مشعل صنعتی چیست؟
مشعل صنعتی چیست؟

مشعل نوعی وسیله مکانیکی محسوب می شود که با ترکیب هوا و سوخت هایی مانند گازوئیل، گاز و مازوت، توان تبدیل انرژی سوخت به انرژی حرارتی را دارد و به همین دلیل این سیستم ها از اصلی ترین تجهیزات گرمایشی و موتورخانه و یکی از زیرساخت های مهم تاسیساتی، در کنار نمونه ساختمانی و خانگی هستند. مدل های صنعتی آن نیز به دلیل استفاده خاصشان خصوصا در کوره های صنعتی، بسیار کاربرد دارند و جزو سیستم های بسیار مهمی در این حوزه به شمار می روند. عموما به دلیل ساختار درست و نوع سوخت مصرفی، این محصولات را به شکل کلی به دو مدل تقسیم بندی می کنند. داشتن اطلاعات درباره این نوع کالاها می تواند در انتخاب محصول مورد نظر و همچنین تامین نیاز اصلی مجموعه هایی که به این دستگاه نیاز دارند، بسیار کمک نماید. از سوی دیگر نیز این محصول را می توان به نوعی استراتژیک دانست زیرا بخش زیادی از کوره های فعال کشور برای پخت آجر و سرامیک و … از این مدل محصولات استفاده می نمایند و این مواد جزو مصالح مهم ساخت و ساز در کشور هستند. برای شناخت بیشتر این محصول همراه بمانید.

فهرست مطالب:

 1. انواع مشعلهای صنعتی
 2. کاربرد مشعلهای صنعتی

 

مشعل

انواع مشعل صنعتی

از پرکاربردترین انواع این محصول می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مشعلهای سرعت بالا، سرعت متوسط، شعله مسطح و رادیانت تیوب
 2. در نوع دیگری از تقسیم بندی بر نوع سوخت می توان به مشعل گازی، گازوئیلی، مازوت سوز، چندگانه سوز و دوگانه سوز نیز اشاره کرد که با توجه به نوع نیاز هر صنعتی از آن استفاده می شود.
 3. از لحاظ نوع کارکرد نیز، تقسیم بندی های اختصاصی وجود دارد که با توجه به نوع فعالیت آن ها، در سه دسته تک مرحله، دو مرحله و مدولار طبقه بندی می شوند.
 4.  برای نمونه های صنعتی فاکتور های دیگری مانند سیستم تامین هوا، سیستم تامین سوخت، سیستم های ایمنی، اجزای الکترونیکی، اجزای مکانیکی و سری احتراق نیز اهمیت دارد و باید حتما قبل از خرید و استفاده مورد بررسی کارشناس فنی مجموعه یا مشاور قرار بگیرد.

قطعا تنوع محصول سبب شده است تا برای انتخاب و بهره مندی از مزیت های این نوع زیرساخت ها، دست کارفرمایان باز باشد و با توجه به شرایط تامین سوخت و نیاز مورد نظر، با استنفاده از کارشناسان مجرب خود، از این سیستم ها بهره مندی حداکثری داشته باشند.

کاربرد مشعل های صنعتی

 1. مهم ترین بخش استفاده از این دستگاه ها، در کوره های پخت سرامیک و آجر و صنایع وابسته به شمار می رود و تمامی حرفه هایی که نیاز به انرژی حرارتی زیادی دارند. مهم ترین مزیت استفاده از این سیستم ها در کوره ها، می توان به نگهداری آسان و مقرون به صرفه آن ها اشاره نمود.
 2. ضروری است تا به این موضوع نیز توجه شود که اساسا هر کدام از این مدل سیستم ها با توجه به مشخصات فنی که دارند برای فعالیتی اختصاصی در نظر گرفته شده اند و از همین رو تنوع زیادی در این حوزه به چشم می خورد. اما نباید از مزیت های عمومی غافل شد.
 3. مهم ترین کاری که مشعلها انجام می دهند، قابلیت کارکرد آن ها تا دمای 1200 درجه سانتی گراد است که این گونه دستگاه عموما از سوخت مصرفی مایع و گاز استفاده می نمایند. هم چنین سیستم آن ها به گونه ای است که پمپ سوخت پاش مایع در آن ها به کار نرفته که تمایز مهمی را با دیگر سیستم ها اجاد نموده است
 4. برای توضیح یک خطی این دستگاه ها، باید گفت که تامین گرمایش اصلی ترین موضوع برای این نوع وسیله بوده و رایج ترین کاربرد آن ها در موتورخانه ها و ایجاد شعله در بویلرها و کوره هستند. با این تفاسیر اما افرادی که به فکر راه اندازی خط تولید هایی هستند که نیاز به گرمای زیاد دارند، حتما لازم است تا بخشی از تحقیقات خود برای شروع و راه اندازی پروژه حتما اطلاعات مناسب و کاربردی از انواع این سیستم ها داشته باشند تا خط تولیدی داشته باشند که ضمن تامین نیاز ها، مصرف سوخت مناسب، کارایی بسیار بالا و عمری طولانی داشته باشند.
 5. همچنین ساختمان بسیار بزرگ یا مجموعه های بزرگ نیز باید بتوانند نگرش صحیحی از نیاز های خود داشته باشند تا بتوانند گرمای مورد نیاز خود را از طریق موتورخانه تامین نمایند و زیرساختی قوی را برای مجموعه فراهم نمایند.

 نتیجه گیری:

در این مقاله با مشعل صنعتی و انواع و کاربرد آنها آشنا شدید که امیدواریم مطالب ارائه شده، برای شما مفید بوده باشد. در صورتی که قصد خرید این نوع از تجهیزات را داشته و قبل از خرید نیاز به مشاوره دارید، خانه تاسیسات به عنوان یکی از بزرگترین وب سایت های حوزه تاسیسات ساختمانی، افتخار دارد تا به شما در انتخاب درست و اصولی و مقرون به صرفه، با توجه به نیاز و نوع کارکرد، بودجه اختصاصی و … کمک نماید. بدین منظو میتوانید با مراجعه به صفحه تماس با ما و دریافت اطلاعات تماس، با این مجموعه تماس حاصل فرمایید.