علت گرم نشدن آب پکیج چیست؟ (قسمت دوم)
علت گرم نشدن آب پکیج چیست؟ (قسمت دوم)

آب گرم از مهم ترین نیازهای زندگی هر خانواده به شمار می رود که از با استفاده از سیستم های گرمایشی تامین می شود. یکی از این سیستم ها پکیج ها هستند که همواره وظیفه تامین گرمای آب و رادیاتور را بر عهده دارند. اما همانند بسیاری از سیستم ها، این دستگاه ها نیز مشکل پیدا می کنند و نیاز دارند تا در اسرع وقت عیب یابی شوند و از وقوع هزینه های سنگین و تعویض قطعات اصلی آن پیشگیری شود. یکی از مشکلاتی که عمدتا برای این نوع از سیستم ها رخ می دهد، گرم نشدن آب است که بنا به دلایلی مختلفی اتفاق می افتد. برای بررسی و رفع این مشکلات، محتوایی کاربردی نگارش و در دو قسمت ارائه شده است. پیشنهاد می شود تا قبل از خواندن ادامه این محتوا، بخش اول آن را مطالعه نموده تا با خواندن بخش دوم، تسلط کاملی درباره این موضوع اتفاق بیفتد و بتوان به راحتی مشکلات را به شکل شخصی و یا به کمک سرویس کار حل نمود.

بیشتر بخوانید:

علت گرم نشدن آب پکیج چیست؟( قسمت اول)

علل گرم نشدن آب پکیج

  • یکی دیگر از عواملی که شاید زیاد جدی گرفته نمی شود، طولانی بودن لوله کشی های یک مکان است که سبب سرد شدن آب می شود و سیستم نمی تواند عملکرد مناسبی داشته باشد زیرا به شکل طبیعی در طول مسیر دمای آب کاهش می‌یابد.
  • یکی از علل زیرساختی گرم نشدن آب، وقوع پدیده ای است به‌نام کوپل بودن مدار آبگرم و آب سرد ساختمان است. این اصطلاح زمانی استفاده می شود که در مسیر آب سرد ساختمان به مسیر آب گرم راه پیدا کرده و لازم است در این مواقع حتما از یک تکنسین مجرب کمک گرفته شود.
  • بالا بودن دبی آب سرد ورودی ، موضوع دیگری است که سبب می شود تا دمای آب سرد به اندازه کافی بالا نرود و آب گرم نشود. پایین بودن بیش از اندازه دمای آب سرد ورودی، از دیگر علل سرد شدن آب است.
  • همچنین باید توجه داشت که مشکلاتی غیر مستقیم نیز مانند پایین بودن فشار گاز و موارد دیگری نظیر، کم بودن ارتفاع شعله مشعل، کوچک بودن قطر لوله گاز و… نیز می توانند به شکل غیر مستقیم بر این موضوع تاثیر می گذارند که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد.

 علل گرم نشدن آب پکیج

رفع عیب گرم نشدن آب پکیج

  • قبل از شروع به استفاده از سیستم های گرمایشی، پیشنهاد می شود تا حتما دفترچه راهنمای آن به طور کامل خوانده شود. زیرا عواملی دیگری نیز وجود دارد که مانع از گرم شدن آب می شود و در نتیجه سبب ایجاد مشکل برای ساکنان می شود. عدم انتقال گرما به آب می تواند به دلیل کم بودن شعله باشد. زیرا در برخی موارد کم بودن فشار و یا گرفتگی و یا خرابی در قسمت گرم کننده، سبب کاهش فشار و از کار افتادن سیستم می شود.
  • رسوب گرفتن مبدل نیز یکی دیگر از مشکلاتی است که عملکرد دستگاه را با مشکل روبرو می نماید و امکان گرم شدن آب را نمی دهد. برای حل این مشکل می توان با استفاده از سیستم های دیگری مانند نصب رسوب گیر از این مشکل پیشگیری نمود. البته توجه داشته باشید که باید هر دو سال یکبار رسوب زدایی دستگاه حتما مد نظر قرار بگیرد. همچنین این امکان نیز وجود دارد تا با نصب نوعی فیلتر رسوب گیر در مسیر جریان آب در لوله‌های ورودی پکیج در جلوگیری از رسوب گرفتگی و مشکلاتی مثل روشن نشدن و گرم نشدن آب به شکل کاملا موثری جلوگیری کرد که انجام این کار می تواند تا میزان زیادی عمر دستگاه را طولانی تر نماید.
  • کمبود فشار آب از دیگر عواملی است که مانع از ورود آب کافی و در نتیجه گرم شدن آن می شود. مکان هایی که با افت فشار آب روبرو هستند و یا زمان هایی که پمپ های مجموعه ها به درستی کار نمی کنند، عموما این مشکل پیش می آید و جز با رفع فشار آب ورودی، راه حل دیگری وجود ندارد.
  • کوچک بودن قطر لوله گاز نیز در بروز این مشکل بی تاثیر نیست و باید افرادی که در زمان ساخت ساختمان اقدام به لوله کشی می نمایند با در نظر گرفتن این موضوع از لوله های مناسب تری استفاده نمایند تا از بروز چنین مشکلاتی کاملا جلوگیری شود و لوله ها به اندازه دقیقی تعیین و جاگذاری شوند.