رادیاتور برقی چیست
شوفاژ برقی یا رادیاتور برقی چیست؟

تنوع در تولیدات سیستم های گرمایشی سبب شده است تا حجم بالایی از تنوع در بین این صنعت به وجود بیاید و شرکت های با استفاده از منابع مختلف انرژی مانند برق، گاز و … دستگاه های جدید خود را به بازار عرضه نمایند و با توجه به نوع نیاز بازار آن ها را به روز نمایند. یکی از این محصولات شوفاژ برقی است که با داشتن ویژگی هایی چون عدم نیاز به پکیج یا موتورخانه، استفاده از انرژی برق، قابل حمل و نقل بودن و … مورد توجه کاربران قرار گرفته است. در این محتوا تلاش شده است تا ضمن معرفی این محصول، به بررسی مزایا و معایب آن پرداخته و از تمامی ابعاد این سیستم به آن پرداخته شود. این سیستم برای مناطقی که دسترسی به گاز یا آب ندارند، گزینه مناسبی است و می توان تنها با تامین، از گرمای آن بهره مند شد و سرمای زمستانی را به هوای دلچسب بهاری تبدیل نمود.

شوفاژ برقی چیست؟

نوعی سیستم گرمایشی است که با داشتن ساختمانی کاملا شبیه به مدل های معمولی خانگی به هیچ پکیجی یا موتورخانه ای احتیاج ندارد و با استفاده از برق، تولید انرژی گرمایی می کند. همچنین این دستگاه های عموما متحرک هستند و از ان ها می توان در هر جایی که نیاز باشد استفاده کرد. این سیستم ها عموما یک روغن مخصوص در داخل خود دارند که توسط المنت گرم می شوند. این روغن نیازی به تعویض وحتی هواگیری ندارد و در هر زمانی از سال فقط کافی است که آن ها را روشن نمود و از گرمای آن استفاده کرد. قدرت این نوع دستگاه بسیار کمتر از مدل های آبی است و برای محیط های بزرگ اصلا کارایی ندارند. برای راه اندازی مدل های برقی تنها کافی است تا دو شاخه آن را به برق زد و از آن جایی که این سیستم ها نیازی به لوله کشی و زیرسازی ندارند به راحتی می توان از آن ها استفاده کرد.

شوفاژ برقی چیست

شوفاژ برقی بهتر است یا پکیج و رادیاتور؟

به دلیل عدم نیاز به زیرساخت های تاسیساتی وسیله ای ارزان تر به شمار می رود اما از سوی دیگر به دلیلی عدم مناسب بودن آن برای استفاه در محیط های بزرگ، شاید در هر جایی قابل استفاده نباشد. بهتر است قبل از خرید از نیاز دقیق خود کاملا آگاه باشید، زیرا نمونه های گازی این دستگاه برای بسیاری از شهرهای ایران مناسبترند زیرا هزینه گاز در کشور بسیار کمتر از برق است اما از سوی دیگر نیز هنوز هم در برخی از ماطق دسترسی به گاز به راحتی ممکن نیست و وجود برق سبب می شود تا رادیاتورهای برقی گزینه بهتری برای تامین گرما باشد. از لحاظ مسایل زیست محیطی نیز مدل های برقی به علت تولید دود و دی اکسید کربن، یک سیستم گرمایش پاک محسوب می شود. جنس این سیستم های نیز معمولا از آلومینیوم هستند و از لحاظ قیمت برای خریداران به صرفه اند. در ضمن بعد از طلا، نقره و مس بیشترین میزان رسانش را آلومینیوم دارد که استفاده از این مواد می تواند در کارایی بهتر این سیستم کمک نماید. تعداد پره ها نیز مختلف است و می توان بنا به متراژ فضا از مدل هایی با پره های بیشتر انتخاب نمود. همچنین باید در نظر داشت که با افزایش پره ها، برق مصرفی نیز افزایش پیدا می کند. همچنین این دستگاه دارای امنیت بسیاری بالایی است.

کاربرد رادیاتور برقی

با توجه به این که این سیستم با برق کار می کند، امکان استفاده دایم از این سیستم ها مساوری با پرداخت قبض های سرسام آور در سر ماه است اما در صورتی که مجبور به استفاده از آن باشید، چاره ای وجود ندارد. از این سیستم می تون در جاهایی که لوله کشی گاز نشده، یا مجهز به سیستم پکیج و یا بخاری نیست، در کشورها یا مناطقی که هزینه برق از گاز مقرون به صرفه تر است و از برق برای گرم نمودن و پخت غذا نیز استفاده می شود، کمک گرفت. همچنین ایت دستگاه ها، قابلیت تنظیم دما را دارد. به واسطه ترموستات داخل سیستم، می توان درجه حرارت دستگاه را تنظیم کرد. به گونه ای که در صورت بالا رفتن دما، ترموستات وارد عمل شده و کنترل دما را بر عهده می گیرد یا سیستم را قطع می کند. میزان مصرف برق این مدلها در حدود ۲ تا ۳ کیلو وات در ساعت است که البته با توجه به تعداد پره و حجم آن متغیر است. با این حال از این سیستم ها به خاطر هزینه بالای برق نمی توان به شکل مستمر استفاده نمود.

مزایا و معایب شوفاژ برقی

اطلاع داشتن از مزایا و معایب هر دستگاهی بر کیفیت و نوع استفاده آن تاثیر می گذارد. از مزایای این سیستم ها می توان به موضوعاتی چون سرویس و نگهداری ارزان، نصب راحت، امکان خشک کردن البسه و یا حوله به شکل محدود، کاربری آسان، تنوع در اندازه، سازگاری با محیط زیست، عدم نیاز به زیرساخت های تاسیساتی، جا به جایی راحت و امکان استفاده در هر محیطی، وجود دائمی مایع یا روغن در دستگاه، عدم نیاز به هواگیری و … اشاره نمود.
اما با این حال، این سیستم ها، مشکلات منحصر به فرد خود را نیز دارند که آزار صدای فن در بعضی از مدل های فن دار، کم بودن توان و عملکرد گرمایش نسبت به رادیاتورهای سیستم حرارت مرکزی، مصرف و هزینه زیاد انرژی، نیاز به سیستم های قوی برق، مناسب نبودن برای استفاده در برق کشی های قدیمی و … از جمله آن ها هستند.