مبدل ثانویه چیست؟
مبدل ثانویه چیست؟

آب در ساختمان اغلب مصارف گوناگونی دارد. خارج از مصارف آشامیدنی و استحمام، بسیاری از ساختمان ها از این سیال برای انتقال حرارت و گرم کردن محیط بهره می برند و به همین دلیل تجهیزات متعددی برای ارتباط با آن طراحی شده اند. در فضاهایی که پکیج به عنوان تأمین کننده اصلی گرما انتخاب می شود، دستگاهی که وظیفه رد و بدل کردن حرارت با آب را بر عهده می گیرد مبدل حرارتی نامیده می شود. با این حال امکان دارد با اصطلاح مبدل ثانویه برخورد کرده باشید. مبدل ثانویه چیست و چه کاربردی دارد؟ این سوالی است که در این مطلب تلاش می کنیم با شفافیت به آن پاسخ دهیم.

اول از همه باید به طور خلاصه ببینیم مبدل ها چه کاری انجام می دهند تا فلسفه حضور نمونه های به اصطلاح ثانویه را درک کنیم. مبدل ها به طور بسیار خلاصه، محفظه هایی حاوی آب هستند که مستقیماً در تماس با مشعل قرار می گیرند و حرارتی که شعله مشعل تولید می کند، سیال داخل آنها را گرم می کند. سپس این دستگاه آب داغ را برای مصارف گوناگون خود به نقاط مختلف شبکه می فرستد.
بر اساس نوع پکیجی که با آن کار می کنید، با مبدل های متفاوتی هم سر و کار خواهید داشت. با این حال به طور عمده دو نوع از این محصول در بازار یافت می شود:

  1. تک منظوره که تنها دارای یک مدار گردش آب است و وظیفه آن گرم کردن سیال برای مصارف گرمایشی (مانند رادیاتور و شوفاژ) می باشد.
  2. دو منظوره که دارای دو مدار گردش برای مصارف گرمایشی و بهداشتی در ساختمان است. مشخصاً در چنین حالتی با دو مسیر ورودی و خروجی سیال روبرو هستید و محصول نهایی بزرگتر، سنگین تر و نصب آن نیز دشوارتر است.

حالا فرض کنید شما مدل تک منظوره در اختیار دارید، اما همچنان نیاز دارید آب گرم برای مصارف بهداشتی را هم تأمین کنید. کاری که در این حالت انجام می شود، افزودن یک مبدل تک منظوره دیگر است که تنها نیاز ثانویه شما را برطرف کند. این دستگاه همان دستگاهی است که به نام مبدل ثانویه شهرت پیدا کرده است.

 

فهرست مطالب:

  1. مبدل ثانویه و نکات مربوط به آن
  2. فرق بین مبدل اصلی و مبدل ثانویه چیست؟

 

کاربرد مبدل ثانویه

مبدل ثانویه و نکات مربوط به آن

همان طور که گفتیم، اگر یک مبدل اختصاصی تک منظوره برای تأمین سیستم های تهویه مطبوع و اهداف گرمایش داشته باشید و بخواهید با پکیج مصارفی مانند استحمام را هم پاسخ بدهید، باید محصول جدیدی نصب کنید که تنها به این نیاز بپردازد و از آنجا که عملکرد گرمایشی برای پکیجها در اولویت است، این دستگاه جدید به نام مبدل ثانویه شناخته می شود. از نظر فنی عملکرد آنها با نمونه های به اصطلاح اولیه تفاوتی ندارد: هر دو با سیالات داغ تماس مستقیم دارند، باید در برابر رسوبات و گرما مقاومت بالایی داشته باشند و اغلب از فولاد ساخته می شوند. با این وجود به خصوص در ساختمان هایی که مصرف آب گرم بالایی دارند، پیشنهاد شده است برای مصارف بهداشتی از مدل هایی با مقاومت حرارتی بالاتر نسبت به نمونه های اولیه مورد استفاده برای گرمایش بهره برداری شود.
اغلب مبدل های نوع ثانویه برای اینکه باید قدرت بیشتری داشته باشند، از نوع صفحه ای انتخاب می شوند. در انواع صفحه ای لوله های گرمایشی در دو جهت مخالف هم قرار می گیرند. از یک طرف آب سردی که برای بهداشت (نوشیدن و استحمام) به کار می رود وارد شده و از سمت دیگر سیالی به دستگاه ارسال می شود که به کمک مبدل اولیه گرم شده است. دستگاه این دو سیال را در لوله های مجاور یکدیگر قرار می دهد و به این ترتیب عمل جابه جایی حرارت را به انجام می رساند.

فرق بین مبدل اصلی و مبدل ثانویه چیست؟

  1. مبدل اصلی، روی مشعل قرار می گیرد و عهده دار انتقال حرارت مشعل به آب ورودی دستگاه یا آب مدار گرمایشی است.
  2. مبدل فرعی در پکیج شوفاژ تعبیه می شود تا بصورت غیرمستقیم آب مدار را گرم کند.
  3. به طور معمول جنس مبدل اصلی از مس می باشد و برای افزایش مقاومت آن، روکشی نازک آلومینیومی برای آن در نظر می گیرد. اما جنس مبدل فرعی معمولا از جنس استیل می باشد.
  4. به طور کلی، مبدل فرعی در واقع مکملی است برای کارکرد مبدل اصلی. نحوه کار آن به طور کامل با مبدل اصلی متفاوت است.

 

فرق بین مبدل اصلی و مبدل ثانویه چیست

نتیجه گیری:

در این مطلب تلاش کردیم به طور خلاصه و با سادگی هرچه تمام تر آنچه که به نام مبدل ثانویه در بازار لوازم و ادوات مرتبط با دستگاه های گرمایشی شناخته می شود، به شما عزیزان معرفی کنیم. مانند بسیاری از مسائل مشابه، این مورد هم بیشتر از آن که پیچیده باشد به اطلاع شما از علت نامگذاری برمی گردد و تنها لازم است بدانید که در هنگام به کارگیری مبدل های تک منظوره برای تأمین نیازهای بهداشتی ساختمان، چه راه حلی پیشنهاد شده و چگونه عملیاتی می شود. امیدواریم این اطلاعات برایتان جذابیت داشته و قادر باشند به بخشی از سوالات شما در خصوص سیستم های پکیج پاسخ دهند.