش بالاتر و نسبت به چیلرها مصرف برق کمتری دارند و استقلال آنها نسبت به تاسیسات مرکزی برتری قابل توجهی به این دستگاه ها می بخشد.

معرفی انواع داکت اسپلیت

داکت اسپلیتها از نظر نحوه عملکرد به دو دسته عادی و اینورتر تقسیم می شوند. عامل اصلی تفاوت میان این دو محصول، کمپرسور مورد استفاده است. نوع عادی دستگاهی است که دارای کمپرسور on و off است. این کمپرسورها تنها قابلیت خاموش و روشن دارند و هیچ گونه ارتباطی با محیط یا تقاضای کاربر برقرار نمی کنند. اما کمپرسورهای اینورتر قادرند بسته به ظرفیت مورد تقاضا در محیط کار، دور کارکرد سیستم را تغییر دهند و به این ترتیب علاوه بر تأمین نیاز مورد نظر از مصرف بیش از حد برق و استهلاک دستگاه جلوگیری کنند.
گرچه کمپرسورهای اینورتر به مراتب تجهیزات پیشرفته تری نسبت به انواع عادی هستند، اما باید توجه داشته باشید که این برتری از طریق قیمت بالاتر آنها توجیه می شود. در واقع داکت اسپلیتهای اینورتر نسبت به همتایان عادی خود به مراتب هزینه خرید بیشتری دارند، اما در درازمدت صرفه جویی انرژی و هزینه های تعمیر و نگهداری کمتری ارائه می کنند.

عملکرد داکت اسپلیت ها

ساختار و نحوه عملکرد داکت اسپلیت‌ها

این دستگاه ها از فرایندی موسوم به سیکل تبرید تراکمی برای تأمین نیاز بهره می برند. این فرایند از طریق یک یونیت خارجی (کمپرسور و کندانسور) و یک یونیت داخلی (هواساز) انجام می گیرد.
به طور خلاصه، فرایند سیکل تبرید تراکمی شامل دو مرحله می شود:

در مرحله اول مبرد مورد استفاده در دستگاه (که اکثر اوقات یک گاز است) وارد کمپرسور شده و پس از افزایش فشار و دما در این قسمت، به کندانسور هدایت می شود. کندانسور گرمای مبرد را استخراج کرده و چون در معرض هوای باز قرار دارد، آن را به بیرون از ساختمان می فرستد. سپس مبرد به سمت شیر انبساط حرکت می کند و آنجا فشار خود را از دست می دهد.

در مرحله دوم سیستم مبرد را به یونیت داخلی می فرستد. در داخل اواپراتور یونیت داخلی، این ماده با گرماگیری از هوا باعث خنک کاری می شود و سپس به سمت کمپرسور بازگردانده می شود.
در صورتی که در فصل زمستان بخواهید از این دستگاه به جای سرما، گرما تولید کنید، می توانید با نصب یک هیت پمپ در مدار و جا به جا کردن وظایف اواپراتور و کندانسور، گرمایش محیطی را تأمین نمایید. به عبارت دیگر داکت اسپلیت قادر است هم گرمایش و هم سرمایش تولید کند.

مزایا و معایب خرید داکت اسپلیت

مهمترین مزیت این سیستم ها عملکرد بهینه و عمر بسیار بالای آنها، به خصوص در نمونه های اینورتر است.آنها یک ساختمان را به صورت کامل هوادهی می کنند، بنابراین نیازی به کانال کشی به تک تک اتاق ها وجود ندارد. همچنین این تجهیزات قادرند هم سرمایش و هم گرمایش را بدون نیاز به تاسیسات مرکزی فراهم کنند. هزینه راه اندازی آن تقریباً نصف هزینه نصب چیلر و مینی چیلرهاست و نسبت به کولرگازی هم راندمان عملکردی مناسب تری دارد.

اما این دستگاه بی اشکال هم نیست. مهمترین ایراد آن صدای فراوانی است که یونیت داخلی تولید می کند. یونیت داخلی در اکثر انواع آن، در سقف کار گذاشته می شود و صدای تولیدی آن باعث می شود که همواره در ساختمان نویز ثابتی داشته باشید. به جز این موضوع، مصرف برق این تجهیزات هم نسبت به چیلرها بیشتر است.
به طور کلی، این دستگاه ها برای ساختمان هایی که توانایی کانال کشی وسیع یا راه اندازی سیستم مرکزی وجود ندارد، گزینه بسیار مناسبی است و به راحتی قادر است انواع نیازهای سرمایش و گرمایش در این حالت را رفع نماید.

 نتیجه گیری:

داکت اسپلیتها نوعی از تجهیزات تهویه مطبوع هستند. این ادوات بدون نیاز به کانال کشی گسترده و با توانایی هم دماسازی تمامی اتاق های ساختمان، قادرند در تولید سرما و گرما (به شرط افزودن هیت پمپ) تمامی نیازهای موجود را رفع کنند. با وجود ظرفیت بالا و استهلاک و هزینه راه اندازی پایین، صدای آنها می تواند برای ساکنین آزاردهنده باشد و مصرف انرژی بالاتری هم نسبت به چیلرها دارند.
ما در خانه تاسیسات به عنوان مشاوران صادق و همراهان همیشگی هموطنان عزیز، تلاش کرده ایم که بهترین مشاوره بسته به شرایط را در اختیار شما قرار دهیم و در همین راستا داکت اسپلیتهایی با بالاترین سطح کیفیت در فروشگاه ما در دسترس است که به شما کمک می کند تا بسته به نیازهای خود بهترین انتخاب را داشته باشید.