هواساز هایژنیک چیست؟
هواساز هایژنیک چیست؟

هواسازها یکی از تجهیزات تهویه مطبوع هستند که در ساختمان هایی با کاربری های متفاوت در کنار دستگاه هایی مانند چیلر، بویلر و VRF به کار می روند. آنها عملکرد تولید گرمایش یا سرمایش ندارند و صرفاً حرارت یا برودت تولیدی را در فضاهای گوناگون تحت مدیریتشان توزیع می کنند. به همین دلیل بیشتر اوقات حضور آنها در محیط های بزرگ مانند بیمارستان ها، کارخانه ها و کارگاه های صنعتی مشاهده می شود.
اما اگر با این ادوات سر و کار داشته باشید یا قصد تهیه آنها را برای ساختمان خود داشته باشید، حتماً با اصطلاح هواساز هایژنیک هم روبرو شده اید. در این مطلب این عبارت را به بحث می گذاریم تا متوجه شویم معنای آن چیست و چرا پیشنهاد می شود به جای مدل های عادی از آنها بهره برداری کنیم. با ما همراه باشید.

 

فهرست مطالب:

  1. مشخصات هواساز هایژنیک
  2. تفاوت هواساز هایژنیک و معمولی
  3. ویژگی های هواسازهای هایژنیک

مشخصات هواساز هایژنیک

مدل هایی که با نام هایژنیک در بازار شناخته می شوند، از نظر ساختاری شباهت های فراوانی با مدل های معمولی دارند. عبارت هایژنیک اما به معنی بهداشتی است و وجه تسمیه آن هم به این واقعیت برمی گردد که در این مدل ها تلاش شده است تا حد امکان آلودگی هوای محیط گرفته شود. این کار بسته به مدل با کیفیت های متفاوتی صورت می گیرد، اما پاکسازی 99.99% هم در میان ادوات مشاهده شده است که باعث می شود این تجهیزات برای آزمایشگاه ها، بیمارستان ها، کارخانه های صنایع غذایی، دیتا سنترها، تولیدکنندگان نیمه هادی ها و تجهیزات الکترونیک و برخی از دیگر مشاغل حساس به آلودگی ایده آل باشند.
نحوه عملکرد آن در بین اکثر مدل های موجود در بازار بدین گونه است که هوای تازه بیرون توسط فن به داخل دستگاه مکیده شده و پس از عبور از روی سطوح مختلف و متعدد بسترهای فیلتراسیون، هوا تمیز و از انواع ویروس و میکروب پاکسازی می‌شود و در نهایت در صورت نیاز و بسته به محیط، می توان با گذراندن آن از سطح کویل سرمایشی یا گرمایشی دمای آن را کاهش یا افزایش داد. بسته به شرایط مورد نیاز، مشخصات هوای خروجی از هواساز از جمله دبی، دما، رطوبت و تعداد ذرات می‌توان متغیر باشد که در انتخاب دستگاه می ‌بایست مورد نظر قرار گیرد.

مشخصات هواساز هایژنیک 

تفاوت هواساز هایژنیک و معمولی

این دستگاه از سه قسمت عمده فیلتر باکس، کویل سکشن و فن باکس تشکیل شده است. قسمتی که بیشتر از همه تفاوت آن با مدل های معمولی را برجسته می کند فیلتر باکس است. فیلتراسیون در این نوع دستگاه، برخلاف دیگر مدل ها، طی چندین مرحله صورت می گیرد که حداقل شامل سه مرحله می شود. مرحله اول شامل گرفتن مواد جامد درشت به کمک فیلتر مشبک، مرحله بعد گرفتن عمده آلودگی به کمک فیلتر کیسه ای و در نهایت به کارگیری فیلترهای هپا و اولپا در مرحله نهایی است که در نتیجه این فعالیت همه ذرات با قطر بیشتر از 0.3 میکرون از هوا جذب می شوند.
تفاوت دیگر جنس بدنه است. بدنه این دستگاه ها از استیل یکدست و با کیفیت ساخته می شود تا از پوسیدگی و فرسایش و در نتیجه ورود این ذرات پوسیدگی به هوا جلوگیری گردد. تمام اجزای غیرفلزی در سیستم به شیوه ای طراحی و جانمایی می شوند که کلونی های میکروارگانیسم قادر نباشند از آنها برای بستر تشکیل استفاده کنند. در نهایت، اطمینان حاصل می شود که هیچ ماده شیمیایی خطرناکی برای انسان در اتصالات داخلی استفاده نشده باشد. تمام این موارد از طریق استانداردهای بین المللی مخصوص (مانند EN 1886) تحت کنترل قرار می گیرد. این حجم از مشخصات برتر و توجه به جزئیات (با تمام محدودیت هایی که به دنبال دارند)، به وضوح نشان می دهد چرا این ادوات نسبت به همتایان عادی خود قیمت بالاتری دارند.

ویژگی های هواسازهای هایژنیک

اگر بخواهیم به طور خلاصه ویژگی های اصلی این نوع از تجهیزات و دستگاه های تهویه هوا را بیان کنیم، باید بگوییم:

  1. فیلتراسیون هوا در حداقل سه مرحله برای جذب آلاینده ها، میکروب ها و ویروس ها تا سقف 99.99%
  2. بدنه استیل ضد زنگ برای جلوگیری از ورود زنگ فلز به داخل هوای محیط
  3. استفاده از اتصالات پلی آمیدی برای درزگیری و اتصال اجزای چهارچوب به یکدیگر
  4. طراحی ویژه اجزای داخلی و حتی گوشه ها و کنج ها برای جلوگیری از تجمع کلونی های میروارگانیسم و توده های آلاینده
  5. در نظر گرفتن سینی درین اختصاصی برای استخراج رطوبت اضافی هوا
  6. به کارگیری لامپ های UV در پایین دست کویل ها به همراه رفلکتورها برای جلوگیری از رشد و تکثیر قارچ ها، انگل ها و باکتری ها
  7. استفاده از فن سانتریفیوژ بکوارد در مقایسه با فن های فوروارد مورد استفاده در مدل های معمولی

نتیجه گیری

در این مطلب به بررسی تعریف هواسازهای هایژنیک و ویژگی های اصلی آنها پرداختیم و بحث کردیم که چرا این ادوات با مدل های معمولی تفاوت دارند. اطلاع داشتن از چنین موضوعاتی علاوه بر اینکه می تواند در هنگام خرید به کار شما بیاید، بلکه در هنگام نیاز به تعمیر هم می تواند کمک شایانی به پیدا کردن یک متخصص مناسب نماید. امیدواریم به اشتراک گذاشتن این اطلاعات با شما توانسته باشد این اهداف را برآورده کند و مسیر را برایتان هموارتر نماید.