کلکتور موتورخانه چیست؟
کلکتور موتورخانه چیست؟

موتورخانه ها اجزای متعددی دارند و هر کدام از این اجزا ویژگی ها، انواع و وظیفه خاصی را در این سیستم بر عهده دارند. از آنجایی که با یک سیستم مرکزی با هدف بسیار مهم روبرو هستیم، کم اهمیت تلقی کردن اجزای مذکور کر درستی نیست. هر کدام از این قطعات وظیفه ای حیاتی را در سیستم حرارت مرکزی بر عهده دارند و یکی از راه هایی که می توانید در هزینه های تعمیر و نگهداری موتورخانه صرفه جویی کنید، آشنا شدن با این وظایف و ویژگی های اصلی این تجهیزات است. یکی از ادوات مورد نظر که در موتورخانه نقش قابل توجهی بر عهده دارد اما کمتر اهمیت این نقش به چشم می آید، کلکتور است. در این مطلب تلاش می کنیم به طور خلاصه اما جامع به مشخصات و وظیفه آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

 

فهرست مطالب:

  1. کلکتور موتورخانه چیست؟ و وظیفه ی آن
  2. چرا باید از کلکتور موتور خانه استفاده کنیم؟
  3. مزیت استفاده از کلکتور موتورخانه

کلکتور موتورخانه چیست؟ و وظیفه ی آن

در نگاه اول کلکتور به نظر نوعی اتصال فلزی با قطر مشخص می رسد که از یک طرف دارای یک مسیر و در طرف دیگر خود دارای چندین انشعاب است. هر موتورخانه به دو عدد از این ادوات مجهز است که یکی در خروجی آب گرم به سمت ساختمان و دیگری در ورودی آب برگشتی به موتورخانه نصب شده است. به طور کلی وظیفه آن یکدست کردن توزیع آب گرم در طبقات و واحدهای گوناگون از یک طرف و مدیریت دبی جریان برگشتی از آنها در سمت دیگر است.
کلکتورها جایگزین طرح قدیمی سیستم حرارت مرکزی شده اند که در آن دو لوله بزرگ و موازی به عنوان مسیر رفت و برگشت آب به کار می رفت. این سیستم دچار نقص های جدی بود که برخی از آنها شامل کاهش شدید فشار آب در ساختمان ها با تعداد طبقات بالا، احتمال بالای آسیب دیدگی انشعاب اصلی در ورودی و خروجی از موتورخانه به خاطر شدت فشار، اتلاف حرارت و تحمیل هزینه های اضافی به سازنده ساختمان به خاطر پیچیدگی غیرضروری سیستم لوله کشی می باشد. در ادامه به این موضوع می پردازیم که چه مزیت هایی در استفاده از این قطعه وجود دارد و چرا نباید آن را نادیده بگیریم.

 

کلکتور موتورخانه چیست؟ و وظیفه ی آن

چرا باید از کلکتور موتور خانه استفاده کنیم؟

بخشی از مزیت های استفاده از این اتصال به نقش آن در کاهش هزینه های لوله کشی در هنگام ساخت و ساز و بخش دیگر به اثری که بر کیفیت مصرف آب در سطح ساختمان می گذارد، مربوط می شوند. گاهی اوقات مزیت مذکور هم در هنگام ساخت به کمک شما می آید و هم در مدت زمان استفاده، به این شکل که به بهینه سازی شبکه آبرسانی کمک کرده و هزینه های تعمیر و نگهداری را پایین می آورد. پس به طور کلی می توان آن را بخشی پایه و بدیهی از یک سیستم حرارت مرکزی به حساب آورد.

مزیت استفاده از کلکتور موتورخانه

  1. یکسان سازی توزیع آب گرم در سطح ساختمان
  2.  پایین آوردن هزینه های نصب از طریق کاهش طول شبکه لوله کشی
  3. کاهش اتلاف حرارت تنظیم فشار آب در هنگام انتقال آن به واحدهای مختلف
  4. افزایش سرعت توزیع و جمع آوری آب گرم در شبکه
  5. فراهم کردن قابلیت تنظیم فشار آب برای هر واحد به طور مجزا
  6. تسهیل دسترسی به لوله های انتقال آب

آیا دسته بندی خاصی برای این محصول وجود دارد؟

گرچه از نظر جنس با مدل های مختلف برنجی، مسی و گالوانیزه روبرو هستیم، اما به طور کلی دسته بندی پیچیده ای برای این محصول در نظر گرفته نمی شود و در اکثر مواقع این تعداد انشعاب است که تعیین کننده محصول مورد نظر شماست. برای مثال اکثراً تولیدکنندگان بین 5 تا 8 انشعاب را برای کلکتورها در نظر می گیرند، گرچه مدل هایی با تعداد بیشتر هم یافت می شود. با این وجود باید در نظر داشته باشید که حد معینی برای این تعداد وجود دارد و در مقادیر انشعاب بیش از حد بالا، کنترل فشار از دست این قطعه خارج می شود و با اختلاف فشار قابل توجه بین واحدهای گوناگون روبرو خواهید شد.

نتیجه گیری:

در این مطلب تلاش کردیم به بررسی کلکتورها در سیستم حرارت مرکزی ساختمان بپردازیم و ویژگی ها و هدف از استفاده از آن را به بحث بگذاریم. امیدواریم آشنایی با این قطعه بتواند به شما کمک کند که در هنگام تعمیر و نگهداری موتورخانه خود با مشکلات کمتری روبرو شوید و درک بهتری از نحوه عملکرد سیستم داشته باشید.