علت گرم نشدن آب پکیج چیست
علت گرم نشدن آب پکیج چیست؟( قسمت اول)

سرد شدن هوا و نیاز به تامین آب گرم برای رادیاتور ها و استفاده از حمام، نیاز های حیاتی هر واحد مسکونی به شمار می رود که در صورتی که تحت تاثیر عوامل مختلف قرار بگیرد، زندگی را به کل مختل می کند. یکی از مشکلاتی که می تواند آسایش هر خانواده ای را از بین ببرد، سرد شدن آب پکیج است که بنا به عواملی مختلفی ممکن است روی دهد. نداشتن آب گرم در سرمای زمستان و احساس سرما در روز های پاییزی، تنها بخش کوچکی از این مشکلات است که استفاده از آب گرم برای رفع نیاز های بهداشتی و تامین حرارت مکان را با اختلا همراه می کند و ممکن است حتی منجر به بیمار شدن و یا سرماخوردگی اعضای خانواده شود. در این محتوا به بررسی تمامی عواملی که در به وجود آمدن این مشکل دخیل هستند، اشاره شده است تا پس از خواندن این مقاله، بتوان به شکل ضمنی به حل مشکل پرداخت و از بخش زیادی از هزینه هایی که ممکن است بر خانواده تحمیل شود، کاست.

دلایل گرم نشدن آب پکیج دیواری

گرم نشدن آب می تواند دلایلی مختلفی داشته باشد که در ادامه به آن ها پرداخته خواهد شد:

 

دلایل گرم نشدن آب پکیج دیواری

خرابی فلوسویچ

در اکثر سیستم ها، در زمان مصرف آب گرم، یک نشانگر شروع به چشمک زدن می نماید و یا در برخی مدل های دیگر، یک علامت شبیه به شیر آب در صفحه نمایشگر چشمک می‌زند. عدم عملکرد مناسب این قسمت، احتمالا به دلیل خرابی فلوسویچ یا فلومتر سیستم است. ضرورت دارد که بدانید کارکرد اصلی فلوسویچ یا فلومتر برای تشخیص باز و بسته شدن آب گرم مصرفی است. در صروتی که مشکل از این قطعه باشد، می توان با سیم های آن را اتصال کوتاه برقرار نمود و در صورتی که پکیج روشن شد، فلوسویچ خراب است. توصیه می شود تا برای تعویض این قطعه از یک سرویس کار کمک بگیرید.

خرابی سنسور دما NTC

با باز شدن آب، قطعه ای به‌نام فلوسویچ، این حالت را تشخیص می‌دهد و در صورتی که دمای آب کمتر از میزان تنظیم شده بر روی برد باشد، بلافاصله بعد از آن روشن خواهد شد. مهم ترین وظیفه قطعه NTC یا همان سنسور دما، تشخیص دمای آب است. از این رو اگر سنسور دما خراب شده باشد و عملکرد خود را ایفا نکند، دمای اشتباه به برد ارسال می شود. این اتفاق در حالی است که سیستم به خطا حس می کند که آب گرم است و اقدام به گرم کردن آب نمی نماید و کماکان آب سرد می ماند. از این رو معمولا تعمیرکاران برای چک کردن سالم بودن سنسور دما از یک روش متداول استفاده می کنند. ابتدا پکیج را خاموش نموده و دو سر یک اهم متر را به دو سر سنسور دما متصل می کنند و سپس از طریق شعله غیر مستقیم اقدام به افزایش دمای NTC می نمایند. مقاوت در دمای ۲۵ درجه باید حدود ۱۰ کیلو اهم باشد. با افزایش دما این مقدار اهم باید کاهش پیدا می کند. همچنین اگر عدد روی یک اهم خاص گیر کرده باشد و یا اهم صفر را نشان می‌دهد، نشان می دهد که سنسور دما معیوب است. لازم است تا در صورت خراب بودن قطعه، اقدام به تغییر قطعه نمایید.

خرابی شیر سه طرفه موتوری

همانطور که می دانید، پکیجها تک مبدل، شیر سه طرفه موتوری ندارند و از این رو معمولا در این سیستم ها از دو مبدل استفاده می کنند. در صورتی که شیر معیوب باشد و یا به دلیلی خرابی باز و بسته نشود، حتی اگر مشعل هم شعله بگیرد، به دلیل اینکه آب گرم وارد مبدل ثانویه نمی‌شود، آب را گرم نخواهد کرد. برای تشخیص خرابی شیر سه طرفه موتوری، راه حلهای مختلفی دارد که می توان به این موضوع اشاره نمود. قبل از شروع حتما از برق 220 ولت AC شیر سه طرفه موتوری اطمینان حاصل شده و برای شروع عملکرد، سیستم را در حالت زمستانه قرار داده، سپس محرک شیر موتوری را باز نموده و آب گرم را باز نمایید. از این موضوع که زبانه های آن به‌درستی حرکت می‌کنند، اطمینان حاصل نموده و در صورت نیاز آن را باز کرده و شستشو داده تا رسوبات آن برطرف گردد. با توجه به اینکه شیر سه طرفه موتوری، درون آب داغ مدار گرمایش قرار دارد و نوع پلاستیکی آن با این وجود استحکام کمتری دارد. اما مزیت اصلی نمونه پلاستیکی به دلیل رسوب پذیری و ته نشست کمتر آن، در مقایسه با نوع برنجی آن است.

خرابی سوپاپ بای پاس

قطعه سوپاپ بای پاس در شرایط خاص کاربرد دارد و برای زمان های که مسیر گرمایش با افت فشار زیاد مواجه می‌شود و یا به طور کلی مسدود می شود،در راستای کم کردن فشار به پمپ دستگاه، سوپاپ بای پس در مدار تعبیه شده تا مسیر رفت و برگشت مدار گرمایش را به هم متصل نموده و روند گردش آب به شکل بهتری انجام شود. زمانی که سوپاپ بای پاس، حالت خود را از دست داده و باز بماند، همواره مقداری از آب مدار گرمایش در مسیر سوپاپ اطمینان چرخش کرده و همین امر موجب می‌شود که آبگرم مصرفی دمای مطلوبی نداشته باشد و مصرف کنندگان آب سرد را در سیستم داشته باشند. برای تعویض سوپاپ بای پس در هر نوع دستگاهی، سوپاپ بای پاس را باز نموده و لوله مسی که درون قرار دارد را تمیز نمایید. لازم است به این نکته توجه شود که در بیشتر مدل ها دو مبدل، به جای مسیر بای پاس از مبدل ثانویه دستگاه استفاده می‌شود که باید به این موضوع توجه نمود.