ترموستات داکت اسپلیت چیست؟
ترموستات داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت‌ها یکی از به صرفه ترین سیستم‌های تهویه مطبوع در ساختمان‌هایی با ابعاد متوسط هستند. قدرت بالا، توانایی تغییر سریع دمای محیط و عمر عملیاتی بالا جزو مهمترین ویژگی‌های این ادوات به شمار می روند که در صورت دارا بودن شرایط استفاده، آنها را به گزینه‌های بسیار جذابی برای ساختمان‌های گوناگون بدل می کند.
با این وجود، استفاده از این تجهیزات دردسرهای خاص خودش را هم به دنبال دارد. یکی از مهمترین و مطرح ترین این مشکلات، نگه داشتن دمای محیط در یک محدوده معین است. داکت اسپلیت‌ها تجهیزات نیرومندی هستند و عملکرد آنها به گونه ای است که برای استفاده بهینه باید حتماً در طی روز بخشی از توجهتان را معطوف آنها کنید تا حتی الامکان کمتر دچار استهلاک و خرابی شوند. این کار در بسیاری موارد زمان و تمرکز قابل توجهی از افراد حاضر در محل کارکرد دستگاه می گیرد و بنابراین استفاده از ترموستات یا دماپا برای بر عهده گرفتن این وظیفه پیشنهاد شده است. در این مطلب به بررسی ترموستاتهایی که برای این تجهیزات تهویه کاربرد دارند و ویژگی‌های آنها می پردازیم.

فهرست مطالب:

  1. کاربرد ترموستات داکت اسپلیت
  2. بهترین ترموستات داکت اسپیلیت

کاربرد ترموستات داکت اسپلیت

مشابه کولرهای گازی، داکت اسپلیت‌ها هم از یک یونیت خارجی و یک یونیت داخلی بهره می برند که ارتباط میان این دو، چرخه تهویه هوای ساختمان را به وجود می آورد. با این وجود این تجهیزات بر خلاف کولرهای گازی، با نصب کویل‌های آب گرم می توانند گرمایش هم برای شما فراهم کنند، پس می توان آنها را هم به عنوان ادوات سرمایشی و هم ادوات گرمایشی به کار برد. نکته دیگر هم این است که این دستگاه در سقف ساختمان تعبیه می شود، پس تعمیر و نگهداری آن می تواند برای اکثر افراد هزینه بر، دشوار و وقت گیر باشد.

دو ویژگی مذکور چند الزام را در استفاده از این دستگاه مطرح می کنند: اول اینکه از آنجایی که سیستم هم در فصل سرد و هم در فصل گرم به شما خدمت رسانی می کند باید حتی الامکان عملکرد آن تحت کنترل باشد تا لذت بخش ترین تجربه استفاده ممکن را در اختیار شما بگذارد. مورد دوم هم این است که چون تعمیرات آن دشوار است، باید تلاش شود که استهلاک و فرسودگی سیستم به حداقل برسد. این موارد به تنهایی برای توجیه حضور ترمو ستات در کنار این سیستم کفایت می کنند، اما اگر بخواهیم می توانیم گوشه چشمی هم به آسایش و راحتی بیشتر که به کمک دماپا تأمین می گردد، داشته باشیم. حالا که فواید استفاده از این دو دستگاه در کنار یکدیگر را می دانیم، بیایید در مورد نحوه انتخاب بهینه آن صحبت کنیم.

کاربرد ترموستات داکت اسپلیت

بهترین ترموستات داکت اسپلیت

انتخاب مدل مناسب که با دستگاه شما هم هماهنگی داشته باشد، نیازمند دقت به مجموعه ای از ویژگی‌ها و مشخصات فنی است. باید مطمئن شوید که دماپای شما نه تنها قادر باشد کار خود را به صورت دقیق و بدون اشتباه انجام دهد، بلکه بتواند با منبع تغذیه، امکانات محیطی (مانند سیستم‌های خانه هوشمند) و محدودیت‌های موجود در ساختمان نیز کنار بیاید. استفاده از نوع آنالوگ، دیجیتال و هوشمند در چنین موقعیتی عملاً تفاوت خاصی برای شما به وجود نمی آورد، مگر اینکه حتماً بخواهید از سیستم هوشمند ساختمان برای اتصال از طریق شبکه اینترنت بی سیم استفاده کنید.
مهمترین مشخصاتی که تعیین کننده نحوه انتخاب این ابزار هستند عبارتند از:

  1. برند دستگاه: دفترچه راهنمای داکت اسپلیتها می توانند کار شما را در انتخاب از طریق معرفی مدل‌های هماهنگ، تسهیل کنند.
  2. تعداد دور فن: در چگونگی کنترل سیستم توسط ترموستات به شدت موثر است.
  3. ولتاژ برق: به وضوح امکان یا عدم امکان استفاده از یک مدل را تحت تأثیر قرار می دهد.
  4. حضور یا فقدان فناوری اینورتر: سیستم اینورتر در کولرگازی و داکت اسپلیت‌ بخشی از وظایف دماپا برای جلوگیری از استهلاک را عهده دار می شود. بنابراین اشراف به حضور یا عدم حضور آن می تواند در انتخاب تعیین کننده باشد.
  5. نحوه نصب: روکار یا توکار بودن آن اهمیت قابل توجهی در برخی محیط‌ها پیدا می کند.
  6. میزان تمایل به حضور یک فناوری خاص: داشتن صفحه لمسی، ریموت کنترل، توانایی اتصال به اینترنت بی سیم و… جزو این ویژگی‌ها هستند که گرچه در اولویت نیستند، اما باید همچنان حضور آنها را مد نظر قرار بدهید.

نتیجه گیری:

در این مطلب به بررسی رابطه میان داکت اسپلیت‌ها و ترموستاتهای آنها به طور خلاصه پرداختیم. تیم کارشناسان ما در خانه تأسیسات افتخار دارند که مدرن ترین و بهینه ترین محصولات موجود در بازار را در اختیار شما قرار دهند و این کار را از طریق ارتباط با برندهای برتر و معتبر و در کنار آن کسب دانش و آگاهی در خصوص ویژگی‌های فنی و کاربردی محصولات تهویه هوای ساختمان انجام می دهند. امیدواریم با در میان گذاشتن دانش خود در این حوزه بتوانیم به شما کمک کنیم تا انتخاب بهتری داشته باشید و از خرید خود رضایت خاطر کامل بدست آورید.