شیر فشارشکن چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
شیر فشار شکن چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

در مدارهای هیدرولیکی یا پنوماتیکی انتقال سیال، اغلب برای اطمینان از عملکرد صحیح و دائمی سیستم از پمپهایی استفاده می شود که توان عملکردی بالاتری نسبت به نیاز واقعی آن دارند. این موضوع با فرسودگی و بالا بردن عمر مفید مدار ارتباط دارد، به این شکل که اگر در درازمدت پمپ به خاطر کار بیش از حد ضعیف شد همچنان بتواند نیازهای مدار را رفع کند.

با این وجود، چنین ساختاری به راحتی می تواند به اجزای مختلف موجود در سیستم آسیب برساند و باید تحت کنترل قرار بگیرد. به جز این، با معضل دیگری هم روبرو هستیم و آن تغییرات فشار پس از پمپاژ نمودنش است. در پیچ و خم لوله کشی ها و ادوات سر راه سیال، فشار آن دچار تغییرات فراوانی می شود و برای قابل پیشبینی نگه داشتن مدار، لازم است که فشار سیال در داخل آن ثابت بماند. این دو مورد زمینه ساز استفاده از شیرهای فشارشکن شده است.

فهرست مطالب:

 

شیر فشارشکن چیست

این تجهیزات همان طور که از نام آنها پیداست، اغلب برای پایین آوردن فشار در سیستم سیال محور به کار می روند و اهمیت فراوانی برای سلامت و عمر بالای ادوات درگیر دارند. این نوع شیرها رابطه مستقیمی با عملکرد مانومترهای هیدرولیک دارند که اندازه گیر فشار سیال عبوری هستند. مانومتر فشار را اندازه گیری می کند و در صورتی که نیاز باشد، به کمک شیر می توان با سیال درگیر شد. فشار سیال ورودی از این طریق کنترل شده و اکثر مواقع میزان آن در هنگام خروج از شیر کاهش می یابد.

اکثر مواقع، شیرهای فشار شکن در نزدیکی کنتورهای آب بعد از انشعاب از لوله اصلی آب شهر نصب می گردند تا فشارهای بسیار بالا و تغییرات آن ها را تحت کنترل دربیاورند. در آنها یک پیچ مخصوص تنظیم تعبیه شده است که به کمک آن می توان میزان فشار خروجی را تنظیم کرد یا آن را به حالت ثابت درآورد.

پمپ و بوستر پمپ قیمت و خرید

معرفی انواع شیر فشار شکن

این تجهیزات به دو شکل تقسیم بندی می شوند: نوع سیال و نحوه کارکرد.

از نظر نوع سیال ما دو نوع مختلف داریم:

 • هیدرولیک: طبیعتاً نوع سیال در این سیستم آب است. یک اهرم دستی به شیر متصل می شود و جریان را کنترل می کند. این نوع شیرها که در صنایع سیمان، خودروسازی، فولاد و… کاربرد فراوانی دارند، در بازار به وفور یافت شده و ادوات شایعی هستند.
 •  پنوماتیک: در این مدل با هوا سر و کار داریم که از نام آن هم مشخص است. صنایع کشاورزی، صنایع چوب و صنایع غذایی مهمترین موارد مصرف آنها هستند. این مدل ها اغلب قطعات جانبی متعددی مانند سنسور، پوزیشنر و کنترلر دارند که به کمک آنها افت فشار شدیدی به وجود می آورند.

معرفی انواع شیر فشارشکن

 

از نظر نحوه کارکرد، دو نوع شیر فشارشکن داریم:

 • عملکرد مستقیم: در این نوع، فشار بخار خروجی از قطعه به قسمت پایینی دیافراگم تعبیه شده در داخل آن فشار وارد می کند و یک فنر نیز نیروی اضافی به سمت پایین را تأمین می نماید. این دو نیرو در جهت مخالف سیال تعیین کننده چگونگی باز و بسته شدن ورودی های قطعه است.
 • پایلوت دار: اکثراً در سیستم هایی با تنظیم دقیق فشار کاربرد داشته و دارای دو نوع دیافراگمی و پیستونی هستند. به طور کلی این نوع شیرها حساسیت بالایی دارند و برای نرخ جریان های بالا و کنترل ثابت به کار می روند. تجهیزات تهویه مطبوع، آبیاری و ساختمان سازی مهمترین موارد استفاده از این نوع هستند.

مزایا و معایب شیر فشار شکن

همانند بسیاری از قطعات دیگر مورد استفاده در ساختمان ها و سیستم های مختلف هیدرولیکی و پنوماتیکی، این ادوات هم مزایا و معایب خاص خود را دارند که باید هنگام خرید به آنها توجه کنید تا بهترین تصمیم را بگیرید.
مهمترین مزایای این نوع تجهیزات عبارتست از:

 • طراحی آنها ساده بوده و در نتیجه تعمیر و نگهداری آسانی هم دارد.
 • هزینه تولید آنها پایین است.
 • نیازی به نیروی خارجی برای کنترل فشار نیست.
 • نشتی کاهش می یابد.
 • عمر سیستم و عملکرد آن بهبود می یابد.

مهمترین معایب استفاده از این نوع تجهیزات عبارتست از:

 • هر گونه آلودگی در داخل یا خارج از شیر می تواند عملکرد آن را به شدت تحت تأثیر قرار دهد. برای مثال، یکی از الزامات استفاده از این ادوات قرار دادن یک فیلتر اضافی قبل از ورودی است تا از وارد شدن ذرات معلق و مواد اضافی به داخل قطعه جلوگیری شود.
 • رگولاتورهای سیستم کار سختی برای کنترل عملکرد قطعه در افت فشار شدید دارند، چون محیط دیگر قادر نیست قدرت عملکردی کافی را برای آنها فراهم کند. به طور کلی رگولاتورها رابطه خوبی با این نوع تجهیزات برقرار نمی کنند و مجموعه عملکرد این دو قطعه در کنار یکدیگر از نظر کیفی محل بحث است.